fb Wirtualny spacer
12 lutego 2021

Z cyklu: O ulicach słów kilka ciąg dalszy - ul. Stanisława Kędzierskiego

Aby dojść do ulicy Stanisława Kędzierskiego w Śmiglu musimy najpierw dotrzeć do ulicy Powstańców Wielkopolskich. Nie jest to przypadek ponieważ ulice te otrzymały swoją nazwę w tym samym czasie, tj. w 1967 r., a Stanisław Kędzierski oddał życie w Powstaniu Wielkopolskim.

Artykuł poświęcony ulicy imienia Kędzierskiego ukazał się w nr 4 Witryny Śmigielskiej z 1991 r. Jego autorem jest Hubert Zbierski. Z jego też archiwalnych zbiorów pochodzi zdjęcie Stanisława Kędzierskiego z ojcem podczas wizyty w Berlinie. Poniżej treść artykułu:

Stanisław Franciszek Kędzierski urodził się 8 maja 1901 roku w Czaczu , z ojca Franciszka Kędzierskiego - kelnera i matki Marii z Węclewskich Kędzierskiej - akuszerki.

Ojciec opuścił rodzinę, wyjechał do Berlina, dokąd również zabrał Stanisława, który następnie samodzielnie, z tabliczką zawierającą adres zawieszoną na szyi, powrócił do Śmigla. Wychowywany był przez kuzynkę ojca Annę Małolepszą, zamieszkałą w Śmiglu. Do niemieckiej, katolickiej szkoły ludowej uczęszczał w Śmiglu w latach 1907-1915. Szkołę ukończył y wynikiem dostatecznym. Ze sprawowania miał ocenę dobrą.

Uczył się zawodu ślusarz - kotlarz w warsztacie rzemieślniczym Niemca Bentzina w Śmiglu (obecnie stolarnia E. Hamrola przy ul. A. Mickiewicza).

Wstąpił do oddziału powstańczego zorganizowanego przez Powiatową Radę Ludową w Śmiglu.

Dnia 11 stycznia 1919 r. oddział powstańczy pod dowództwem Bolesława Płócieniaka udał się do Bukówca, a następnie 12 stycznia w kierunku Krzycka, które zostało ostrzelane przez Niemców. Z Krzycka Niemcy zbiegli w kierunku Mórkowa i dalej do Lipna, gdzie zajęli pozycje obronne w polu między kopcami kartofli. W wyniku ataku powstańców Niemcy poddali się. Po opuszczeniu Lipna  - w kierunku  Radomicka - nad powstańcami ukazał się samolot, który ostrzelał maszerujących. Powstańcy bronili się samorzutnie uciekając i kładąc się w pobliskim rowie. Gdy samolot drugi raz okrążył oddział Stanisław Kędzierski poderwał się i zaczął ucieka. Został trafiony i poniósł śmierć na miejscu.

Pochowany jest w zbiorowej mogile Powstańców i Wojaków na cmentarzu w Śmiglu.

Jego imieniem nazwano nowo powstałą ulicę na osiedlu domów jednorodzinnych w 1967 r., kiedy to również część ulicy Ogrodowej nazwano imieniem Powstańców Wielkopolskich.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych