fb
24 maja 2017

Wieści z Czacza

Kocham Cię, Polsko!

W środę 10 maja 2017 roku uczniowie klas gimnazjalnych z Czacza uczestniczyli w obchodach świąt majowych, w ramach których wzięli udział w konkursie Kocham Cię, Polsko! Każda klasa gimnazjum wybrała czteroosobowy zespół, który reprezentował ją w sześciu konkurencjach: m.in. w teście z wiedzy ogólnej, czy lingwołamkach. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła klasa III B, drugie klasa II A, a trzecie klasa III A.

Konkurs  DBAJ O PRZYRODĘ NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY

W szkole po raz 15. odbył się konkurs plastyczno - przyrodniczy „Dbaj o przyrodę naszej małej Ojczyzny” zorganizowany przez Ligę Ochrony Przyrody w Czaczu przy współpracy z Centrum Kultury w Śmiglu. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z gminy Śmigiel. W tym roku do wyboru były dwa tematy: Nasze lasy – chrońmy to co najpiękniejsze oraz  Graj w zielone, trzymaj w gminie przyrody stronę. W pracach komisji konkursowej wzięli udział przedstawiciele organizatorów: Magdalena Adamczak, Jolanta Krysman i Danuta Drótkowska, a także przedstawiciel Centrum Kultury w Śmiglu: Antoni Szulc oraz pracownik Nadleśnictwa Kościan - Zbigniew Mikołajczak. Do komisji konkursowej wpłynęło 116 prac plastycznych w kategorii klas I- III oraz 51 prac w kategorii klas IV – VI. Zgłoszenia wpłynęły z wszystkich szkół podstawowych gminy Śmigiel oraz z sekcji plastycznej działającej przy Cetrum Kultury w Śmiglu. Fundatorem nagród w konkursie byli: Burmistrz Śmigla, Nadleśnictwo Kościan, Centrum Kultury w Śmiglu oraz Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Czaczu. Wręczenie nagród i inauguracja wystawy odbyła się 18 maja 2017 r. w Centrum Kultury w Śmiglu.

Wolontariusze na Imieninach Wiatraków

W sobotę 13 maja 2017 r. stowarzyszenie działające przy szkole w Czaczu włączyło się w organizację Imienin Wiatraków i zaprezentowało swoją działalność. Wolontariusze, uczniowie klasy 2ag: Julia Kruk, Dominika Kostrzewska, Mirella Majorczyk i Szymon Szymaniak malowali dzieciom twarze oraz rozdawali wszystkim przybyłym symboliczne przypinki z wizerunkiem wiatraka oraz papierowe wiatraczki. Wszystkie gadżety zostały wykonane przez uczniów Zespołu Szkół w Czaczu. Pomocą służyli także: Dominika, Julia, Mirella i Szymon.

Strażacy czytali przedszkolakom

W ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”, 9 maja 2017 r., odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaczu. Ta niecodzienna lekcja miała miejsce w Filii Bibliotecznej w Czaczu, a uczestniczyli w niej przedszkolacy z grupy „Biedronek”  oraz „Pszczółek”. Strażacy: Piotr Szymański oraz Mariusz Kobiałka, przeczytali bajkę pt. „Jak Wojtek został strażakiem”. Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w słowa bajki, natomiast zaproszeni goście udowodnili, że na strażaków zawsze można liczyć. Strażacy zaprosili najmłodszych do remizy strażackiej, w której opowiedzieli o swojej pracy, pokazali sprzęt oraz omówili do czego jest wykorzystywany. Ponadto zaprezentowali, w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy przedmedycznej.

Korowód patriotyczny

W 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej w Czaczu uczcili pamięć o tym wydarzeniu uczestnicząc w korowodzie patriotycznym. Maszerowali ulicami Czacza trzymając w rękach biało-czerwone chorągiewki i wstążki. Uczniowie wspólnie z wychowawcami przygotowali transparenty, na których umieścili polskie symbole narodowe i hasła patriotyczne oraz odśpiewali wspólnie hymn - "Mazurek Dąbrowskiego" i wyrecytowali wiersz Władysława Bełzy "Kto ty jesteś? Polak mały".

„Biedronki” ponownie odwiedziły bibliotekę szkolną

W ramach Tygodnia Bibliotek. 8 maja dzieci z grupy „Biedronki” po raz kolejny odwiedziły bibliotekę szkolną. W ramach zajęć maluchy miały okazję obejrzeć najciekawsze egzemplarze bibliotecznego zbioru. Atrakcją był pokaz największych i najmniejszych książek. Przedszkolaki mogły również wykazać się talentem plastycznym przy zadaniu na przygotowanie projektu okładki ulubionej bajki. Na pożegnanie dzieci wysłuchały bajki pt. „Śpiąca Królewna”.

Sprawni jak mundurowi

Po raz pierwszy reprezentanci gimnazjum w Czaczu wzięli udział w zawodach  klas gimnazjalnych „Sprawni jak mundurowi”, które odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  w Nietążkowie. Zespół wystąpił w składzie: Tomasz Walkowiak, Kamil Kobiałka, Kamil Olejnik, Katarzyna Nowak, Marika Skoracka i Mirella Majorczyk. Opiekunem młodzieży była Magdalena Sowa.  Rywalizacja odbywała się w sześciu konkurencjach. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się drużyna z Racotu, zaś wśród chłopców drużyna z Czacza. Zawody odbyły się dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kościanie i Burmistrza Śmigla.  Wyniki:
Chłopcy:
1 Zielone trampki – Gimnazjum Czacz
2 Gumisie – Gimnazjum Racot
3 Elita Śmigiel – Gimnazjum Śmigiel
4 Gimnazjum 2 Leszno
5 Tęczowe Jednorożce – Gimnazjum Stare Oborzyska
6 Gimnazjum 9 Leszno
Dziewczyny:
1 Gumisie – Gimnazjum Racot
2 Czerwone trampki – Gimnazjum Czacz
3 Gimnazjum 9 Leszno
4 Gimnazjum 2 Leszno
5 Elita Śmigiel – Gimnazjum Śmigiel
6 Tęczowe Jednorożce – Gimnazjum Stare Oborzyska.

ZS w Czaczu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych