fb Wirtualny spacer
19 czerwca 2024

Tydzień Doradztwa Zawodowego w Śmiglu

Od 20 do 29 maja br. w Szkole Podstawowej w Śmiglu realizowany był Tydzień Doradztwa Zawodowego. Obejmował on cykl wydarzeń adresowanych do wszystkich uczniów, by przygotować ich do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów oraz informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.

W ramach przedsięwzięcia z uczniami klas VI spotkała się Agnieszka Kubicka doradczyni zawodowa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kościanie.

Zajęcia dotyczyły motywacji w procesie rozwijania własnych zasobów, pracy nad sobą oraz umiejętności poszukiwania informacji, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji edukacyjno-zawodowej.

Dla uczniów klas VII i VIII zorganizowano warsztaty. Pierwsze z nich dotyczyła przedsiębiorczości. Trener biznesu Jakub Grzelka oraz Sylwia Waszak pracownica Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie przeprowadzili z uczniami grę symulacyjną dotyczącą tworzenia firmy, funduszy i jej finansowania. Drugie warsztaty z udziałem doradczyń zawodowych: Moniki Rymaniak i Bernadetty Wawrzyniak z Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie dotyczyły lokalnego rynku pracy oraz predyspozycji zawodowych.

Zawodowa Liga Klas to kolejne wydarzenie, w które zaangażowani zostali wszyscy uczniowie klas IV - VI. Liga polegała na wykonaniu 10 zadań z zakresu doradztwa zawodowego. W wyniku rywalizacji uczniowie poznali nowe zawody, ich specyfikę i zakres zadań. Klasy IV, V i VI, które wykonały zadania w najkrótszym czasie i uzyskała największą liczbę punktów, zdobyły voucher.

Nie zbrakło też atrakcji dla najmłodszych uczniów śmigielskiej szkoły. Dla klas I - III zorganizowany został piknik "Mali odkrywcy świata zawodów".

Zadaniem uczniów było wykonanie sześciu różnych zadań z zakresu doradztwa zawodowego, natomiast w drugiej części spotkania były gry i zabawy, rozgrywki sportowe, dmuchane zamki oraz pokaz wozu strażackiego.

Dodatkowo trzy klasy udały się na wycieczkę zawodoznawczą na lotnisko Ławica w Poznaniu. Uczniowie klasy 1D i 2D spotkali się z doktor weterynarii Dorotą Rucińską, która przybliżyła im zawód weterynarza.

Z uczniami klasy 5B spotkali się pracownicy firmy Enea Operator Odział Dystrybucji Poznań Rejon Dystrybucji Leszno, natomiast z uczniami klasy 5D i 6D Krzysztof Braja - Szef Działu Techniki, który przybliżył im zawód inżyniera.

W realizację TDZ zaangażowały się instytucje, firmy i osoby prywatne, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowania za okazane wsparcie, są to:

- Stowarzyszenie Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości w Kościanie

- Powiatowy Urząd Pracy w Kościanie

- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kościanie

- VETLOGIC lek. weterynarii Dorota Rucińska

- Enea Operator Odział Dystrybucji Poznań Rejon Dystrybucji Leszno

- Ochotnicza Straż Pożarna w Śmiglu

- Centrum Kultury w Śmiglu

- Pani Izabela Bordecka

- Pan Krzysztof Braja

ISZ

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych