fb Wirtualny spacer
05 lutego 2018

Promocja książki w odrestaurowanej kaplicy

3 lutego 2018 r. w kaplicy poewangelickiej w Śmiglu odbyła się promocja książki: „Martin Adelt (1685-1772). Z dziejów parafii luterańskiej w Śmiglu” autorstwa dr Kamili Szymańskiej połączona z otwarciem odrestaurowanej kaplicy.

Zabytkowa kaplica poewangelicka była idealnym miejscem dla promocji książki opisującej dzieje luterańskiej parafii w Śmiglu oraz związanej z nią postacią Marcina Adelta. Wydawcą książki jest Urząd Miejski Śmigla, zaś współwydawcą Centrum Kultury w Śmiglu. Autorka książki dr Kamila Szymańska jest mieszkanką gminy, a także pracownikiem Muzeum Okręgowego w Lesznie. Rok ubiegły był rokiem jubileuszowym 500-lecia reformacji. Wydanie tej publikacji doskonale wpisało się w ten jubileusz. Trwające prace remontowe nie pozwoliły jednak zorganizować wydarzenia jeszcze w 2017 roku dlatego promocja książki odbyła się z początkiem lutego br. Patronat honorowy nad publikacją objął Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP ks. Jerzy Samiec. Gratulacje oraz podziękowania autorce książki złożył zastępca burmistrza Marcin Jurga.   

W 2015 roku opracowana została dokumentacja na remont kaplicy. W 2016 roku wyremontowano dach, a w roku ubiegłym wnętrze oraz pozostałe elementy: drzwi i okna. Łącznie remont kosztował ponad 307 tys. zł. Dużym atutem jest zainstalowane tam ogrzewanie, które pozwoli na organizowanie w kaplicy wydarzeń kulturalnych również jesienią i zimą. Wieloletnim opiekunem kaplicy jest Antoni Szulc – pracownik Centrum Kultury, który wspólnie z żoną Anną roztaczał pieczę nad kaplicą. W imieniu burmistrz Śmigla podziękowania dla Antoniego Szulca przekazał zastępca burmistrza Marcin Jurga.

Zarząd Fundacji na rzecz ochrony zabytków ziemi śmigielskiej z chęcią podjął inicjatywę burmistrz Małgorzaty Adamczak, aby zorganizować zbiórkę na rzecz ochrony zabytków śmigielskich. Stąd też każdy, kto chciał otrzymać książę z dedykacją jej autorki mógł wspomóc ten szczytny cel wrzucając do puszki datek. Zbiórka będzie trwała do końca tego roku. Książki są również do nabycia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Śmiglu.

W kaplicy odbył się ponadto koncert Zespołu Trio Taklamakan.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Śmigla i Centrum Kultury w Śmiglu.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych