fb Wirtualny spacer
15 maja 2018

Tydzień Bibliotek w Śmiglu

Tydzień Bibliotek, którego hasło w tym roku brzmi: "(DO)wolność czytania" Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu rozpoczęła w poniedziałek, 7 maja 2018, Gminnym Konkursem Pięknego Czytania dla Klas II Szkoły Podstawowej. Wzięły w nim udział dzieci ze szkoły w Śmiglu oraz w Starym Bojanowie (w pozostałych szkołach nie ma klas II). Po eliminacjach przeprowadzonych w szkołach, 7 maja w filii bibliotecznej w Czaczu pojawiło się 16 uczniów. W tym roku uczniowie zmierzyli się z tekstami autorstwa Holly Webb - brytyjskiej autorki książek dotyczących zwierząt i opieki nad nimi. Każdy z uczestników konkursu zaprezentował swoje umiejętności na przygotowanym przez siebie fragmencie książki. Po wysłuchaniu wszystkich dzieci, jury jednogłośnie przyznało, że pierwsze miejsce należy się Kacprowi Marcinkowskiemu ze szkoły w Śmiglu, który nie tylko wykazał się umiejętnością płynnego czytania, ale także interpretacją artystyczną czytanego tekstu, odpowiednią modulacją głosu i grą aktorską. Drugie miejsce zajęła Maja Kowalska ze szkoły w Starym Bojanowie, a trzecie - Jędrzej Nowak z podstawówki w Śmiglu. Jury przyznało również dwa wyróżnienia - dla Karola Kubiaka oraz Saszy Motylskiego, uczniów II klasy SP w Śmiglu. Warto dodać, że nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy reprezentowali równy poziom i świetnie przygotowali się do konkursu. Nagrody wręczyli: Piotr Szmytkowski - skarbnik Śmigla oraz Eugeniusz Kurasiński - dyrektor CK w Śmiglu

8 maja br. z okazji Tygodnia Bibliotek filia biblioteczna w Starym Bojanowie zorganizowała dla dzieci 6-10 letnich kreatywne warsztaty pn. „Tulipany dla mamy”. Na zajęciach nie zabrakło także konkurencji sportowych oraz wesołych zabaw.

9 maja w godzinach popołudniowych bibliotekarka z MBP Barbara Mencel spotkała się z przedszkolakami w Starym Bojanowie, by zgłębić wspólnie z nimi świat książek i bibliotekę – miejsce ich wypożyczeń. Przedszkolaki udowodniły, że nie jest tak źle z czytelnictwem, jak się powszechnie mówi. Wykazały się wręcz dużą wiedzą i wspaniale poradziły sobie z utworzeniem historii na podstawie ilustracji. A że pani Basia zachęcała do czytania i opowiadania książek, sama też przeczytała przedszkolakom bajkę o leniuszku. Na koniec spotkania w każdej z grup wszystkich obdarowała zakładkami z mądrą sową, w przekonaniu, że zachęciła swoimi opowieściami dzieci do sięgnięcia po książki.

W ramach Tygodnia Bibliotek już po raz czwarty odbył się wspólny piknik dla dzieci z grup zabawowych działających przy filiach oraz dla dzieci niezrzeszonych. Dla najmłodszych przygotowano szereg atrakcji, m.in. kącik plastyczny, materacyki, a także kącik "wodny". Były też zabawy przy muzyce oraz zabawy chustą animacyjną.

W czwartek, 10 maja br. w filii bibliotecznej w Czaczu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski, zorganizowany po raz pierwszy przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Śmiglu. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III Szkół Podstawowych z gminy Śmigiel. Każdą klasę reprezentowało dwóch uczestników, w związku z czym do Czacza przyjechało 24 uczniów. Dzieci przedstawiły swoje interpretacje znanych wierszy Juliana Tuwima. Poziom konkursu był bardzo wysoki i jury, w osobach: Barbara Mencel, Kazimiera Styzińska, Joanna Boroń i Joanna Lajsner burzliwie dyskutowało oceniając małych artystów. Ostatecznie pierwsze miejsce przypadło: Alicji Wawrzyniak (Stare Bojanowo), II miejsce zajęła Julia Skrzypczak (Śmigiel), a III - Zofia Kasperska (Stare Bojanowo). Jury zadecydowało także o przyznaniu pięciu wyróżnień. Otrzymali je: Magdalena Lasocka (Stare Bojanowo), Patrycja Snela (Śmigiel), Jakub Jóźwiak (Stara Przysieka Druga), Anna Stróżyńska (Stara Przysieka Druga), Julia Duda (Stare Bojanowo). Nagrody wręczyli: Piotr Szmytkowski - skarbnik Śmigla oraz Eugeniusz Kurasiński - dyrektor CK w Śmiglu.

MBP

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych