fb Wirtualny spacer
28 lutego 2019

Uwaga! Konkurs na największy wiatrak

W Śmiglu od 2017 r. prowadzona jest akcja pod hasłem „By legenda stała się faktem, zbierzmy 99 wiatraków”. Choć spora grupa osób już włączyła się w przedsięwzięcie, to cel nie został jeszcze osiągnięty. Do pełni szczęścia brakuje 52 okazów.

Burmistrz Śmigla podczas dorocznych imienin wiatraków, w związku z prowadzoną zbiórką, planuje konkurs. Darczyńca, który podczas imprezy, 11 maja 2019 r. przekaże największy wiatrak, otrzyma imieninową nagrodę.

- Zachęcam Państwa do udziału w konkursie. Mogą wziąć w nim udział nie tylko mieszkańcy gminy. Imieniny wiatraków będą też okazją do obejrzenia zebranych w ramach akcji okazów. Ich wystawa będzie częścią imieninowego programu – zaprasza burmistrz Małgorzata Adamczak.

Przypominamy, że do akcji poza konkursem można włączyć się na dwa sposoby: przekazując wiatrak lub zgłaszając, stojący już w przydomowym ogródku na obszarze gminy. Każdy wiatrak od miniatury po oryginalny rozmiar będzie mile widziany. Warunkiem jest, by był wykonany z trwałego materiału, najlepiej z drewna. Wiatraki przekazane w ramach akcji zostaną oznaczone tabliczką z nawą fundatora.

Do tej pory udało się zebrać łącznie 43 wiatraki, w tym 8 które stoją w przydomowych ogródkach. Do stanu wliczone zostaną również koźlaki ze wzgórza: Pankracy i Serwacy oraz dwa mniejsze zdobiące śmigielskie rynki.

- Mamy nadzieję, że do akcji dołączą kolejne okazy. Gdyby jednak zgłosił się do nas darczyńca oryginalnego koźlaka to byłaby dopiero gratka. W roku 1980 na śmigielskim wzgórzu stanęły trzy wiatraki, którym nadano imiona: Bonifacy, Serwacy i Pankracy. Do dziś zachowały się dwa: Serwacy i Pankracy, tak więc brakuje Bonifacego – mówi z nadzieją pomysłodawczyni akcji, Anita Kasperska z biura promocji Urzędu Miejskiego Śmigla. Imiona wiatraków nawiązują do trzech ogrodników i w ten sposób podkreślają ogrodnicze tradycje Ziemi Śmigielskiej.

Chęć przystąpienia do konkursu oraz szczegółowe informacje dotyczące zbiórki wiatraków można uzyskać w biurze promocji Urzędu Miejskiego Śmigla, tel. 65 5186 911. Zapytania i zgłoszenia prosimy kierować również na adres: promocja@smigiel.pl

Podpis do zdjęcia:

Fot. ze zbiorów Urzędu. Śmigielskie koźlaki Pankracy i Serwacy. Rok 1980.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych