fb Wirtualny spacer
2014-10-14

Wieści z Gimnazjum w Śmiglu

Nowy rok czas zacząć

1 września uczniowie Gimnazjum im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu rozpoczęli nowy rok szkolny. Rano uczestniczyli w mszy w kościele farnym. Potem udali się do szkoły. Podczas uroczystości w auli pani dyrektor powitała zgromadzonych członków społeczności szkolnej. Następnie przypomniała o 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. By uczcić pamięć pomordowanych w czasie wojny Śmigielan, delegacja gimnazjalistów złożyła kwiaty na pomniku rozstrzelanych. Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego Dyrektor Wanda Judek życzyła uczniom i nauczycielom wytrwałości w realizowaniu swoich celów, a także by pamiętali słowa Phila Bosmansa „Bo­gac­twem człowieka są: uśmiech, przy­jaz­ny gest, po­god­ne słowo.” Następnie młodzież spotkała się z wychowawcami w klasach. 

Wybory w ramach akcji CEO

Gimnazjum w Śmiglu po raz pierwszy przystąpiło do akcji zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy „Samorządy mają głos". Celem przedsięwzięcia jest wsparcie szkół w organizacji i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz SU. Spośród sześciu kandydatów największą liczbę głosów uzyskał Daniel Klecha z klasy Ie. W radzie pracować będą także: Julia Pokładecka z kl. IIa, Katarzyna Pieśniak z kl. IIb i Ewa Przymus z kl. Ib. Działania podejmowane w ramach akcji koordynował zespół w składzie: Jakub Grześkowiak, Katarzyna Brzezińska, Roksana Stachowiak, Bartosz Jakubiak oraz nauczycielka Monika Włoch, którzy pełnili także funkcję szkolnej komisji wyborczej. Na początku zespół przygotował tekst ordynacji wyborczej, a następnie spotkał się z reprezentantami klas, aby przedstawić im efekty swojej pracy. Potem przyszedł czas na wyłonienie kandydatów i kampanię wyborczą. 23 września w auli szkolnej odbyła się prezentacja gimnazjalistów kandydujących w wyborach do Rady Samorządu Uczniowskiego, a 30 września miały miejsce wybory, w których frekwencja wyniosła aż 94%.

 

 

Rowerowe zakończenie lata

13 i 20 września przy początkowo mglistej pogodzie odbyły się rajdy rowerowe. Chłopcy i dziewczęta zaopatrzeni w sprawne rowery i dobry humor wyruszyli pod opieką nauczycieli: Tomasza Frąckowiaka, Eweliny Świdzińskiej, Piotra Andrynowskiego i Rafała Klema podziwiać uroki najbliższej okolicy. Nikt nie narzekał, choć droga była długa i niełatwa. Poruszając się leśnymi traktami wokół Śmigla, rowerzyści mogli podziwiać ciekawe okazy roślin oraz sprawdzić, czy warto wybrać się na grzyby. Podczas wyjazdów zwiedzili także kościół w Charbielinie oraz poznali urokliwe zakątki Pojezierza Sławskiego. Ponadto dowiedzieli się, jak zdrowo się odżywiać, na co zwracać uwagę robiąc zakupy i jak czytać etykiety w sklepach. Po wykładach przyszedł czas na konkursy z nagrodami. Gimnazjaliści pełni wrażeń wrócili do domów i już czekają na kolejne wyprawy.

 

Odkrywanie tajemnic MRU

Uczniowie kl. IIc pod opieką Piotra Andrynowskiego i Tomasza Frąckowiaka uczestniczyli 19 września w wycieczce do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Zanim dotarli do celu wyprawy, zatrzymali się w Świebodzinie, przy figurze Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Międzyrzecki Rejon Umocniony to unikatowy na skalę europejską system fortyfikacji, który został zbudowany przez Niemców dla ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Tworzą go żelbetowe bunkry połączone za pomocą podziemnych korytarzy znajdujących się na głębokości 30-50 m i tworzących istny labirynt. Gimnazjaliści wyposażeni w latarki, pokonując trasę turystyczną MRU, odbyli ciekawą wędrówkę po obiektach naziemnych i podziemnych tunelach Grupy Warownej "Sharnhorst", zaporach przeciwpancernych tzw. "zębach smoka" oraz zwiedzili ekspozycję sprzętu wojskowego. W trakcie wędrówki mogli napotkać kilka nietoperzy, dla których podziemia stały się niezwykle dogodnym zimowiskiem.

Gimnazjum w Śmiglu

 
 
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych