fb Wirtualny spacer
07 kwietnia 2017

Wieści z Gimnazjum w Śmiglu

Poznawali Ławicę

W czwartek, 2 marca, uczniowie klasy 1a i 1c pod opieką nauczycielek: Angnieszki Matuszkowiak, Moniki Włoch i Izabelli Szablewskiej uczestniczyli w niecodziennej lekcji, która odbyła się na terenie najstarszego portu lotniczego w Polsce, czyli poznańskiej Ławicy. Celem zajęć było zapoznanie młodzieży z funkcjonowaniem lotniska oraz procedurami, jakie musi przejść pasażer podróżujący samolotem, a także poznanie, jakie zawody wykonują osoby pracujące na lotnisku. Gimnazjaliści na początku doświadczyli tzw. „ścieżki pasażera”: otrzymali okazjonalne karty pokładowe przy stanowiskach check-in, zapoznali się z zasadami obowiązującymi w trakcie kontroli bezpieczeństwa oraz przeszli przez kontrolę do hali odlotów, gdzie podziwiali startujący samolot.  Następnie młodzież mogła odpocząć w salonie przeznaczonym dla pasażerów podróżujących w klasie business. Uczniowie zwiedzili również część zastrzeżoną lotniska, w której pirotechnicy zaprezentowali, co dzieje się z bagażem pozostawionym bez opieki. Wycieczka zakończyła się pobytem na tarasie widokowym i quizem sprawdzającym wiedzę na temat lotniska. Dla najbardziej uważnych były nagrody specjalne, a dla pozostałych nagrody pocieszenia. Wizyta w Porcie Lotniczym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu okazała się interesującą i niezapomnianą lekcją, po której przyszedł czas na pobyt w kręgielni.

 

Występ dla seniorek z okazji Dnia Kobiet

Siedmioro uczniów Gimnazjum: Marianna Han, Michalina Kołacka, Weronika Kozak, Aleksandra Panasiuk, Ewa Przymus, Paulina Szczepaniak i Stanisław Świdziński wystąpiło we wtorek, 7 marca, przed ponad stu członkami Polskiego Związku Emerytów z terenu powiatu kościańskiego. Gimnazjaliści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z okazji Dnia Kobiet. Na scenie w restauracji „Marta” zabrzmiały wiersze i przeboje muzyczne, w których jest mowa o zaletach płci pięknej. Na zakończenie występu młodzież złożyła seniorkom w imieniu społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia z okazji święta pań.

 

Dzień Liczby Pi

14 marca obchodzony jest na całym świecie Dzień Liczby Pi. Z tej okazji dla uczniów klas drugich zorganizowano konkurs, w ramach którego młodzież musiała wykonać plakaty poświęcone najsłynniejszej stałej matematycznej. Ponadto drugoklasiści przygotowali plakietki z liczbą pi, tzw. Ludolfiną, która jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Pierwsze miejsce komisja przyznała klasie IIb, drugie – klasom IIc i IId, a trzecie – IIa.

 

Następcy Artura Doyle’a

Uczniowie klasy IIb podczas kilku lekcji języka polskiego wczuwali się w rolę twórców opowiadania detektywistycznego. W oparciu o tzw. koperty Sherlocka Holmesa (zawierające różnego rodzaju przedmioty) redagowali tekst, którego główny bohater to detektyw działający niczym bohater z utworów Artura Doyle’a, i posługujący się metodą dedukcji, by rozwiązać zagadkę przestępstwa. Gimnazjaliści pracowali intensywnie, a dyskusjom nie było końca.

 

Siatkarki wicemistrzyniami rejonu leszczyńskiego

17 marca br. w Gostyniu odbyły się Rejonowe Mistrzostwa w Piłce Siatkowej Dziewcząt. W zawodach wzięło udział sześć drużyn. Wśród uczestniczek znalazły się również reprezentantki śmigielskiego gimnazjum: Kinga Bauta, Monika Kowalska, Dominika Nadolna, Malwina Stachowiak, Weronika Targosz, Michalina Wiśniewska, Kamila Bajonczak, Joanna Kurpisz, Roksana Kiełczewska i Marcelina Szulc. Dziewczęta dotarły do finału, gdzie zmierzyły się z przedstawicielkami powiatu gostyńskiego. Mecz między śmigielankami, a gospodyniami turnieju był na bardzo wysokim poziomie. W tie-breaku dziewczyny ze śmigielskiego gimnazjum uległy gostyniankom 13:15 i zajęły ostatecznie drugie miejsce. Gratulujemy serdecznie zawodniczkom i ich trenerowi Tomaszowi Frąckowiakowi.

 

Festiwal Nauki i warsztaty plastyczne na przywitanie wiosny

W poniedziałkowy ranek, 20 marca,  w szkole odbył się Festiwal Nauki przygotowany przez gimnazjalistów pod kierunkiem nauczycieli: Piotra Andrynowskiego i Rafała Klema. Na kilka godzin szkolny korytarz zmienił się w wielkie laboratorium fizyczne. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wykładzie nt. historii komputera, który poprowadzili ich koledzy z klasy drugiej. Tego dnia odbyła się też prezentacja doświadczeń fizycznych. Chłopcy i dziewczęta uczestniczyli też w warsztatach plastycznych przeprowadzonych przez Alicję Przybyłek, których motywem przewodnim była nadchodząca wiosna.

 

Targi Edukacyjne

Tradycją lat ubiegłych 20 marca br. w murach gimnazjum gościli przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych. W tegorocznych Targach Edukacyjnych uczestniczyło dwanaście szkół. Uczniowie klas drugich i trzecich mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2017/2018. Każda z placówek zaprezentowała się przed gimnazjalistami, a następnie był czas na rozmowy indywidualne z nauczycielami i uczniami. Serdecznie dziękujemy szkołom za skorzystanie z zaproszenia i umożliwienie śmigielskim uczniom zapoznania  się z ofertą edukacyjną.

 

Gimnazjum
im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych