fb
03 września 2018

Święto w Starym Bojanowie

W Starym Bojanowie, 1 września br. odbył się Festyn Kłosa i Chleba połączony z Gminnym Dniem Seniora.

Święto rozpoczęło się okolicznościową Mszą św. odprawioną przez ks. Piotra Kuflińskiego – proboszcza miejscowej parafii. Po mszy odbył się obrzęd dożynkowy przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy. Tradycyjnie chleb odebrała burmistrz Małgorzata Adamczak, zaś dożynkowy wieniec przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Kasperski. Następnie przyszedł czas na dzielenie się chlebem z mieszkańcami gminy.

Podczas imprezy odbyły się dwa konkury: dla Kół Gospodyń Wiejskich na zupę z dyni oraz dla sołectw na wieniec dożynkowy. Do konkursu przystąpiło sześć KGW. Pierwsze miejsce i główną nagrodę otrzymało KGW Śmigiel, pozostałe koła, ze: Spławia, Poladowa, Morownicy, Karśnic oraz Czacza otrzymały nagrody za udział.  Do konkursu na dożynkowy wieniec zgłosiło się 14 sołectw. Nagrodę główną zdobyło sołectwo Stara Przysieka Pierwsza, pozostałe sołectwa: Wonieść, Bielawy, Nowa Wieś, Stare Bojanowo, Karmin, Żegrówko, Robaczyn, Bruszczewo, Karśnice, Gniewowo, Poladowo, Olszewo oraz Spławie otrzymały nagrody za udział. Organizatorem konkursu byli: burmistrz Małgorzata Adamczak oraz przewodniczący rady Wiesław Kasperski.

W programie imprezy były także dwa koncerty. Przed publicznością wystąpiła Kola i Jula, duetu prowadzącego szlagrowy koncert życzeń w TV Silesia oraz Mariusz Kalaga z zespołem. Imprezę zakończył występ śpiewającego DJ Aleksandra Niezawysokiego. 

Dodatkową atrakcją festynu była zagroda ze zwierzętami oraz pokaz starych maszyn rolniczych, m.in. kombajnu Vistula. Chętne osoby mogły także skosztować wypieków oraz dań z dyni serwowanych na stoiskach przez KGW oraz zupy z dyni, którą częstowali pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu.

Festyn połączono z Gminnym Dniem Seniora. Deszczowa pogoda nie przeszkodziła licznie przybyłym seniorom w dobrej zabawie. Podobnie, jak w roku ubiegłym, swoje stanowisko na festynie ustawił także KRUS, który przeprowadził dla rolników konkurs. Nagrodami były m.in. gaśnice i drabiny.

Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Śmigla, Centrum Kultury w Śmiglu, Rada Sołecka wsi Stare Bojanowo, OPS w Śmiglu oraz ZGKiM Sp. z o.o. w Śmiglu. Sponsorem wydarzenia była Enea Oświetlenie.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych