fb Wirtualny spacer
05 marca 2019

Szkolne wieści

Trwają przygotowania do akcji społecznych

Uczestniczki projektu „Uczę się, działam - dzielę się z innymi!” spotkały się na dwudniowych warsztatach prowadzonych w szkole. Pierwszego dnia dziewczyny spróbowały poszerzyć sposób myślenia młodzieży o sobie samym oraz o naturze przywództwa i współpracy. Pozyskane cenne informacje będą miały na celu wsparcie efektywności realizowanych później przez nie akcji lokalnych. Później oglądały film pt. "Niebyleckie więzi" opowiadający historię trojga rodzeństwa, które przyjechało na wakacje do swojej rodziny na wieś. Film miał nauczyć, że nawet w małej miejscowości nie można się nudzić. Następnie dziewczyny zostały podzielone na 5 grup i wcieliły się kolejno w role właścicieli małych sklepów, sportowców, lekarzy, rolników i członków koła gospodyń wiejskich. Zadaniem grup było podanie argumentów, dzięki którym dana grupa powinna otrzymać budynek po starej szkole do zagospodarowania. 
Kolejny dzień, to już ostatnie warsztaty przygotowujące uczestniczki do akcji społecznych. Na samym początku prowadząca pokazała przykłady akcji – inicjatyw, na których można się wzorować. Dziewczyny poznały rolę koordynatora akcji oraz dowiedziały się jak stworzyć dobre ogłoszenie o wolontariacie.

Co to jest inicjatywa? - warsztaty

W szkole odbyły się warsztaty dla uczestników projektu „Uczę się, działam - dzielę się z innymi!” prowadzone przez Panią Natalię. Na początku dziewczyny wykonywały ćwiczenia na autoprezentację, rozwijały umiejętności komunikacyjne, integrowały się w grupie i pogłębiały znajomości.  Celem zajęć było poznanie pojęcia ,,inicjatywy", kto może ją tworzyć, jak nią zarządzać oraz jakie są funkcje lidera grupy. Później dziewczyny mogły nauczyć się planowania oraz miały czas na integrację i rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. Następnie zapoznawały się one z różnymi inicjatywami i wypowiadały się na temat tego, co by w nich zmieniły oraz tego, czy byłaby możliwość przeprowadzenia tych akcji w naszej okolicy. Pod koniec warsztatów prowadząca Pani Natalia zorganizowała uczestnikom grę terenową po szkole. Aby ukończyć grę trzeba było w jak najkrótszym czasie wykonać zadania dotyczące przede wszystkim wolontariatu. Warsztat pozwolił usystematyzować wiadomości o wolontariacie oraz zdobyć wiedzę nt. inicjatyw społecznych, które będą musiały zrealizować uczestniczki projektu.

Balik klas I i II

14 lutego uczniowie klas młodszych spotkali się na baliku karnawałowym. Zgodnie z tradycją chętni uczniowie mogli się przebrać.  Zabawa przy muzyce przeplatana była różnymi konkursami: taniec z balonem, taniec z miotłą czy przejście pod liną. Podczas przerwy wychowawcy rozdali dzieciom pocztę walentynkową.

Uczymy się podstaw kodowania

W ramach zajęć rozwijających zainteresowania, uczniowie klasy IIb uczą się podstaw kodowania. Wykorzystują do tego roboty zwane Photonami.
Co potrafi Photon? Całkiem sporo. Może wykrywać przeszkody, wyczuwać dotyk oraz reagować na dźwięk. Robot potrafi się też przemieszczać.  Robotem można sterować za pomocą urządzenia mobilnego, smartfonu lub tabletu, z wykorzystaniem specjalnej aplikacji.  Na ostatnich zajęciach uczniowie przygotowali wyścigi  robotów w linii prostej oraz slalom.

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

Bal karnawałowy to dla przedszkolaków długo wyczekiwany i niezwykły dzień. 15 lutego już od rana można było spotkać w przedszkolu wiele kolorowych postaci. Dzieci przebrane były za wróżki, księżniczki, rycerzy, strażaków. Pomysłowość rodziców nie miała granic. Po prezentacji strojów rozpoczęły się tańce, które przy rytmach wesołej muzyki były przeplatane zabawami i konkursami. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych. Chwila odpoczynku przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy rodzicom za piękny wystrój sali, który wprowadził uczestników balu w radosny nastrój oraz zachęcił wszystkich do wesołej zabawy.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA U "ZAJĄCZKÓW"

Babcia i dziadek są bardzo ważnymi osobami w życiu dzieci i zajmują szczególne miejsce w ich małych serduszkach. Dlatego "Zajączki" przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role. Niejednej babci i dziadkowi zakręciła się łza w oku. Były to wyjątkowe chwile pełne radości i uśmiechu. Następnie dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane złote medale. Po występach goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Orlen Cup 2019

W poniedziałek 4 lutego uczniowie szkoły w Czaczu wzięli udział w wydarzeniu sportowym w Atlas Arenie w Łodzi. Po raz kolejny mogli na żywo uczestniczyć w Mityngu Lekkoatletycznym i kibicować naszym  światowej klasy sportowcom.

Podczas tegorocznego Orlen Cup 2019 rywalizacja toczyła się w ośmiu dyscyplinach - biegach na 60 m i 60 m przez płotki kobiet i mężczyzn, pchnięciu kulą kobiet i mężczyzn, skoku wzwyż mężczyzn i skoku o tyczce mężczyzn. Wśród polskich gwiazd mityngu mogliśmy zobaczyć Ewę Swobodę (60 m), Michała Haratyka (kula), Piotra Liska (tyczka) Pawła Wojciechowskiego (tyczka) i Sylwestra Bednarka (wzwyż). Kibice mogli liczyć  na autografy nie tylko od uczestników mityngu, ale także od Adama Kszczota (800m) i  Pawła Fajdka (rzut młotem), którzy pojawili się na trybunach.

Należy dodać, że uczniowie zostali wytypowani przez nauczycieli na darmowy wyjazd za sukcesy w konkursach i zawodach sportowych oraz za pracę w wolontariacie w ramach Szkolnego Systemu Motywowania. Bardzo dziękujemy dyrekcji szkoły za umożliwienie wyjazdu oraz Posłowi RP Wojciechowi Ziemniakowi za darmowe bilety.   

 ZS w Czaczu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych