fb
06 grudnia 2018

Wieści szkolne

100-lecie Niepodległej

Konkurs Piosenki Patriotycznej

We wtorek, 30 października odbył się Szkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Podczas przesłuchań uczniowie oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych - kl.IV-VI oraz kl.VII-VIII i gimnazjum. Celem konkursu było m. in. popularyzacja pieśni patriotycznych i piosenek o tematyce patriotycznej oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego wśród uczniów. W pierwszej kategorii wiekowej I miejsce zdobyła  Natalia Dratwińska; drugie -  Lena Domagała, a trzecie - Wiktoria Stróżak. W drugiej grupie na najwyższym stopniu podium stanął Stanisław Świdziński. Kolejne lokaty przypadły Krzysztofowi Omieczyńskiemu i Paulinie Krzyślak.

Gra miejska

6 listopada sześcioosobowe drużyny z klas VII wzięły udział w grze miejskiej przygotowanej przez dyrektora, nauczycieli historii, języka angielskiego i harcerzy. Uczestnicy przemieszczali się po Śmiglu pomiędzy wyznaczonymi punktami według podanych wskazówek i wykonywali zadania, które były związane z historią naszego kraju (w szczególności z wydarzeniami i postaciami związanymi z odzyskaniem niepodległości i historią Śmigla). Ponadto gracze otrzymali elementy niezbędne do rozwiązania zagadki. Wszystkie zadania i zagadkę najszybciej rozwiązali przedstawiciele klasy VII d, a największą liczbę punktów i pierwsze miejsce zdobyli reprezentanci klasy VIIc

Apel na stulecie

Członkowie społeczności szkolnej „mogli zapatrzeć się w przeszłość” i przybliżyć sobie wydarzenia z historii naszego kraju. W piątkowe przedpołudnie 9 listopada br. zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wysłuchali najpierw laureatów konkursów (recytatorskiego i pieśni patriotycznej). Później obejrzeli montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez chłopców i dziewczęta pod kierunkiem nauczycielek: Moniki Włoch i Iwony Włoch. Młodzi aktorzy i wykonawcy przywołali w tekstach i piosenkach wydarzenia z historii - od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości, udowadniając, że droga do wolnej Polski prowadziła „przez krew i blizny”. Ponadto przekonywali, że „mamy to szczęście, że żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą”. Po apelu uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu dla Niepodległej. O godz. 11.11 na boisku szkolnym wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

Spotkanie z żołnierzem

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i zbliżającej się setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego 13 listopada br. na zaproszenie klasy Id przybył do szkoły żołnierz z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Młodszy chorąży Krzysztof Pelec w historycznym mundurze powstańca wielkopolskiego odwiedził przedszkolaków i uczniów klas I - III. Zaproszony gość omówił umundurowanie żołnierza i przybliżył dzieciom znaczenie powstania wielkopolskiego w dziejach Ojczyzny.

100 kartek na 100-lecie

Śmigielska szkoła przystąpiła do projektu „100 kartek na 100-lecie Niepodległości”. Uczniowie klas ósmych oraz oddziałów gimnazjalnych przygotowali sto kartek z pozdrowieniami dla stu różnych szkół z naszego kraju. Celem akcji było, nie tylko aktywizowanie dzieci i młodzieży do czynnego udziału w obchodach uroczystości nawiązujących do setnej rocznicy, ale również promowanie naszego regionu. Oprócz pozdrowień kartki zawierały krótkie informacje o najważniejszych atrakcjach Śmigla. Do śmigielskiej szkoły również dotarły kartki z różnych regionów Polski.

Z ekologią za pan brat

We wtorek, 6 listopada br. gimnazjaliści z wzięli udział w warsztatach ekologicznych. Uczniowie odwiedzili Zakład Zagospodarowania Odpadów w Czempiniu i kompostownię w Piotrowie Pierwszym. Celem wycieczki było poznanie procesu przetwarzania odpadów. Gimnazjaliści otrzymali torby ekologiczne i artykuły piśmiennicze wykonane z surowców wtórnych. Kilka dni później chłopcy i dziewczęta rozdawali torby wielokrotnego użytku swoim kolegom, koleżankom, pracownikom szkoły oraz mieszkańcom miasta.

Dzień Życzliwości

W środę, 21 listopada po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. W przygotowania do niego zaangażowali się uczniowie z obu świetlic. Podczas zajęć przygotowali kilkaset „uśmiechniętych buziek”. Na korytarzach było żółto i radośnie. Za miły gest wobec kolegi lub koleżanki lub powiedzenie dobrego słowa można było otrzymać słodką niespodziankę z sentencją na temat uśmiechu lub życzliwości. Na pierwszym piętrze stanęło „Drzewko życzliwości”, na którym uczniowie umieszczali życzliwe słowa lub myśli. Chętnych nie brakowało. Życzymy wszystkim, aby przez cały rok pamiętali, jak ważne dla każdego człowieka są: potrzeba szacunku, mówienie dobrych słów, uśmiechu i niesienie bezinteresownej pomocy innym.

Udany występ śmigielskich szachistów                               

21 listopada w Pleszewie odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Szkół Podstawowych w Szachach. W zawodach udział wzięło 50 szkół. Drużyna ze szkoły w składzie: Julia Wieczorek - kapitan, Adam Dorynek, Wiktor Skrzypczak oraz Lena Łupicka zajęła bardzo dobre 9 miejsce. Warto podkreślić, że drużyna ze Śmigla była reprezentantem powiatu kościańskiego.

                                                                 SP w Śmiglu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych