fb Wirtualny spacer
01 marca 2019

Wieści ze Szkoły w Bronikowie

W piątek 22 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Rysmanna zakończyli projekt edukacyjny Wielkopolanin - brzmi dumnie. Inicjatywa ta, było nie tylko uczczeniem setnej rocznicy obchodów powstania wielkopolskiego, ale także kształtowaniem lokalnej świadomości młodego człowieka. Uczniowie wykonywali: plakaty ukazujące z czego są dumni jako mieszkańcy Wielkopolski, tworzyli pełne artyzmu pocztówki pt. Trewir – zwycięstwo powstańców wielkopolskich, które zostały wysłane do władz śmigielskich, powiatowych i Prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

W piątek natomiast, młodzież wysłuchała znakomitej prelekcji naszego ulubionego regionalisty, dyrektora szkoły Piotra Filipowicza, a później rozpoczęła ligę klas, polegającą na rozwiązaniu kilkunastu różnorakich zadań przez zespół klasowy. Zabawa historyczna polegała na: narysowaniu portretu Jana Ignacego Paderewskiego, zaśpiewaniu wybranej pieśń patriotycznej, rozwiązaniu test, ułożeniu rymowanki zachęcającej powstańców do walk powstańczych, wskazaniu miejsc pamięci na terenie Śmigla i okolicy, rozwiązaniu  krzyżówki, zinterpretowaniu tekstu pieśni powstańczej za pomocą gwary poznańskiej, wykonaniu rozetki powstańczej, czy stworzeniu plakatu pt. „Cechy Wielkopolan… czyli co nieco o nas samych” itp.

Zaangażowanie uczniów było niesamowite. Duża dawka emocji i lawina wiedzy czyniły ten dzień niezapomnianym. Zwycięzcami zostały klasa piąta i ósma, które uczczą swój sukces na integracyjnej zabawie bowlingu w Śmiglu. Na koniec uroczystego dnia uczniowie szkoły wraz z Dyrekcją, Gronem Pedagogicznym i zacnymi gośćmi sołtysem Ryszardem Śliwińskim i radnym Sławomirem Szudrą, przeszli ulicami Bronikowa na cmentarz parafialny, by zapalić znicze na grobie powstańca wielkopolskiego Józefa Błaszczyka. Było to symboliczne oddanie hołdu wszystkim powstańcom ziemi bronikowskiej. Na miejscowym cmentarzu spoczywa także powstaniec Antoni Biberstein i poseł na sejm dzielnicowy w Poznaniu Józef Rydlichowski. Są też powstańcy, którzy już nie mają swoich grobów. Podczas przemarszu i na cmentarzu wybrzmiały słowa Hymnu Narodowego, Hymnu Szkoły  oraz Roty.

Wielkopolanin - brzmi dumnie, to nie tylko hasło z projektu szkolnego, to świadoma refleksja uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Rysmanna z Bronikowa.

SP Bronikowo

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych