fb Wirtualny spacer
17 maja 2016

Śmigielskie biblioteki podkreśliły swoją rolę

Tegoroczny, trzynasty już Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w śmigielskiej placówce obfitował w wiele wydarzeń. Cykl imprez, których celem było podkreślenie kulturalnej roli, jaką w lokalnym środowisku odgrywają biblioteki, 15 maja rozpoczął tradycyjny korowód przebierańców. W kolejnych dniach odbyły się warsztaty, lekcje biblioteczne dla dzieci, festyn i zajęcia dla seniorów.

We wtorek filie biblioteczne w Czaczu oraz Nietążkowie zorganizowały Rodzinny Piknik z Książką. Na teren przy sali wiejskiej w Nietążkowie  przybyły dzieci z grupy zabawowej "Maluszki" z Czacza wraz z opiekunami oraz liczna grupa mieszkańców Nietążkowa i Śmigla. Dla dzieci w każdym wieku przygotowano szereg atrakcji: kącik plastyczny, kącik muzyczny, "Kącik Maluszka", zabawy ruchowe oraz zagadki związane z bajkami. Sporą niespodziankę sprawiła mieszkanka Nietążkowa, niezastąpiona Jadwiga Skarżyńska, która zaprosiła na festyn działającą od niedawna "dziecięcą załogę" OSP.  Dzieci bawiły się wyśmienicie, a rodzice mieli okazję porozmawiać, skosztować domowego ciasta oraz wypić kawę, którą pani Jadwiga serwowała w nietypowej walucie ("kawa i herbata tylko za 1 uśmiech").

Z kolei w środę na śmigielskie bibliotekarki czekała ogromna niespodzianka, gdyż zostały zaproszone do Przedszkola Samorządowego w Śmiglu na przedstawienie przygotowane przez grupę taneczną oraz grupę Krasnali. Przedszkolaki pod okiem opiekunki, Joanny Rusek, przygotowały przedstawienie dotyczące czytania książek. Recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły. Występ dzieci był podziękowaniem dla pań z biblioteki za współpracę i warsztaty, w których przedszkolaki chętnie biorą udział. Niespodzianka wywołała zarówno zachwyt jak i wzruszenie u zaproszonych gości. Bibliotekarki otrzymały również laurki z życzeniami. Po przedstawieniu zostały poczęstowane kawą i pysznym, domowym ciastem.

          Czwartek upłynął pod znakiem kreatywnych wyzwań, ponieważ odbyły się warsztaty decoupage dla seniorów. To już drugie zajęcia, podczas których seniorzy zgłębiali modną ostatnio technikę ozdabiania przedmiotów. Tym razem, oprócz dokończenia poprzednich prac, czyli butelek – wazoników, ozdabiano doniczki. Seniorzy z zapałem i wypiekami na twarzy malowali doniczki, wycinali z serwetek wzory i lakierowali swoje dzieła. Każdy stworzył niepowtarzalną donicę, którą będzie mógł dumnie prezentować na swoim parapecie, wzbudzając zachwyt, a może nawet i zazdrość wśród przechodniów.  Na pracach królowały motywy kwiatowe, ale pojawiły się też wzory ludowe czy serduszka. Seniorzy po raz kolejny udowodnili, że wiek nie jest przeszkodą, by nauczyć się czegoś nowego i wystarczy tylko trochę chęci oraz cierpliwości, by własnymi rękami stworzyć coś pięknego.

Tydzień bibliotek zakończył tradycyjny Gminny Konkurs Pięknego Czytania. W tegorocznej edycji udział wzięło 26 uczestników z klas drugich z gminy Śmigiel. Dzieci do przygotowania miały legendę o „Lechu, Czechu i Rusie”. Jury jednogłośnie orzekło, że pierwsze miejsce należy się Lenie Domagała, która nie tylko bezbłędnie przeczytała legendę, ale również zinterpretowała ją odpowiednio  modelując głos czy podkreślając słowa mimiką. Drugie miejsce zajęła Natalia Zapłata, a trzecie Oliwier Leśniak. Przyznano również cztery wyróżnienia: dla Krystiana Grobelnego, Zofii Schoeppe, Liliany Beck oraz Benedykta Tic. Nagrody w imieniu pani burmistrz wręczyła sekretarz Śmigla, Maja Moskwa-Loman. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz czekoladę.

Podczas tygodnia bibliotek odbywały się również warsztaty dla najmłodszych. Dotyczyły one początków Polski oraz przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, jak mieszkali, wyglądali i żyli pierwsi Słowianie oraz jak doszło do chrztu Polski.

Ponadto biblioteka śmigielska i jej filia w Czaczu gościły u siebie liczne grupy przedszkolne i szkolne na lekcjach bibliotecznych. Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z pracą bibliotekarza. Najmłodsi dowiedzieli się jak zostać czytelnikiem, gdzie znaleźć interesujące ich książki oraz jak wygląda praca w bibliotece.

Joanna Lajsner, MBP w Śmiglu

 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych