fb Wirtualny spacer
2012-10-26

Wiarusy grają już 10 lat

Z okazji dziesięciolecia działalności Kapeli Podwórkowej „Wiarusy”, 20 października br. w sali widowiskowej Centrum Kultury w Śmiglu odbył się koncert jubileuszowy. Wystąpili w nim jubilaci oraz zaprzyjaźniona z „Wiarusami” kapela podwórkowa „Junki z Buku”. Na widowni zasiedli sympatycy folkloru miejskiego, byli członkowie kapeli oraz władze samorządowe w osobach: burmistrz Śmigla - Wiktor Snela, wiceburmistrz Śmigla - Wiesława Poleszak-Kraczewska. Publiczność doskonale bawiła się przy muzyce i piosenkach kapeli, okraszanych niejednokrotnie humorem. Koncertowi towarzyszyła prezentacja multimedialna dotycząca historii zespołu. Jak to na jubileuszach bywa nie zabrakło życzeń i kwiatów, z którymi na scenę pośpieszyli goście tuż po zakończeniu koncertu muzyków.
Historia kapeli podwórkowej Wiarusy rozpoczęła się w 1978 r. Wówczas to z inicjatywy Mieczysława Sobkowiaka, przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiglu, powstała kapela „Wiarusy - Wesoła Siódemka”. Jej opiekunami zostali: Józef Rusek i Franciszek Bagiński. W skład ówczesnej kapeli wchodzili: Mieczysław Sobkowiak – akordeon, Jerzy Gołembski – saksofon, Stanisław Handke – klarnet, Michał Stankowiak – bango, Ireneusz Pieśniak – gitara, Henryk Daszkiewicz – bęben, Hieronim Kopiejewski – tamburyno.
Muzycy swoimi występami uświetniali różne uroczystości: dożynki, obchody majowe, spotkania zakładowe zarówno w Śmiglu, jak i w Lesznie. Po śmierci Mieczysława Sobkowiaka kapela zaprzestała działalności.
Pod koniec 2001 r. próbę reaktywacji kapeli podjął Henryk Daszkiewicz. Do tego pomysłu udało mu się zachęcić Sławomira Żurczaka, Tadeusza Białego i Ryszarda Naskręta. Pierwsze próby odbyły się w mieszkaniu prywatnym Sławomira Żurczaka. Później do muzyków dołączył Jerzy Gołembski. Pod patronatem Centrum Kultury w Śmiglu kapela zaczęła działać od 2002 roku w składzie: Jerzy Gołembski – klarnet, saksofon, Grzegorz Konieczny – tuba, trąbka, gitara basowa, Sławomir Żurczak – gitara, bango, Mirosław Gędoś -tarka, satyryk, konferansjer, Tadeusz Biały – akordeon, Henryk Daszkiewicz – bęben, Paweł Śliwiński – skrzypce.
Po wielu próbach nadszedł czas na kontakt z szerszą publicznością. W 2003 r. Wiarusy wystąpiły na Dniach Ziemi Czempińskiej. W październiku tego samego roku kapela uatrakcyjniła swoim występem promocję stoiska powiatu kościańskiego podczas XIV Targów „Tour Salon 2003” w Poznaniu.
W 2004 i 2005 r. Wiarusy z powodzeniem wzięły udział w przeglądach kapel podwórkowych w Pobiedziskach, gdzie otrzymali podwójne wyróżnienie, w Krzykosach, gdzie otrzymali „Złotą Tarkę”. Udany występ zanotowali także na kapeliadzie w Plewiskach. W 2006 r. miejsce Tadeusz Białego zajął Ryszard Wawrzyniak.
W kolejnych latach kapela umilała czas słuchaczom na takich imprezach, jak: dni miast, majówki, konkurs „Mówimy gwarą” w Bukówcu Górnym, koncerty na plaży m.in. w Cichowie, szlifowanie bruku w Lesznie, festyny, dni seniora, pikniki kolejowe, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i dożynki. Właśnie po występach na dożynkach w Witowie Wiarusy otrzymały propozycję reprezentowania powiatu i gminy Środa na Międzynarodowych Targach Sera i Wina w La Capelle we Francji, gdzie zachwycili swoim występem francuską publiczność.
W 2008 r. kapela Wiarusy wzięła udział w konkursie kapel podwórkowych w Krajence. W 2010 r. Do kapeli dołączył Antoni Dera. Bardzo udany dla Wiarusów był rok 2011. W lipcu kapela była współorganizatorem Kapeliady pod wiatrakami w Śmiglu. Nieco później muzycy wyjechali do zaprzyjaźnionego ze Śmiglem miasta Kamenice nad Lipou w Czechach, gdzie zagrali koncert na stadionie. W 2012 r. do zespołu dołączyła Grażyna Wróblewska.
Ogromnym wyróżnieniem dla dziesięcioletniej działalności kapeli podwórkowej Wiarusy był występ muzyków 5 lipca bieżącego roku w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu na Gali Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów o godło „Najlepsze w Polsce”. Wśród nagrodzonych znalazła się także kapela podwórkowa Wiarusy, która odebrała certyfikat „Najlepsze w Polsce” za kultywowanie folkloru wielkopolskiego na scenie Polski i Europy.

B.M.

fot. M.Dymarkowska

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych