fb Wirtualny spacer
02 grudnia 2015

Śmigiel zaklęty w drewnie

W piątkowe popołudnie, 27 listopada br. w Centrum Kultury w Śmiglu odbyło się otwarcie wystawy rzeźb autorstwa zmarłego w tym roku mieszkańca Śmigla – Sylwestra Matza.

Większość z nich przedstawia śmigielskie budynki i pejzaże. Sylwester Matz za pomocą dłuta uwiecznił w drewnie śmigielski ratusz, budynek byłego starostwa, a także kościół pw. św. Wita. Wśród płaskorzeźb znalazł się również budynek śmigielskiej straży pożarnej, w formie jaką znamy już tylko ze starych fotografii. Można by powiedzieć, że te prace symbolizują „Śmigiel zaklęty w drewnie”.

To, co zachwyca w rzeźbach Sylwestra Matza, to niesamowita dokładność. „Był niezwykle precyzyjny. Każdy szczegół musiał być dopracowany, każdy listek wyrzeźbiony co do milimetra, każda rzeźbiona twarz musiała wyrażać konkretną emocję” – wspomina Anna Jankowska, siostrzenica artysty.

Sylwester Matz urodził się 18 października 1954 roku w Śmiglu. Życie zawodowe poświęcił Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej, w której zatrudniony był jako stolarz. Rzeźbiarstwo było jego pasją od najmłodszych lat. Zmarł niespodziewanie po krótkiej, ale ciężkiej chorobie 12 maja 2015 roku.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzania wystawy, która czynna będzie do 23 grudnia w godz. 8:00-16:00 (w środy 10:00-18:00).

M.D.

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych