fb Wirtualny spacer
15 maja 2023

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek już za nami

Tradycyjnie, jak co roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu przygotowała z tej okazji bogatą ofertę. Warto też wspomnieć, że święto bibliotek i bibliotekarzy zbiegło się w tym roku z jubileuszem75-lecia śmigielskiej placówki. Z tej okazji w bibliotece do końca maja można oglądać archiwalne zdjęcia związane z biblioteką. Swoje zbiory w tym celu udostępniło Muzeum Regionalne im. dra H. Florkowskiego w Kościanie oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śmiglu. Odwiedzjący mogą także obejrzeć stare kroniki i wpisać swoje życzenia na karty aktualnej księgi pamiątkowej lub zrobić sobie jubileuszowe zdjęcie. Na wypełnienie czekają również ankiety, które pomogą usprawnić działalność MBP.

W poniedziałek 8 maja, poza otwarciem wystawy, odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania dla klas II. Dzieci miały przygotować wybrane fragmenty książki Holly Webb. Każdą klasę drugą w gminie Śmigiel reprezentowało dwóch uczniów. Jury w składzie: Kinga Kaźmierczak – przewodnicząca komisji, Joanna Lajsner i Łukasz Wojciechowski – członkowie komisji, nagrodziło następujące osoby:

I miejsce zajęła Antonina Biała (SP Stare Bojanowo), II miejsce zajął Bruno Szywała (SP Przysieka Stara Druga) a III miejsce przypadło Marii Marcinkowskiej (SP Czacz). Wyróżnienia otrzymali Gabriela Szczerbal i Wiktoria Grygiel (SP Czacz). Laureatom nagrody wręczyli Małgorzata Adamczak, burmistrz Śmigla oraz Piotr Błaszkowski, dyrektor śmigielskiego CK.

W środę, w ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie z Piotrem Bojarskim, autorem wielu książek historycznych, kryminalnych i non-fiction. Tematem spotkania była książka dla mieszkańców Śmigla wyjątkowa, ponieważ jednym z jej bohaterów jest pochodzący ze Śmigla Franciszek Witaszek. „Coraz ciemniej w Wartheland”, bo o tej książce mowa, to powieść oparta na faktach, a jej akcja rozgrywa się w Poznaniu, w czasie II wojny światowej. Spotkanie przyciągnęło sporo naszych czytelników. Autor opowiedział o książce, o dramatycznych losach Witaszka oraz innych bohaterów znanych z kart powieści. Na końcu spotkania wręczono nagrody dla najaktywniejszych czytelników naszych placówek. W Śmiglu była to Emilia Szymańska, w Starym Bojanowie – Iwona Skorczyk, w Czaczu – Stanisław Jaśkowiak, a w Nietążkowie – Marcel Tomowiak.

W czwartek odbyły się zajęcia kreatywne dla seniorów. Są to spotkania cykliczne, odbywające się co miesiąc w bibliotece. Ich celem jest rozwój kreatywności i zdolności manualnych seniorów. Tym razem seniorki przygotowały kwiaty z kolorowej bibuły, które wkomponowały w wianek na drzwi bądź okno. Jak zawsze, panie pracując przy kawie i ciastku, wykazały się pomysłowością i kreatywnością tworząc ciekawe ozdoby.

Kulminacją tygodnia bibliotek był tradycyjnie bajkowy korowód. Ulicami Śmigla przeszło niemal 1000 dzieci, przebranych za postaci z bajek i baśni. Uczniowie przedszkoli i klas I-III SP z gminy Śmigiel, dotarli na plac przy amfiteatrze CK, gdzie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Postacie z bajek czytają książki”. Prace oceniało jury w składzie: Anna Hryniewicz-Szulc – przewodnicząca oraz Iwona Fijołek, Joanna Boroń, Dorota Ratajczak – członkowie komisji. Wyniki dla poszczególnych kategorii wiekowych:

W kategorii 3-latków I miejsce zajęła Maja Tomowiak (Żegrówko) II miejsce - Zofia Brzezińska (Śmigiel). W kategorii 4-latków: I miejsce - Antonina Paul (Śmigiel), II miejsce - Zofia Duszyńska (Żegrówko), 3 miejsce - Lena Zalisz (Żegrówko). W kategrii 5-latków: I miejsce Alicja Sobol (Czacz), II miejsce - Tymoteusz Szulc (Stara Przysieka Druga), III miejsce - Karolina Sowa (Śmigiel). W kategorii 6-latków: I miejsce - Mikołaj Zborowski, II miejsce - Wojciech Primel (Śmigiel), III miejsce - Pola Ratajczak (Śmigiel). W kategorii uczniów I klasy - I miejsce - Jakub Ziegler (Śmigiel), II miejsce Sebastian Bogdanowicz (Stare Bojanowo) , III miejsce - Aleksandra Gruszko (Śmigiel). W kategorii uczniów klas II - I miejsce zajęła Kalina Koller - Sznajder (Stara Przysieka Druga), II miejsce - Oliwia Zborowska (Śmigiel), III miejsce - Agnieszka Gruszko (Śmigiel) oraz Klaudia Zapłata (Stara Przysieka Druga). Nagrody wręczyła burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak, dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu Piotr Błaszkowski oraz kierownik Ośrodka Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu Zygmunt Ratajczak.

MBP

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych