fb Wirtualny spacer
2013-05-14

Wieści z Gimnazjum w Śmiglu

Zwyciężyli podczas igrzysk w matematyce

9 kwietnia 2013 roku w Racocie odbył się XII Powiatowy Konkurs „Igrzyska Olimpijskie w Matematyce”. W zmaganiach wzięło udział 14 trzyosobowych drużyn, w tym reprezentacja śmigielskiego gimnazjum w składzie: Marcin Kaczmarek, Karol Skrzypczak i Gustaw Tański. Przez prawie godzinę uczniowie zmagali z 19 zadaniami o tematyce olimpijskiej. W konkursie punktowane były nie tylko poprawne rozwiązania zadań, lecz także szybkość ich wykonania. Uczniowie ze Śmigla okazali się bezkonkurencyjni. Zdobyli pierwsze miejsce i po raz pierwszy w historii niecodziennych igrzysk maksymalną ilość punktów. Zwycięzcy odebrali z rąk starosty kościańskiego i organizatorów dyplomy i nagrody. 


Sukces Marcina

W Ostrowie Wielkopolskim w sobotę, 13 kwietnia, odbyły się wojewódzkie eliminacje XXXVI Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", w których uczestniczył uczeń Gimnazjum w Śmiglu - Marcin Dąbrowski. W zmaganiach wzięło udział stu uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski. Uczestnicy najpierw rozwiązywali test, na podstawie którego wyłoniono po 5 finalistów z każdej grupy wiekowej. W finałowym gronie zawodników, którzy odpowiadali przed komisją turniejową na pięć pytań, znalazł się również trzecioklasista ze Śmigla. Ostatecznie Marcin zajął czwarte miejsce. Gratulujemy sukcesu! W nagrodę za osiągnięcie wysokiego wyniku gimnazjalista odebrał 16 kwietnia z rąk Burmistrza Śmigla, Wiktora Sneli puchar.

 
Ku pamięci
We wtorek, 16 kwietnia br., odbył się apel upamiętniający 73 rocznicę mordu katyńskiego oraz tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Społeczność gimnazjum obejrzała prezentację multimedialną poświęconą miejscom zbrodni stalinowskich, przygotowaną przez trzecioklasistów: Maksymiliana Klechę i Marcina Wasielewskiego, oraz wysłuchała wierszy i pieśni poświęconych wydarzeniom, które rozegrały się w 1940 roku. Montaż słowo-muzyczny przygotowali uczniowie klas IIc i IIa pod kierunkiem nauczycielki - Moniki Szudry. Po uroczystości przedstawiciele klas zapalili znicze przy Dębie Pamięci, poświęconym podpułkownikowi Tadeuszowi Daszkiewiczowi, zamordowanemu w Twerze.
 
By uczcić patrona

W związku z obchodami Święta Patrona Gimnazjum w Śmiglu, w kwietniu odbyły się konkursy, które miały na celu przybliżyć uczniom idee Konstytucji 3 Maja i postacie jej twórców. W zmaganiach recytatorów, którzy głosili poezję z czasów Sejmu Wielkiego, I miejsce zajął Tobiasz Hanusek z IIIa. Na drugim stopniu podium uplasował się Maksymilian Klecha z IIIa, a na trzecim – Marcin Kaczmarek z kl. IIe. W konkursie historycznym największą wiedzę na temat patrona szkoły miał uczeń kl. Ia Jakub Lemański. Kolejne lokaty przypadły Boguszowi Kulusowi z Id i Patrykowi Kanikowskiemu z IIb. Konkurs plastyczny rozegrano w trzech kategoriach wiekowych. Wśród pierwszoklasistów najlepsze prace wykonali Daria Kędzia, Oliwia Borowiak i Jakub Lemański. Wśród klas II doceniono portrety wykonane przez Sarę Szlachetkę, Celinę Stankowiak i Monikę Górną. W gronie najstarszych gimnazjalistów pierwsze miejsce przyznano Wiktorii Kucharczak, drugie – Michałowi Brudło, a trzecie – Zuzannie Wróblewskiej. Podczas uroczystości, która odbyła się 30 kwietnia br. laureaci odebrali z rąk dyrektor Wandy Judek i Joanny Pawlickiej nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski. 

 

Wiwat Konstytucja!

Wtorek 30 kwietnia br. społeczność gimnazjum wraz z zaproszonymi gośćmi: Małgorzatą Adamczak – posłanką na Sejm RP, burmistrzem Wiktorem Snelą, wiceburmistrz Wiesławą Poleszak – Kraczewską, przewodniczącym Rady Miejskiej - Wiesławem Kasperskim, księdzem dziekanem Tadeuszem Fołczyńskim dyrektorami szkół i instytucji działających na terenie gminy Śmigiel, emerytowanymi dyrektorami gimnazjum i nauczycielami oraz pracownikami szkoły, przedstawicielami Rady Rodziców, a także pocztami sztandarowymi z pobliskich szkół zgromadziła się w sali gimnastycznej, przypominającej tego dnia salę obrad sejmowych z 1791 roku, by obchodzić Święto Patrona połączone z jubileuszem pięciolecia nadania sztandaru oraz imienia szkole. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów, ośpiewania hymnu narodowego i powitania gości. Głos zabrała dyrektor Wanda Judek, a także zaproszeni goście m.in. pani poseł Małgorzata Adamczak, która przekazała na ręce pani dyrektor niezwykły prezent – kopię Konstytucji 3 Maja. Tego dnia wręczono nagrody laureatom konkursów plastycznego, recytatorskiego i wiedzy o patronie, organizowanych z okazji Święta Szkoły. Po wyprowadzeniu sztandarów za sprawą gimnazjalistów, przygotowanych pod kierunkiem nauczycielek: Alicji Przybyłek i Moniki Włoch widzowie odbyli niezwykłą podróż, w której przenieśli się w czasy stanisławowskie i poznali atmosferę, jaka panowała podczas obrad Sejmu Czteroletniego i uchwalania „Ustawy Rządowej”. Ponadto na scenie zabrzmiały także utwory muzyczne o tematyce patriotycznej mówiące o wydarzeniach, które miały miejsce 3 maja 1791 roku w Warszawie. W auli szkolnej można było także obejrzeć prezentację multimedialną pt. „5 lat minęło”, ukazujące ważne wydarzenia z życia śmigielskiego gimnazjum.

 

Gimnazjum w Śmiglu
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych