fb Wirtualny spacer
06 grudnia 2017

Wieści ze Szkoły Podstawowej w Śmiglu

Bajkowo w szkole

Z inicjatywy wolontariuszek Szkolnego Klubu Wolontariatu: Olgi, Katarzyny, Mai i Marianny 6 listopada 2017 r. społeczność szkolna w Czaczu przeniosła się w świat bajek. Tego dnia było w szkole kolorowo i baśniowo. Zainteresowani uczniowie przebrali się za ulubioną bajkową postać, a wolontariusze przeprowadzili zajęcia w oddziałach przedszkolnych. Temat warsztatów nawiązywał do różnych postaci. Były gry i zabawy oraz drobny słodki upominek na koniec spotkania. Znajomość bajek była również sprawdzana wśród uczniów starszych klas, dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły.

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Członkowie społeczności szkolnej, 10 listopada z okazji Święta Niepodległości obejrzeli montaż słowno-muzyczny przygotowany przez chłopców i dziewczęta z klas trzecich oddziałów gimnazjalnych przygotowany po kierunkiem nauczycielki Moniki Szudry. Młodzi aktorzy i wykonawcy przywołali w wierszach i piosenkach wydarzenia z historii Polski - od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości

 

Wycieczkowy listopad

W listopadzie śmigielscy uczniowie wyjechali po raz drugi na wykład na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym razem uczestniczyli w zajęciach z biofizyki. 17 listopada odbyła się kolejna wycieczka do Berlina. Program był podobny do wyjazdu sprzed trzech tygodni, ale śmigielanom udało się także wejść do gmachu Bundestagu - siedziby niemieckiego parlamentu, a także do Muzeum Holocaustu. Wyjazd zakończył się pobytem w parku wodnym - Tropical Islands. Cztery dni później uczniowie kl.2a,b i c gimnazjum wyjechali do Poznania. W stolicy Wielkopolski najpierw uczestniczyli w zajęciach sportowych w Jump Arenie. Potem udali się do muzeum „Brama Poznania”, gdzie brali udział w warsztatach na temat Mieszka I i dziejów poznańskiej katedry.

 

Dzień Życzliwości

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Grupa wolontariuszy, we współpracy z Samorządem Uczniowskim, zadbała o słodkie życzenia dla nauczycieli oraz pracowników szkoły. Wraz z cukierkiem wręczane były życzliwe sentencje, paniom przypinano kwiatki, a panom muszki i krawaty - a wszystko w obowiązujących tego dnia kolorach – żółtym, niebieskim i zielonym. W klasach VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum uczniowie zamienili się rolami z nauczycielami i przeprowadzili lekcję „Znajdź się wśród życzliwych”. Podczas przerw przy sklepiku szkolnym działał punkt „Zatrzymaj się kolego i napisz coś miłego”, w którym zainteresowani uczniowie stworzyli „drzewko życzliwości”. Na trzeciej przerwie odbyła się zabawa „Znajdź się wśród życzliwych”, podczas której trzyosobowe zespoły wykonywały zadania, w których liczyły się spryt, szybkość i rzetelność. Do udziału w zabawie przystąpili również nauczyciele, których zadaniem było dokończyć różne powiedzenia o życzliwości.

 

Spotkanie z okazji Święta Kolejarza

23 listopada w klasie III g gościła Donata Malak, która pracuje w Przewozach Regionalnych na stanowisku kierownika pociągu. Pani Malak zapoznała uczniów z kulisami pracy na kolei. Omówiła, m.in. pracę maszynisty, konduktora i kierownika pociągu. Przybliżyła dzieciom zasady bezpieczeństwa związane z taborem kolejowym. Na zakończenia spotkania uczniowie otrzymali materiały edukacyjne.

Stop dopalaczom

W poniedziałek 27 listopada w szkole odbyło się spotkanie uczniów klas siódmych i klas gimnazjalnych z burmistrz Małgorzatą Adamczak i przedstawicielem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, podczas którego poruszano kwestię walki z dopalaczami. Młodzież otrzymała gazety "Mocarz" promujące akcję "Stop dopalaczom".

 

Ekologiczny wtorek

28 listopada upłynął w naszej szkole pod znakiem ekologii. Najpierw wszyscy uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „Dziady ekologiczne”, które zostało nagrodzone w konkursie artystycznym, zrealizowanym w ramach projektu pn. „W gminie Śmigiel ekologicznie segregujemy – dzięki konkursom i ulotce to wiemy”. Następnie uczniowie klas piątych i zerówek spotkali się z pracownikami Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Podczas zajęć rozmawiali o segregowaniu śmieci i systemie gospodarki odpadami.

Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych