fb Wirtualny spacer
13 listopada 2018

Świętowanie Niepodległości nie jest nudne

W Zespole Szkół  w Czaczu już kilka tygodni trwa świętowanie 100-lecia odzyskania Niepodległości. Każdy uczeń uczestnicząc w przygotowanych obchodach mógł się przekonać, że świętowanie nie musi być nudne. Oto okolicznościowe akcje w szkole:

- „ A to Polska właśnie.”  Uczniowie od klasy IV uczestniczą w innowacji pedagogicznej „100 kartek pocztowych na 100 lecie odzyskania Niepodległości”. „A to Polska właśnie…” połączyła ze sobą w niecodzienny sposób 100 szkół z całej Polski, zarówno uczniów, jak i nauczycieli, którzy nigdy nie spotkali się osobiście. Udział w tej innowacji jest wyjątkową lekcją historii, a także odskocznią od prostych form dzisiejszego komunikowania się.

- Szkolny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej. To już kolejny rok kiedy poezja i pieśń patriotyczna wybrzmiewa w murach szkolnych. Tegorocznym motywem przewodnim jest 100-lecie wybuchu powstania wielkopolskiego.

- Świadkowie historii. Po raz czwarty w szkole odbyła się akcja poszukiwania uczestników powstania wielkopolskiego. Udało się odnaleźć i potwierdzić udział 6 mieszkańców Czacza pochowanych na cmentarzu parafialnym.

- Życzenia dla Niepodległej. Wszystkie chętne osoby mogły złożyć życzenia swojej Ojczyźnie z okazji 100-lecia urodzin. Życzenia te zostały nagrane na płycie CD oraz udostępnione w sieci.

- Wideoczat z historią - Jak odzyskaliśmy Niepodległość? 6 października uczniowie klas VII-VIII i IIIg uczestniczyli w wideoczacie z historią. Ta innowacyjna forma poznawania historii była organizowana przez strefę edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej.

- Spotkanie z historią w Muzeum Powstania Wielkopolskiego.  27 października grupa uczniów uczestniczyła w lekcji muzealnej poświęconej powstaniu wielkopolskiemu, którego 100 rocznica wybuchu przypada na Rok Niepodległości.

- „Cześć ich pamięci". Już po raz trzeci uczniowie szkoły porządkowali groby i zapalili znicze na mogiłach bohaterach, którzy spoczywają na cmentarzu parafialnym.

- 9 października o godz. 11:11 wszyscy uczniowie i nauczyciele włączyli się w ogólnopolską akcję "Rekord dla Niepodległej"  i odśpiewali hymn narodowy Polski.

- "Święto Niepodległości" – realizacja projektu przez uczniów klas I-II. Najmłodsi uczniowie śpiewali hymn i poznane pieśni patriotyczne, wzięli udział w konkursie na godło i mapę Polski, a także poznali legendy dotyczące historii naszej Ojczyzny.

- Przedszkolaki też świętowały 100-lecie. Dzieci uczestniczyły w różnych zajęciach pogłębiających ich poczucie tożsamości narodowej. 7 listopada, podczas uroczystego apelu zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce, stroje patriotyczne oraz prace plastyczne i fotografie przedstawiające najpiękniejsze zakątki Ojczyzny. Zasadziły też „Drzewo Pamięci”- symbol życia i wolności.

ZS w Czaczu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych