fb Wirtualny spacer
10 marca 2021

Z cyklu: O ulicach słów kilka ciąg dalszy - ul. Szkolna w Śmiglu

Ulica Szkolna w Śmiglu pojawiła się na mapach z 1921 r. Na mapie z wcześniejszego okresu - roku 1902 widnieje jako Kirchstrasse. Choć przy ulicy tej znajdowała się bursa szkolna, a budynek szkoły oficjalnie przypisany był do rynku, obecnie Pl. Rozstrzelanych, to jednak nazwana została Szkolną. Być może dlatego, że budynek częściowo znajduje się przy Pl. Rozstrzelanych, a częściowo przy ulicy odchodzącej od placu.  

Po raz kolejny do przedstawienia tematu skorzystam z opracowania Huberta Zbierskiego, który w „Śmigielskim a,b,c.. Przyczynki do dziejów miasta” pisał o szkołach w Śmiglu. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w tej publikacji pierwsza wzmianka o szkole ewangelickiej mieszczącej się w tym miejscu jest z 1630 r. Był to budynek drewniany, który 40 lat później rozebrano stawiając na tym miejscu nowy. Ten przetrwał do połowy XVIII w. Obecny budynek pochodzi z końca XIX w, a jego częściowa przebudowa nastąpiła w XX wieku. Po szkole ewangelickiej, do 1931 r., w tym miejscu funkcjonowała szkoła wydziałowa, następnie szkoła podstawowa (do 1988 r.), a po niej od 1991 - 2001 r. zasadnicza szkoła zawodowa.

Podczas okupacji w budynku szkoły uczyły się dzieci niemieckie, a tuż po wyzwoleniu w utworzono w nim szpital wojskowy. Później do budynku wrócili uczniowie. Bursę przy ulicy Szkolnej 2, w domu poewangelickim, uruchomiono po wojnie dla uczniów z okolic Śmigla. Powołano nawet Oddział Towarzystwa Burs i Stypendiów. Pierwszych mieszkańców - 10 dziewcząt i 4 chłopców przyjęto 2 września 1947 r. Ogółem w szkole uczyło się wówczas 692 uczniów. Najliczniejsze były klasy czwarte - liczyły po 68 uczniów i trzecie - po 58 uczniów.

Zdjęcie archiwalne ulicy szkolnej pochodzi ze zbiorów H. Zbierskiego.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych