fb Wirtualny spacer
26 października 2017

Wieści z Czacza

GIRLS zwyciężyły!

W tegorocznej edycji konkursu językowego „English, Deutsch – żaden problem!”, który odbył się w poniedziałek 23 czerwca br. uczennice szkoły w Czaczu, w składzie: Jagoda Skoracka (kl. VII), Patrycja Paluszkiewicz (kl. IIag) oraz Marianna Grzelczyk (kl. IIIbg) zajęły I miejsce. Uczestnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: układanie puzzli z zabytkami, wymawianie łamańców językowych, autoprezentacja, scenki tematyczne, śpiewanie piosenki w języku obcym, odgadywanie kalamburów, głośne czytanie tekstu w języku angielskim i niemieckim.

Pasowanie klas 1

Uczniowie klas pierwszych Ia i Ib Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów W Czaczu oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. Na uroczystość ślubowania  przybyli rodzice uczniów, dyrektor szkoły Maria Szudra, wicedyrektor Renata Stachowska  oraz starsi koledzy z klas trzecich. Pierwszaki zaprezentowały program artystyczny, w  którym wykazali się umiejętnością recytacji wierszy i śpiewu piosenek. Wiersze i piosenki wykonywane przez dzieci tematycznie związane były z  obowiązkami ucznia, bezpieczną zabawą, radością uczenia się i poznawania świata. Rodzice dumni ze swoich pociech nagradzali dzieci gromkimi brawami. Pierwszoklasiści ślubowali kochać Ojczyznę, być dobrym uczniem, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Ora et labora

Motto reguły benedyktynów towarzyszyło gimnazjalistom z klasy IIa i IIb, którzy 17 października wzięli udział w lekcji historii w klasztorze w Lubiniu. Uczniowie mieli okazje poznać   historię zakonu benedyktynów w Polsce, a także klasztoru w Lubiniu. Brat Daniel opowiedział o życiu codziennym zakonników.  Z dużym poczuciem humoru zdradził nam wiele ciekawostek związanych z życiem w klasztorze.

Ratujemy i uczymy się ratować

Już od roku 2006 organizowana jest  akcja WOŚP - Ratujemy i uczymy się ratować. Wzorem lat ubiegłych, społeczność szkolna wzięła udział w biciu rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Do akcji, która trwała pół godziny, przystąpiło łącznie 38 osób, w tym uczniowie klasy VI oraz III szkoły podstawowej.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w przedszkolu

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w przedszkolu w Czaczu zorganizowano międzyoddziałowy konkurs recytatorski oraz międzyoddziałowy konkurs plastyczny. Tematyka wierszy oraz prac plastycznych związana była ze Świętem Edukacji Narodowej. Na portretach pojawiły się panie nauczycielki oraz panie, które pomagają w codziennej pracy przedszkola. W konkursie plastycznym wzięło udział 30 dzieci. Niestety komisji konkursowej nie udało się dojść do porozumienia w kwestii wygranej, w związku z tym wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i przyznani im pierwsze miejsca. W konkursie recytatorskim wzięło udział 22 odważnych maluchów.

Od ziarenka do bochenka

W klasach trzecich szkoły podstawowej realizowany był projekt "Od ziarenka do bochenka". W ramach projektu uczniowie poznali rodzaje zbóż i produkty z nich otrzymywane. Wykonali książeczki w formie składanek, przedstawiające kolejne etapy powstawania chleba. Przy udziale rodziców upiekli chleby, które z apetytem zjedli. Projekt zakończony został wizytą w piekarni Danuty Grygier w Śmiglu. Uczniowie zapoznali się z pracą piekarza, obejrzeli piec, w którym piecze się chleb oraz poznali rodzaje mąki i różne gatunki chleba. Dzieci posmakowali różne rodzaje pieczywa, jak również sami mogli wykrawać ciastka z cukrem i obserwować proces ich pieczenia. Na koniec uczniowie zostali poczęstowani upieczonymi ciastkami oraz drożdżówkami.

Jesienne przygody u Zajączków

W pierwszym tygodniu października dzieci na lekcjach rozmawiały o tym, jak ważne jest spożywanie owoców dla zdrowia. W ramach zajęć poznawały owoce oraz wykonały wiele prac tematycznych, które zostały wyeksponowane w przedszkolnej sali. Korzystając z pięknej jesiennej pogody dzieci spacerowały także w parku w poszukiwaniu jesiennych skarbów przyrody. Największą atrakcją zajęć było samodzielne przygotowanie pieczonych jabłek z dżemem.

Dzień Przedszkolaka

W Czackim przedszkolu po raz kolejny świętowano Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu na boisku przy wigwamie między Nowym Białczem, a Karśnicami dzieci miały możliwość uczestniczyć we wspólnych zabawach, konkursach i grach zespołowych. Było wesoło i kolorowo. Nie zabrakło życzeń, uśmiechu, radości oraz zdrowego poczęstunku.

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września odbyły się obchody VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W Czaczu akcja rozpoczęła się od wywieszenia w szkole plakatów informacyjnych i tabliczek z różnymi przykładami działań z tabliczki mnożenia. Uczniowie przez cały tydzień ćwiczyli jej znajomość. Ostatniego dnia akcji, podczas dużych przerw, ochotnicy indywidualnie mogli sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia. Poprawne odpowiedzi były nagradzane. 

ZS w Czaczu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych