fb Wirtualny spacer
13 października 2016

Wieści z Gimnazjum w Śmiglu

Nowy rok szkolny czas zacząć!

Po ponad dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie w śmigielskiej szkole zabrzmiał dzwonek obwieszczający nadejście nowego roku szkolnego 2016/2017. Po mszy św. uczniowie gimnazjum przeszli wraz z władzami samorządowymi na Plac Rozstrzelanych pod tablicę upamiętniającą pomordowanych mieszkańców ziemi śmigielskiej, by w ten sposób uczcić 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Następnie na boisku szkolnym zebrali się zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie, skąd po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego delegacja uczniów udała się pod dąb pamięci. Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami.     

Ib na rowerach, rajd integracyjno–edukacyjny

Uczniowie kl. Ib wraz z wychowawcą, Piotrem Andrynowskim i opiekunami  Tomaszem Frąckowiakiem, Eweliną Świdzińską i Moniką Włoch w sobotę 17 września br. wybrali się na rajd rowerowy. Podczas wycieczki mieli okazję lepiej się poznać, a także podziwiać urokliwe zakątki najbliższej okolicy, poznawać florę i faunę łąk i lasów. Zanim przybyli na polanę w Sokołowicach, zobaczyli m.in. czajkę, orła bielika, czaplę siwą. Po dotarciu do celu rozegrali turniej gry w badmintona. Następnie przyszedł czas na pieczenie kiełbasek przy ognisku. Po posiłku uczniowie podzieli się na grupy i wzięli udział w konkursie, podczas którego rozpoznawali gatunki roślin i owadów, które można zobaczyć na łące i w lesie. Podczas zabawy korzystali z przewodników wypożyczonych ze szkolnej biblioteki. Książki były dla uczestników rajdu źródłem rzetelnej wiedzy na temat otaczającej przyrody. Zaangażowanie pierwszoklasistów było tak duże, że organizatorzy rajdu postanowili nagrodzić wszystkich uczestników. Wyjazd powiązany był z projektem „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, do którego przystąpiła szkoła.

 Wybory w gimnazjum

W piątek, 30 września, w ramach akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej „Samorządy mają głos” w gimnazjum odbyły się wybory do rady Samorządu Uczniowskiego. Poprzedziła je krótka, ale intensywna kampania wyborcza, podczas której kandydaci m.in. wzięli udział w publicznej prezentacji. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja w skład której weszli uczniowie: Ewa Przymus, Joanna Markowiak, Daniel Klecha, Dominika Nadolna, Milena Skórzewska oraz nauczycielka Monika Włoch.  Na podstawie sporządzonych list uprawnionych do głosowania wydawane były karty, których odbiór każdy gimnazjalista potwierdzał własnoręcznym podpisem. Po przygotowaniu lokalu wyborczego przyszedł czas na oddawanie głosów. Do głosowania uprawnionych było 260 osób, a w wyborach, które przebiegały bez zakłóceń, wzięło udział 232 uczniów. Spośród pięciu kandydatów największą liczbę głosów uzyskali Maja Szumacher i Stanisław Świdziński – po 23%. W radzie pracować także będą: Stanisław Guciński i Aleksandra Ratajczak. Nowo wybranym władzom Samorządu Uczniowskiego gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz jej społeczności i spełnienia przedwyborczych obietnic.

 

Pasowanie na ucznia gimnazjum

W szkole, 8 października odbyła się uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów w poczet społeczności gimnazjalnej.  O godzinie ósmej do sal, w których przebywali kandydaci na gimnazjalistów wraz z nauczycielami, wkroczyli charakteryzatorzy, którzy wykonali odpowiedni „makijaż” pierwszoklasistom i sprawdzili, czy mają oni założony „stosowny strój nocny”. Potem wszystkie klasy udały się do sali gimnastycznej.  Na początku poddano próbie przyszłych uczniów Gimnazjum w Śmiglu, by  sprawdzić, czy są oni już gotowi aby dołączyć do grona gimnazjalistów. Mimo że chłopcy i dziewczęta musieli wykazać się wiedzą i różnymi umiejętnościami np. tanecznymi, artystycznymi, udało im się wyjść zwycięsko z każdego zadania. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie. Zanim nastąpiło pasowanie, pierwszoklasiści musieli  pokonać jeszcze jedną przeszkodę - ogromną ekierkę. Na znak przyjęcia do grona gimnazjalistów dyrektor Wanda Judek dotknęła każdego ucznia dużym ołówkiem. Pierwszoklasiści otrzymali także upominki ufundowane przez Radę Rodziców. W podziękowaniu za przyjęcie do społeczności gimnazjum Nadia Olejnik i Stanisław Świdziński wykonali utwór "Piosenka pisana nocą". Po przerwie na scenę wkroczyli uczniowie klas III, którzy popisali się kunsztem aktorskim, przedstawiając humorystyczne scenki

                                                                                                          Gimnazjum w Śmiglu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych