fb
15 lutego 2017

Zimowa Akademia Malucha 2017

Zimowa Akademia Malucha 2017 zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy Centrum Kultury w Śmiglu rozpoczęła się 30 stycznia. W tym roku zgłosiło się bardzo dużo chętnych, ostatecznie na liście znalazło się 31 osób. Akademia została włączona do projektu „Ferie zimowe na sportowo dla dzieci i młodzieży”. Zajęcia odbywały się przez dwa tygodnie, w poniedziałki, środy i piątki.

Pierwszego dnia uczestnicy zajęć spisali kontrakt, czyli zasady zachowania obowiązujące podczas spotkań. Później dzieci słuchały muzyki Chopina, i malowały to, z czym im się skojarzyła. Z powstałych obrazków musiały ułożyć historyjkę i zaprezentować ją pozostałym dzieciom. Maluchy udowodniły, że mają bogatą wyobraźnię i potrafią stworzyć ciekawe historie. Nie zabrakło także wyzwań sportowych, czyli wyścigów rydwanów i zabawy w "wyspy". Pierwszy dzień zajęć zakończył się krótkim spacerem.

Drugiego dnia zajęć maluchy pojechały na basen w Kościanie. Tam pod okiem opiekunów i ratowników przez dwie godziny bawiły się w wodzie. Dzieci świetnie radziły sobie w basenie i ta forma rozrywki przypadła im do gustu.

Piątek, 3 lutego w Zimowej Akademii upłynął pod znakiem sportowych zmagań. Tematem przewodnim była zimowa olimpiada. Dzieci rozmawiały na temat sportów zimowych i znanych sportowców. Okazało się, że posiadają całkiem niezłą wiedzę z tej dziedziny. Po rozgrzewce rozpoczęły się rozgrywki. Dzieci stoczyły bitwę na "śnieżki", zagrały w hokeja, wzięły udział w biegach na nartach zrobionych z gazet. Przed ostatnią konkurencją był biathlon, czyli bieg na nartach, przejście przez przeszkodę i rzut śnieżką do celu. Na końcu dzieci rozegrały drużynowy konkurs skoków narciarskich. Po sportowych zmaganiach nadszedł czas na ognisko i pieczoną kiełbasę.

W poniedziałek, 6 lutego dzieci tworzyły swój pierwszy decoupage. Za pomocą papierowych serwetek ozdabiały drewniane zakładki do książek, które potem polakierowały i wysuszyły. W przerwie pomiędzy kolejnymi etapami pracy maluchy tańczyły przy największych hitach muzyki disco polo. Na koniec uczestnicy Zimowej Akademii Malucha poszli do parku na krótki spacer.

Piątego dnia uczestnicy akademii wraz z opiekunami pojechali na lodowisko do Kościana. Niektóre dzieci po raz pierwszy włożyły łyżwy i chociaż na początku miały problem z utrzymaniem równowagi, to bardzo szybko opanowały podstawy tej dyscypliny.

Ostatniego dnia zajęć maluchy wybrały się do sali zabaw Widzimisię we Włoszakowicach. Dzieci przez dwie godziny miały do dyspozycji zjeżdżalnie, baseny z kolorowymi piłkami, klocki, drabinki i tory przeszkód, a w przerwie zajadali się pizzą. Po powrocie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i czekoladę.

tekst i zdjęcia:    Joanna Lajsner

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych