fb Wirtualny spacer
30 listopada 2017

Szkolne wieści z Czacza

Spotkania z ciekawą książką

W szkole realizowane są projekty edukacyjne mające na celu propagowanie ciekawych książek oraz czytania. W związku z tym we wszystkich klasach odbywają się zajęcia pod hasłem „Spotkania z ciekawą książką". Podczas zajęć uczniowie pracują w grupach, głośno czytają książki, a następnie opowiadają kolegom o swoich wrażeniach i próbują zachęcić ich do czytania. Ponadto w ramach projektów „Spotkania z ciekawą książką dla najmłodszych" i „Czytamy sobie" realizowane są także inne zadania m.in. poranki literackie oraz konkursy czytelniczo-internetowe.

Klub Poszukiwaczy Przygód w akcji

To nie Halloween, a spotkanie Klubu Poszukiwaczy Przygód było pełne emocji i krzyków. Członkowie klubu, we wspaniałej scenerii pałacowych piwnic, zorganizowali spotkanie z „duchami” przodkami właścicieli Czacza: Ramszów i Szaszorów, prawdopodobnie pierwszych właścicieli Czacza oraz  Eufrozyny córki Antoniego Gajewskiego (XVII wiek) .

Przedszkolaki pomagają

Tej jesieni przedszkolaki przyłączyły się do akcji „Zrób z nami szpikową paczkę”, która zorganizowana została w czackiej szkole. Dzięki przedsięwzięciu udało się zgromadzić sporą liczbę prezentów, które trafią do dzieci walczących z chorobą nowotworową. Dziękujemy rodzicom przedszkolaków za pozytywny odzew! Akcja trwała do końca listopada.

Wieczorek poetycki

15 listopada 2017 r. w  Bibliotece Publicznej w Czaczu  odbył się wieczór poezji. Myślą przewodnią spotkania było hasło: „Jak tu nie kochać jesieni…”. Spotkanie przygotowane zostało przez bibliotekarkę Joannę Boroń, nauczyciela polonistę Jakuba Jankowskiego oraz chętnych uczniów Zespołu Szkół w Czaczu. W programie  wieczorku zostały przedstawione wiersze o tematyce jesiennej, przemijaniu, refleksyjnym spojrzeniu na świat . Grono miłośników poezji  z uwagą i skupieniem  wysłuchało wierszy m.in. J. Tuwima, K. Daukszewicza, W. Broniewskiego, L. Staffa, A. Rosa i innych poetów.
Uzupełnieniem wieczoru, który dodatkowo wprowadził w nastrój sympatyków poezji była oprawa muzyczna w postaci piosenek polskich artystów takich jak: Czesław Niemen „Wspomnienie” oraz Skaldowie „W żółtych płomieniach liści”. Zwieńczeniem spotkania stał się występ skrzypcowy uczennicy klasy II a gimnazjum Julii Andrzejewskiej.

Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznych

8 listopada uczniowie uczestniczyli w Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznych z okazji Święta Niepodległości.  Ich zadaniem było wyrecytowanie wiersza i zaśpiewanie wybranej pieśni patriotycznej. Zacne jury w składzie: wicedyrektor Renata Stachowska, Katarzyna Handke, Magdalena Franek-Dalaszyńska oraz Beata Wąsik oceniało i punktowało występy młodzieży. Punkty klasa otrzymywała również za posiadanie stroju galowego oraz świątecznych  kotylionów. Wyniki recytatorsko - pieśniarskich zmagań były następujące:
W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej - 1 miejsce zdobyła klasa VI a.
W kategorii klas VII i II-III gimnazjum - 1 miejsce zajęła klasa III a gimnazjum
Godło Polski - konkurs plastyczny
W tym roku szkolnym uczniowie klas I i III wzięli udział w projekcie edukacyjnym z okazji Święta Niepodległości. Uczyli się hymnu narodowego, poznali polskie symbole narodowe oraz poznali znaczenie słowa niepodległość. Chętni uczniowie mieli okazję wziąć udział w konkursie plastycznym „Godło Polski”. 10 listopada odbyło się podsumowanie projektu, po części artystycznej dyrektor Maria Szudra wręczyła w konkursie plastycznym uczniom dyplomy, oto wyniki:
I miejsce: Lena Sterna, Martyna Nijaka
II miejsce: Agata Wawrzynowska, Patrycja Myszuk
III miejsce: Maja Konieczna
Wyróżnienie: Zachariasz Witkiewicz, Kamila Jaworska, Julia Michalska

PRAKTYCZNA PANI

W środę, 8 listopada odbyły się pierwsze zajęcia pozalekcyjne pn.: „Praktyczna Pani” prowadzone przez panie Agnieszkę Han i Natalię Kozak. Zajęcia są kierowane dla uczniów szkoły podstawowej IV-VII oraz gimnazjum. Założeniem zajęć „Praktyczna Pani” jest rozwijanie zainteresowań uczniów, ale także pozyskanie nowych oraz zdobycie wiedzy na temat praktycznych nawyków, które można wykorzystać w codziennym życiu. Podczas tych zajęć uczniowie będą mogli pozyskać wiedzę na temat decoupagu, haftowania, zdrowia estetycznego pakowania prezentów, zasad dobrego wyglądu, savoir-vivre, itp. W trakcie pierwszych zajęć uczniowie z klasy VII i klasy IIA gimnazjum  zajęli się wykonaniem ozdób bożonarodzeniowych. Bardzo pomocne w tych pracach były rady i wskazówki przybyłych na to spotkanie rodziców: pani Wioletty Donaj oraz pani Bożeny Okupniczak, które podzieliły się z uczestnikami swoim bogatym doświadczeniem w wykonywaniu ozdób oraz udostępniły prywatne materiały. Materiały potrzebne na zajęcia ufundowało Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu „Aktywni dla dzieci”.

Rodzice czytają w grupie Żabki

W listopadzie rozpoczął się w szkole cykl czytania przedszkolakom przez chętnych rodziców. Swoistego "przełamania lodów" dokonała pani Magdalena Krupka. Mama Klaudii przedstawiła dzieciom bohaterów książeczki autorstwa Urszuli Kozłowskiej pod tytułem "Na wsi. W zagrodzie." Dzieci słuchały z dużym zaciekawieniem. Chętnie odpowiadały na pytania dotyczące bohaterów książeczki i ich przygód. Podziękowanie i wdzięczność wyraziliśmy oklaskami.

Akcja głośnego czytania podczas przerw

W bibliotece szkolnej kontynuujemy PORANKI LITERACKIE Z KSIĄŻKĄ czyli akcję głośnego czytania książek podczas przerw (już trzeci rok z rzędu). Przeczytaliśmy ostatnio m. in. następujące książki: "Tek, nowoczesny jaskiniowiec", "Tajemnica mody", "Przepraszam, czy jesteś czarownicą?", "Michał i złoty puchar". Codziennie o godz. 10:35 czytają zaproszeni lektorzy oraz uczniowie, uczestnicy poranków.

Wizyta wolontariuszy z Francji

W poniedziałek 30 października szkołę w Czaczu odwiedzili wolontariusze z Francji, Maelle i Tom. Przyjechali, aby spotkać się z uczniami klas III gimnazjum i przybliżyć im kraj swojego pochodzenia. Goście z Francji przygotowali prezentację multimedialną, zawierającą liczne zdjęcia, krótkie filmy oraz gry i zabawy, dzięki którym, zarówno uczniowie jak i nauczyciele języka angielskiego mogli przenieść się do słonecznej i malowniczej Francji. Podczas prezentacji, wolontariusze przybliżyli historię swojego kraju, przekazali najważniejsze wiadomości geograficzne, a także opowiedzieli liczne ciekawostki dotyczące swojej ojczyzny i ludzi ją zamieszkujących.

 ZS w Czaczu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych