fb Wirtualny spacer
22 września 2021

W Czaczu i Śmiglu upamiętniono Powstańców Wielkopolskich

21 września w Czaczu i 22 września w Śmiglu odbyły się uroczystości upamiętniające Powstańców Wielkopolskich. Jest to kontynuacja akcji znakowania mogił powstańców spoczywających na cmentarzach w gminie Śmigiel. W tym roku śmigielski samorząd ufundował 22 pamiątkowe tabliczki. W minionych latach oznakowane zostały groby w: Starym Bojanowie, Wonieściu, Bronikowie, a także częściowo w Czaczu.

Organizatorami tegorocznych uroczystości byli: Urząd Miejski Śmigla, Zespół Szkół w Czaczu, Szkoła Podstawowa w Śmiglu oraz parafie w Śmiglu i Czaczu. Znakowanie grobów w obu miejscowościach poprzedziły Msze św. z udziałem pocztów sztandarowych szkół i miejscowych organizacji, delegacji lokalnych samorządów, organizacji i instytucji, rodzin powstańców, społeczności szkolnych oraz mieszkańców.

W Czaczu pamiątkowe tabliczki stanęły na grobach: Jana Mikołajczaka, Fryderyka Zanda, Józefa Grzybowskiego, Stanisława Szymanowskiego, Antoniego Szymkowiaka, Jana Kościuszko oraz Władysława Buchwalda.

W Śmiglu pamiątkowe tabliczki stanęły na mogiłach: Zygmunta Białeckiego, Pawła Ciecińskiego, Walentego Cieśli, Stanisława Gabryela, Leonarda Graczyka, Władysława Kaczora, Józefa Kopczyńskiego, który był także starostą Powiatu Śmigielskiego, Walentego Majorka, Jana Muszkiety, Józefa Rzymskiego, Jana Sadowskiego, Antoniego Vogta, Augustyna Wawrzyniaka, Jana Wypyszaka, Barbary Zbierskiej.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych