fb Wirtualny spacer
2014-07-17

XV TURNIEJ WSI I OSIEDLI

Historia Turnieju Wsi zatoczyła koło. Pierwszy odbył się 4 lipca 1999 roku w Starej Przysiece Pierwszej i po piętnastu latach odbył się w tym samym miejscu jako Turniej Wsi i Osiedli. Zmiana nazwy wskazuje na to, jak bardzo ta impreza rozrosła się w ciągu kilku lat. W pierwszym turnieju spotkało się zaledwie siedem wiosek, a w piętnastym do walki stanęło 19 reprezentacji, w tym dwa śmigielskie osiedla. Przez lata zmieniały się miejsca rozgrywek, regulaminy, a także konkurencje. Tylko jedno nie uległo zmianie – fakt, że jest to najlepsza impreza w roku dająca możliwość wspaniałej zabawy i integracji (pod warunkiem oczywiście, że się podejdzie do niej „na luzie”).
Pierwsze konkurencje – strzelanie z kbks i wiatrówki, ze względu na zachowanie bezpieczeństwa, odbyły się 22 czerwca w Strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu. Najlepszymi strzelcami okazali się zawodnicy z Nowej Wsi.
Główne rozgrywki odbyły się 6 lipca przy sali na tzw. „Hubach”. Wśród widowni nie zabrakło znamienitych gości: poseł na Sejm RP - Małgorzaty Adamczak (która brała również udział w jednej z konkurencji), byłego posła - Wiesława Szczepańskiego, Burmistrza Śmigla – Wiktora Sneli, który tradycyjnie dokonał otwarcia i zamknięcia turnieju, Wiceburmistrz – Wiesławy Poleszak-Kraczewskiej, czy Sekretarza Urzędu Miejskiego - Macieja Wiśniewskiego. Zawodników dopingowali również: Aleksy Andrzejewski - prezes Banku Spółdzielczego w Śmiglu i zarazem sponsor turnieju oraz radni powiatowi i gminni.
Tegoroczne konkurencje były zróżnicowane i tylko z pozoru łatwe. Zaczęło się od slalomu w „potrójnych spodniach”. Były różne techniki wykonania tego zadania, ale najszybciej swoją trasę pokonało Żegrówko.
Z pozoru dziecinną zabawą, ale jak się okazało dostarczającą sporo emocji, okazał się wyścig na skrzynkach. Dzieci biorące udział w festynach wykonują tę konkurencję indywidualnie na drewnianych „cegiełkach”, tu zastosowano wersję drużynową dla dorosłych. Najlepiej zgrana okazała się ekipa z Wonieścia.
Wymagająca zastosowania specjalnej techniki okazała się kolejna konkurencja. Każda drużyna wystawiała do niej trzy pary zawodników. Każda para otrzymała kąpielowy ręcznik. Zawodnicy musieli sobie przerzucać, za pomocą ręczników, balon napełniony wodą. Najlepiej z tym trudnym zadaniem poradziła sobie ekipa ze Starej Przysieki Drugiej zdobywając 19 punktów. Wymagającym nie tyle szybkości, co precyzji od zawodników, okazał się konkurs pod nazwą „transport piłeczki tenisowej”. Każda z drużyn wystawiała trzech zawodników, którzy musieli pokonać slalom specjalnym „wózkiem”. Największym opanowaniem wykazali się zawodnicy z Nietążkowa.
Kolejne dwie konkurencje zostały rozegrane jednocześnie. Były to: wspinanie po drabince i po ściance wspinaczkowej. Zwłaszcza drugie zadanie okazało się dla niektórych zawodników trudne. Najszybciej na drabinkę wspiął się zawodnik ze Spławia, natomiast ścianka wspinaczkowa okazała się łatwa dla zawodnika z Bruszczewa. Obie konkurencje okazały się niezwykle emocjonujące, a zawodnicy byli wspaniale dopingowani przez mieszkańców swoich miejscowości.
Turniej przeplatany był występami wokalistek Studia Piosenki „Muzol”, Kapeli Podwórkowej „Wiarusy” oraz pokazem „Zumby”. Oprócz występów artystycznych, widzowie i uczestnicy turnieju mogli podziwiać prace lokalnych artystów działających na terenie Gminy Śmigiel i w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Kościanie, a także zapoznać się ze stoiskiem przygotowanym przez Koło Pszczelarzy ze Śmigla i dokonać zakupów różnego typu specyfików będących efektem pracy pszczół.
Mimo upału, emocji i ekstremalnych konkurencji szczęśliwie dotarliśmy do podsumowania turnieju, na którym burmistrz Śmigla słusznie zauważył, że „wszyscy sązwycięzcami”, bo potrafili skompletować reprezentację, wspólnie się bawić i nawzajem się dopingować. Przykładem, na tegorocznym turnieju, „świecił” pod tym względem debiutant – reprezentacja z Chełkowa, której należą się wielkie brawa za postawę.
Uroczyste podsumowanie rozpoczęło się wręczeniem nagród ufundowanych przez jednego z sędziów – Krzysztofa Gerusa – którego firma udostępniła na czas turnieju rekwizyty: „potrójne spodnie”, drabinkę i ścianę wspinaczkową oraz zapewniła zawodnikom bezpieczeństwo. Za najlepszy wynik w konkurencji „potrójne spodnie” zawodnicy z Żegrówka otrzymali od niego koszulki.
Nie zabrakło również pucharu jubileuszowego, który otrzymała reprezentacja wsi Robaczyn – jedynej wsi biorącej udział we wszystkich piętnastu turniejach. Okazały puchar ufundowała i wręczyła poseł na Sejm RP - Małgorzata Adamczak.
Ostatecznie w XV Turniej Wsi i Osiedli wygrała reprezentacja Spławia przed Nową Wsią i Bielawami. Te trzy drużyny otrzymały puchary, a wszystkie 19 drużyn dyplomy i czeki na kwotę 200 zł.
Po walce i emocjach nadszedł czas relaksu – odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Sfinks”
Oprócz słońca i zabawy nie zabrakło uczestnikom również posiłku. Grochówkę z chlebem serwowała Restauracja „Poemat”, a pracownice Centrum Kultury wydawały drużynom placek z piekarni Piotra Kaczmarka oraz wodę, kawę i herbatę.
Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie dofinansowanie przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Organizatorzy dziękują sędziom: Zygmuntowi Ratajczakowi, Robertowi Plewce, Tomaszowi Frąckowiakowi, Ryszardowi Primelowi, Krzysztofowi Gerusowi, Beacie Hałat, Erice Krystof oraz Piotrowi Olejnikowi, którzy jako wolontariusze czuwali nad przebiegiem konkurencji Serdeczne podziękowania kierują także do mieszkańców wsi Stara Przysieka Pierwsza za pomoc w przygotowaniu terenu i pełnienie obowiązków służb porządkowych, firmy PPHU „EDA” Edmund Czarnecki za użyczenie naczepy, która pełniła funkcję sceny oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej Mieszkaniowej w Śmiglu za okazaną pomoc.
Galeria zdjęć dostępna na www.ck-smigiel.pl oraz facebooku Centrum Kultury w Śmiglu.
M.D.

foto M.D. AKA, M.M.

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych