fb Wirtualny spacer
2013-11-14

Świętowali Niepodległość

Uroczyste obchody z okazji narodowego Święta Niepodległości w Śmiglu rozpoczęły się tradycyjnie Mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną przez proboszcza parafii p.w. NMP Wniebowziętej ks. kan. Zygmunta Bartkowiaka.
Apel Poległych odbył się pod pamiątkową tablicą poświęconą hm. Zbigniewowi Łukomskiemu, który poprzedził przemarsz ulicami miasta. Uroczystość uświetnił udział pocztów sztandarowych miejscowych organizacji oraz szkół, salwy z armatek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu, a także oprawa muzyczna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Towarzystwa Śpiewu „Harmonia”.
Wiązanki kwiatów i znicze w miejscach pamięci złożyli przedstawiciele władz samorządowych, Posłanka na Sejm RP oraz przedstawiciele organizacji i instytucji Ziemi Śmigielskiej.  

Organizatorami obchodów byli: Burmistrz Śmigla, Hufiec ZHP Śmigiel, Centrum Kultury oraz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Poniedziałkowe uroczystości dla harcerzy z Hufca ZHP Śmigiel stanowiły cześć Rajdu Tropami Powstania Wielkopolskiego. Został on zorganizowany w dniach od 10 do 11 listopada w Śmiglu, w ramach chorągwianej propozycji programowej: „Szlakami Powstania Wielkopolskiego” skierowanej do harcerzy z terenu Wielkopolski.
 
Rajd „Tropami Powstania Wielkopolskiego” zainaugurowany został w niedzielę uroczystym apelem na Placu Rozstrzelanych. Zameldowali się harcerze z Czacza, Starego Bojanowa, Śmigla, Żegrówka, a także z Dąbcza, Grodziska Wlkp., Wilkowa Polskiego i Wielichowa oraz grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnzjalnych z Nietążkowa. Obecny był zastępca kmendanta Chorągwi Wlkp. hm. Janusz Wolski z Poznania. Zebrani wysłuchali tekstu poświęconego 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, poznali także skład Komendy Rajdu w osobach: komendantka hm. Magdalena Drótkowska, z-ca ds. programowych phm. Anna Ławniczak, oboźna pwd. Agata Siczyńska.
 
Niedzielę harcerze spędzili na pokonaniu pieszo 15 km. Na trasie Śmigiel – Nowa Wieś – Poladowo – Morownica – Podśmigiel – Nietążkowo – Śmigielrozmieszczone zostały punkty kontrolne. Na każdym z nich czekało na harcerzy inne zadanie do wykonania np. udzielenie pierwszej pomocy, transport rannego na noszach, przeprawa linowa, strzelanie z pistoletu na farbę oraz z łuków. Na niektórych punktach pomocna była wiedza z zakresu szyfrów i Alfabetu Morse'a. Na innych liczyła się współpraca w grupie czy bystrość umysłów bądź spokój, kiedy „tykająca bomba” odmierzała czas na wykonanie zadania. Niesprzyjające warunki pogodowe spowodowały, że niektóre patrole z opóźnieniem dotarły do bazy rajdu.
 
Po wymagającej trasie harcerze mogli odpocząć podczas koncertu pt. „Dążyliśmy do wolności”. Odbył się on w sali widowiskowej Centrum Kultury w Śmiglu, która została zamieniona w kawiarenkę. Z zaproszenia skorzystała także niewielka grupa mieszkańców. Wszyscy mogli wysłuchać piosenek odśpiewanych przez harcerki: Agatę Siczyńską, Patrycję Dąbrowską i Aleksandrę Michalską oraz Beatę Drgas i Dominikę Spławską. Przy dźwiękach pianina granych przez Adriana Dąbrowskiego przywołano sylwetki dziewięciu powstańców wielkopolskich z terenu gminy Śmigiel. Każdemu z nich zapalono znicz. Po koncercie uczestnicy wspólnie przemaszerowali pod obelisk upamiętniający wymarsz kompanii śmigielskiej do walki w Powstaniu Wlkp., gdzie zostały zapalone znicze.
 
Dla harcerzy był to dopiero początek wieczoru, który spędzili śpiewając harcerskie piosenki oraz rywalizując podczas gry nocnej na terenie Śmigla. Tym razem trasy nie wyznaczała mapa. Poszukując przygotowanych punktów młodzież korzystała z aplikacji: „GPS Wielkopolska” i „27 grudnia”.
 
Zmagania patroli rajdowych zostały podsumowane w poniedziałek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki, przybyłe patrole upominki, a najlepsi cenne nagrody. Otrzymali je: za zajęcie I miejsca ex aequo drużyna męska ze Śmigla i harcerze z Żegrówka, a za zajęcie III miejsca reprezentanci Starego Bojanowa. Podziękowano także komendzie i drużynom organizacyjnym: 11 SHDW „Włóczykije” ze Śmigla i 14 DSH „Skrzydlaci” z Grodziska Wlkp. Nie zabrakło także czasu na wspólne pamiątkowe zdjęcia i tradycyjny poczęstunek rogalami marcińskimi. Rajd został zorganizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
 
Organizatorzy Rajdu dziękują za pomoc śmigielskim instytucjom: Zarządowi Szkół i Placówek Oświatowych, Centrum Kultury, Urzędowi Miejskiemu oraz Restaurcji „Marta”, jak i kadrze, która pomogła w przeprowadzeniu Rajdu.
 
Magdalena Drótkowska

AKA
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych