fb Wirtualny spacer
26 października 2017

Wieści ze Starego Bojanowa

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września 2017 r. w Zespole Szkół w Starym Bojanowie obchodzono VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Do tego typu akcji edukacyjnej szkoła przystąpiła po raz drugi. Kilka dni przed ŚDTM na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka informująca o akcji i zawierająca podpowiedzi jak szybko mnożyć niektóre liczby. Również na korytarzu w Domu Wiejskim wchodzący mogli przeczytać rymowanki ułatwiające zapamiętanie tabliczki mnożenia. W ostatni piątek września uczniowie klas II-VII szkoły podstawowej oraz II-III gimnazjum uczestniczyli w pisemnym konkursie. Każdy uczeń miał 5 minut na zmierzenie się z działaniami mnożenia i dzielenia liczb. Uczniowie klas czwartych, podobnie jak uczniowie w klasach II-III SP, podczas lekcji odbywali spacery matematyczne i odpytywali się nawzajem ze znajomości tabliczki mnożenia. Strzałem w dziesiątkę okazała się gra w kości, w której uczniowie przemnażali wylosowane „oczka”. Zgodnie z hasłem przewodnim akcji: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” uczniowie klasy 5 odpytali z tabliczki mnożenia pracowników szkoły i społeczność lokalną, w tym także rodziców uczniów.

Święto Pieczonego Ziemniaka i Pękatej Dyni

30 września kolejny już raz przy pięknej słonecznej pogodzie w Zespole Szkół w Starym Bojanowie odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka i Pieczonej Dyni. Impreza została zorganizowana w celu integracji grup przedszkolnych i ich rodziców. Zebrani świetnie się bawili podczas zabaw i konkursów. Było obieranie ziemniaków na czas, podnoszenie dyni w koszykach, przeciąganie liny, wykopki i inne konkurencje, które wywołały wiele emocji.

Szczególną uwagę przykuwały prace wykonane z dyni i innych warzyw, które pokazały, jakie zdolności posiadają dzieci i rodzice. Każdy z wykonawców otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek. Podczas imprezy funkcjonowała kawiarenka, grill z kiełbaską i pieczonym ziemniakiem. Można było także degustować potrawy z warzyw dyniowatych przygotowane przez mamy i babcie przedszkolaków.

Noc Naukowców

29 września uczniowie klasy V Zespołu Szkół w Starym Bojanowie wzięli udział w Nocy Naukowców organizowanej przez uczelnie wyższe w Poznaniu. Głównym celem akcji było promowanie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Podczas tej wyjątkowej nocy uczniowie uczestniczyli w „Treningu Taekwondo z Mistrzem!” na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu w Zakładzie Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego. Mieli możliwość obejrzenia walki sportowej z udziałem medalistów Mistrzostw Świata i Europy, odbyli wspólny trening i próbowali własnych siła na macie.

Po zakończonym treningu wszyscy wybrali się do Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej, gdzie wzięli udział w fascynującym pokazie „Fizyka Hot-Show” na temat ciepła i temperatury. Podczas ciekawych doświadczeń z ogniem dowiedzieli się m.in. o trzech sposobach przekazywania ciepła przez: przewodzenie, konwekcję i promieniowanie, o tym  jak powstaje i działa prosty silnik cieplny oraz jak palą się gazy.

Eksperymenty w przedszkolu

4 października br. "Żabki", "Misie" i "Tygryski" miały okazję obserwować szereg doświadczeń chemicznych i samodzielnie wykonać niektóre z nich. Była to dla nich niewątpliwie ciekawa lekcja i wiele z niej zapamiętają, gdyż sprawdziła się tu zasada nauki przez doświadczenie.

Spotkanie z Unią Leszno

Poniedziałek, 16 października br. zapadnie na długo w pamięci  przedszkolaków Zespołu Szkół w Starym Bojanowie. Przyjechali bowiem do nich przedstawiciele klubu żużlowego UNIA LESZNO. Dzieci w strojach biało-niebieskich, w czapkach i kapeluszach na głowach, bardzo gorąco przyjęły menadżera i trenera drużyny Piotra Barona, który przywiózł swój motor, strój i kask żużlowy. Zachwycone przedszkolaki oglądały sprzęt, wiwatowały szalikami i flagami Unii. Cały czas zabawiał ich dokazujący Byczek - maskotka Unii. Zaciekawione dzieci, zadawały pytania gościowi o to, kiedy można zacząć przygodę z żużlem, ile trzeba trenować, aby być tak dobrym zawodnikiem jak Jarosław Hampel i Piotr Pawlicki.

Było to kolejne spotkanie z serii spotkań z ciekawymi ludźmi i zaskakującymi doświadczeniami.

ZS w Starym Bojanowie

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych