fb Wirtualny spacer
29 stycznia 2020

ŚKW w 2019

Zakończył się kolejny sezon turystyczny na Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej. W 2019 roku z przejazdów zabytkową kolejką skorzystało 3750 pasażerów. Według danych operatora o 1550 osób więcej niż w roku 2018. Poza imprezami ogólnodostępnymi: majówką, rozpoczęciem wakacji i przejazdami jubileuszowymi, tradycyjnie odbyły się też przejazdy wielkanocne i mikołajkowe dla grup zorganizowanych. Turyści korzystali także z oferty przejazdów całorocznych na zamówienie.

W styczniu, z udziałem infrastruktury kolejkowej w Śmiglu, odbyła się rekonstrukcja walk powstańczych, a we wrześniu w dawnej szatni pracowniczej śmigielskiej lokomotywowni otwarto wystawę poświęconą historii ŚKW. Walory śmigielskiej kolejki promowano na różne sposoby. Z ofertą przejazdów turystycznych mogli zapoznać się m.in. uczestnicy Parady Parowozów w Wolsztynie. Operator dba również, by turyści mogli nabyć kolejkowe pamiątki więc na jubileuszowe obchody we wrześniu wydano nowe wzory pocztówek i magnesów. Działalność ŚKW wspiera także Stowarzyszenie Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej, które dzięki pozyskanemu ze Starostwa Powiatowego w Kościanie dofinansowaniu zrealizowało dla ŚKW projekt „Pamiątkowy zawrót głowy”.

Zabytkowa kolejka ma swoje lata, a więc remonty infrastruktury są konieczne. Dzięki nim z początkiem 2019 r. udało się przywrócić przejezdność odcinka do Nowej Wsi. Operator kolejki przywrócił do ruchu także jeden z wagonów letnich, na który uzyskał niezbędne dokumenty z Urzędu Transportu Kolejowego w Warszawie. Ponadto przeprowadzono pierwszy etap naprawy mostu stałego stalowego nad kanałem Samicy na szlaku Robaczyn – Stare Bojanowo. Jego przeprowadzenie było możliwe dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, w wysokości 55 tys. zł. Z budżetu gminy przekazano na ten cel 25 tys. zł. Na bieżąco wykonywano także prace obejmujące utrzymanie torowiska.

W 2020 roku Śmigielska Kolej Wąskotorowa będzie obchodziła jubileusz 120-lecia działalności. Wrześniowe obchody będą połączone z Jesiennymi Spotkaniami Orkiestr Dętych. Planowane są także międzyzakładowe wyścigi drezyn ręcznych i jesienne warsztaty dla grup zorganizowanych, które będą nową propozycją w ofercie turystycznej ŚKW. Szczegółowe informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej www.kolejka.smigiel.pl.

Przypomnijmy, że właścicielem kolejki jest gmina Śmigiel, a rolę operatora powierzono Zakładowi Komunalnemu w Śmiglu Sp. z o.o.

 BŁ, PJ, Fot. ŚKW

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych