fb
12 maja 2020

Imieniny śmigielskich wiatraków

Dzisiaj imieniny obchodzi Pankracy, a jutro świętować będzie Serwacy. Choć w tym roku na wiatrakowym wzgórzu gości nie będzie, to jednak jest okazja do przypomnienia o kilku faktach z ich historii. W tym celu dotarliśmy do Kroniki Miasta i Gminy Śmigiel z lat 1978 - 1979, w której na dwóch kartach widnieją takie oto zapiski:

Dlaczego wiatrakom nadano imiona trzech ogrodników? Odpowiedź jest prosta, to nawiązanie do ogrodniczych tradycji Śmigla i czasów, w których gmina była zagłębiem upraw szklarniowych warzyw i kwiatów. W lipcu tego roku mija także okrągła, 40. rocznica ich postawienia na obecnym miejscu.

Osoby, które chcą zgłębić wiedzę o młynarskich tradycjach Ziemi Śmigielskiej odsyłamy do publikacji Huberta Zbierskiego wydanych nakładem Urzędu Miejskiego Śmigla: „Śmigielskim a, b, c… Przyczynki do dziejów miasta” oraz „O śmigielskich wiatrakach, cechach i organizacjach rzemieślniczych”. 

Przypominamy także, że nadal brakuje nam wiatraków, które zbieramy w ramach akcji „By legenda stała się faktem, zbierzmy 99 wiatraków”. Chętne osoby, które chcą się włączyć do przedsięwzięcia zachęcamy do kontaktu z pracownikiem promocji Urzędu Miejskiego Śmigla, tel. 65 5186 911, e-mail: promocja@smigiel.pl.

Szczegóły akcji:

https://smigiel.pl/Jesli_w_waszym_ogrodzie_stoi_drewniany_wiatrak.html

https://smigiel.pl/By_legenda_stala_sie_faktem_zbierzmy_99_wiatrakow!.html

 

 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych