fb Wirtualny spacer
03 stycznia 2018

Szkolne wieści

Spotkanie z Jarosławem Hampelem

4 grudnia br. w murach szkoły odbyło się spotkanie z żużlowcem Unii Leszno, Jarosławem Hampelem. Pochodzący z Nowej Wsi absolwent śmigielskiej podstawówki opowiadał uczniom zgromadzonym w auli o karierze sportowej, życiu prywatnym oraz zainteresowaniach. Wspominał także z sentymentem lata, kiedy uczęszczał do śmigielskiej szkoły.

 

Wizyta górników

Z okazji Barbórki 4 grudnia szkołę odwiedzili górnicy - inżynierowie PGNiG. Adam Łochowicz i Paweł Chodak opowiedzieli dzieciom o trudnej i niebezpiecznej pracy w kopalni. Mówili także o sposobach wydobycia i wykorzystania surowców pozyskanych spod ziemi. Dużą atrakcją dla uczniów kl.III g i przedszkolaków z gr. 0 A była maskotka PGNiG - wesoły Gazek. Na koniec spotkania dzieci otrzymały materiały edukacyjne.

 

Festiwal Muzyki Rockowej

5 grudnia 2017r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się Festiwal Muzyki Rockowej, podczas którego młodzież miała okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalno-taneczne. W konkursie wzięły udział klasy VII szkoły podstawowej i oddziały gimnazjalne. Na scenie w auli rozbrzmiewały utwory zespołów: Lady Pank, Mannam, Myslovitz, Perfect, Mr Zoob, Kancelaria i innych. Występy oceniało jury, które I miejsce przyznało IIIb, wykonującej utwór ,,Idę na plażę". Drugą lokatę zdobyła klasa IIb, która zaprezentowała piosenkę „Mój jest ten kawałek podłogi", a trzecią - IIa z piosenką „Zabiorę cię właśnie tam". Wyróżniono klasy VIIa i IIIc. Wręczono także nagrody publiczności. Otrzymały je klasy: IIIb, IIb i IIIa

 

Drużynowe Mistrzostwa Wielkopolski w Tenisie Stołowym

6 grudnia br. drużyny chłopców i dziewcząt ze szkoły wzięły udział w Drużynowych Mistrzostwach Wielkopolski w Tenisie Stołowym. Zawody odbyły się w Krzyżu Wielkopolskim. Ekipa dziewcząt w składzie: Oliwia Szuster i Aleksandra Małek zajęła IV miejsce, a drużyna chłopców, Filip Ludwiczak, Remigiusz Szulc i Grzegorz Olejnik, wywalczyła brązowe medale.

 

Gimnazjaliści na warsztatach gotowania

12 grudnia pięcioro uczniów klasy III gimnazjum uczestniczyło w praktycznej lekcji gotowania. Warsztaty dla uczniów zainteresowanych podjęciem nauki w zawodzie kucharza zorganizowała doradca zawodowy we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie. Martyna, Magda, Monika, Filip i Dawid pod okiem starszych kolegów i koleżanek, uczniów drugiej klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych, przygotowali: sałatkę szpinakową z serem i pomidorami, brzdąca z kremem, zupę bułgarską z dyni, cannelloni, ciasto marchewkowe oraz rozgrzewający napój jabłkowy. Warto dodać, że w grupie uczniów technikum byli absolwenci śmigielskiej szkoły. Gotowanie, a następnie nauka nakrywania do stołu oraz składania serwetek to zadania, z jakimi zmagała się młodzież.

 

Dlaczego warto się uczyć?

We wtorek, 12 grudnia, w szkole gościła jej absolwentka, Ewelina Klem–Marciniak, która jest doktorantką na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Podczas spotkania z uczniami najstarszych klas opowiedziała ona o swojej ścieżce naukowej. Śmigielanka wspominała także czas, gdy była uczennicą miejscowej szkoły. Ponadto zachęcała młodzież do studiowania, uczenia się chemii, matematyki i języków obcych. Szkołę odwiedził także inny absolwent – Bogusz Kulus – pasjonat geologii, laureat wielu konkursów geologicznych, uczący się obecnie w liceum w Kościanie. Opowiadał uczniom klas trzecich szkoły podstawowej m. in. o eksplozjach polskich wulkanów na Dolnym Śląsku, wnętrzu Ziemi, wielkich prehistorycznych stworzeniach oraz przeszłości naszej okolicy, którą w odległych czasach zajmowało morze. Trzecioklasiści mieli okazję zobaczyć niezwykłe skamieniałości i minerały. Uczniowie brali aktywny udział w prowadzonym eksperymencie, ucząc się samodzielnego rozpoznawania skał.

 

Najpiękniejsze szopki

W czwartek, 14 grudnia w Kościańskim Ośrodku Kultury odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa". Spośród 325 prac, dostarczonych z całego powiatu, wybrano najlepsze. W gronie nagrodzonych znaleźli się uczniowie śmigielskiej szkoły. W kategorii klas I-III wyróżnienie otrzymała Julia Skrzypczak z klasy IIIg. W gronie uczniów klas IV-VI miejsce II zdobyła Weronika Mikołajczak z klasy Va, a miejsce III - Igor Fortuniak z klasy Va.

 

Z życzeniami u burmistrz Śmigla

Ośmioro uczniów uczestniczących w zajęciach świetlicowych udało się we wtorek, 12 grudnia do Urzędu Miejskiego Śmigla, w celu złożenia pani burmistrz i pracownikom urzędu życzeń świątecznych od społeczności szkolnej. W darze zanieśli symbole świąteczne, choinkę i anioła, wykonane przez uczniów, orzechy, a także pierniki upieczone przez panie pracujące w świetlicy. Na koniec składając życzenia, uczniowie podzielili się z panią burmistrz opłatkiem. Kolędnicy otrzymali w prezencie słodycze.

 

Piernikowy zawrót głowy

W naszej szkole w grudniu przeprowadzono akcję pn. „Piernikowy zawrót głowy”. Dochód ze sprzedaży pierników przeznaczono na pomoc Elizie. W ramach akcji przeprowadzono także konkurs. Nagrodzono w nim klasy, które dostarczyły najwięcej pierników, a także uczniów, którzy przygotowali najpiękniejsze pierniki.

 

Świątecznie w szkole

Ostatni dzień nauki przed świętami Bożego Narodzenia nie był zwyczajny. W powietrzu unosił się zapach choinek i świątecznych ciast. Na korytarzach słychać było nieustające życzenia, a rozlegający się dźwięk dzwonka kojarzył się tym razem z postacią w czerwonym płaszczu. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim. Najpierw w pięknie udekorowanych salach odbyły się klasowe wieczerze. Potem członkowie społeczności szkolnej zgromadzili się w auli, by obejrzeć montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów z kl. VIId, IIc i b. Między kolejnymi tekstami poetyckimi, ukazującymi istotę świąt Bożego Narodzenia, zabrzmiały kolędy i piosenki świąteczne. Nie zabrakło też życzeń od dyrekcji szkoły.

Szkoła Podstawowa w Śmiglu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych