fb Wirtualny spacer
2012-06-01

XXI Dzień Śmigla

Po dwudziestu latach święto naszego miasta zmieniło swoją formułę i nazwę. Organizator - Rada Miejska Śmigla - postanowił, że będzie to od tego roku „Dzień Śmigla”.
Dzień rozpoczęły imprezy sportowe. Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji przygotował dla mieszkańców szereg rekreacyjno-sportowych imprez. Rankiem przy wiatrakach stawili się uczestnicy rajdu rowerowego. Starsi i młodsi wielbiciele wycieczek kolarskich ruszyli w trasę po gminie, której metą był teren przy basenie kąpielowym. Tam na uczestników czekał ciepły posiłek. Po krótkim odpoczynku rozpoczęły się konkursy sportowe, między innymi: rzuty podkowami, żółwia jazda rowerem, rzuty ringo. Oczywiście nie zabrakło nagród, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Trzy, najlepsze w każdej konkurencji, osoby otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy. Również rano, w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Śmiglu rozpoczęli turniej tenisiści stołowi. Czterdzieści dziewięć zawodniczek i zawodników z Gminy Śmigiel w siedmiu kategoriach wiekowych walczyło o tytuły najlepszych tenisistów turnieju. Wśród dziewcząt klas I-III szkoły podstawowej I miejsce zajęła Alicja Maślak z Czacza, najlepszym zawodnikiem w tej samej kategorii był Jakub Jankowski z Bronikowa. W kat. klas IV-VI szkoły podstawowej najlepszą zawodniczką została Joanna Maślak z Czacza, a najlepszym zawodnikiem Mateusz Zalisz z Bielaw. W kategorii gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych I miejsce wśród dziewcząt zajęła Wiktoria Kucharczak ze Śmigla, a wśród chłopców Michał Gzylkowiak także ze Śmigla. Najlepszym tenisistą wśród mężczyzn niezrzeszonych został Karol Marciniak ze Śmigla. Zawody przeprowadził Tadeusz Kozłowski z Klubu Sportowego „Polonia”. Nagrody rzeczowe otrzymali trzej najlepsi zawodnicy w każdej z kategorii.
O godzinie 10:00 na kompleksie boisk „Orlik” rozpoczęły się dwa turnieje: Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych oraz Turniej Siatkówki Chłopców Szkół Gimnazjalnych. W turnieju piłki nożnej wzięły udział cztery drużyny ze szkół: w Starym Bojanowie i Śmiglu. Na I miejscu uplasowała się drużyna FC Futball ze Śmigla, II miejsce zajęły Czerwone Diabły - również ze Śmigla, III miejsce FC Orzeszki ze Starego Bojanowa, a IV miejsce AC Śmigiel.
Mecz siatkówki rozegrały reprezentacje Starego Bojanowa i Śmigla. Z wynikiem 3:2 złote medale otrzymali reprezentanci Śmigla.
Dużym zainteresowaniem cieszył się turniej tenisa ziemnego. Tenisiści walczyli w czterech kategoriach: dziewczęta 13-17 lat, chłopcy 13-17 lat, mężczyźni oraz kobiety. Najlepszą tenisistką wśród dziewcząt została Aleksandra Banasik, wśród chłopców tryumfował Maciej Nowicki. I miejsce wśród kobiet zdobyła Agata Moszak, a wśród mężczyzn Olgierd Kawecki.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary, a po trzech najlepszych zawodników
w każdej kategorii - nagrody rzeczowe. Turniej sędziował Tomasz Frąckowiak.
Odbyły się również turnieje strzeleckie. Na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego można było popróbować swoich sił w strzelaniu z broni pneumatycznej i małokalibrowej. W turnieju z wiatrówki dla dzieci i młodzieży najcelniejszym okiem wykazała się Angelika Skorczyk ze Śmigla, a wśród chłopców Radosław Styziński również ze Śmigla. Rozegrano też turniej o puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla. I miejsce zajął Krzysztof Styziński ze Śmigla, II m - Mikołaj Wawrzyniak z Nowej Wsi, a III m - Dawid Dąbrowski również z Nowej Wsi. Zawodnicy za miejsca I - III otrzymali nagrody rzeczowe.
Ostatnim punktem sportowego programu Dnia Śmigla były gry i zabawy dla dzieci do lat 10 przeprowadzone przez panie Violettę Kozak i Zdzisławę Ratajczak na boisku sportowym „Orlik”.
W poszczególnych turniejach nagrody wręczali Burmistrz Śmigla Wiktor Snela, Przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla Wiesław Kasperski oraz Kierownik OKFiR-u Zygmunt Ratajczak.
Część oficjalna, czyli Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, która rozpoczęła się o godzinie 14:00 miała dwa główne punkty programu - nadanie medalu „Zasłużony dla Miasta i Gminy Śmigiel” oraz obchody dziesięciolecia współpracy z francuskim miastem partnerskim Neufchateau. Tradycyjnie uczestniczyły w niej poczty sztandarowe miejscowych organizacji. Przybyłych do sali widowiskowej Centrum Kultury powitał Wiesław Kasperski - Przewodniczący Rady Miejskiej.
W obchodach, poza śmigielskimi samorządowcami uczestniczyli mieszkańcy gminy, a także zaproszeni goście: Małgorzata Adamczak - Poseł na Sejm RP, Edward Strzymiński - Wicestarosta Kościański, Iwona Bereszyńska - Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego, przedstawiciele okolicznych samorządów, radni powiatowi, zasłużeni i honorowi obywatele miasta i gminy.
W tym roku uhonorowany za zasługi został Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”, który już od trzydziestu lat nie tylko uatrakcyjnia wszelkie uroczystości w naszej gminie, ale przede wszystkim promuje folklor polski w całym kraju i za granicą. Wniosek o odznaczenie zespołu złożyło do Rady Miejskiej Stowarzyszenie Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy”.
W imieniu ZPiT „Żeńcy Wielkopolscy” odznaczenie odebrali: Eugeniusz Kurasiński - założyciel i długoletni kierownik zespołu oraz Rafał Rosolski - obecny kierownik „Żeńców”.
Na uroczystej sesji nie zabrakło oficjalnej delegacji z Neufchateau. Z trzy dniową wizytą do Śmigla przybył bowiem Jean-François Merlin - przewodniczący Komitetu Partnerskiej Współpracy w Neufchateu, Claudine Claudot - pierwsza zastępczyni Mera Neufchateau oraz Marie-Françoise Valentin - radna Rady Miasta Neufchateau. Wzajemne podziękowania i radość z trwającej już dziesięć lat udanej współpracy były treścią przemówień tak ze strony polskiej jak i francuskiej.
Sesję zakończył krótki recital Piotra Filipowicza, który swą poetycką muzyką wprawił wszystkich w tak doskonały nastrój, że bez trudu uczestnicy sesji dali się namówić na wspólne zaśpiewanie „O Chanse Lize” Joe Dassin.
Miłym akcentem sesji był uroczysty bankiet przygotowany w tym roku znakomicie przez młodzież i nauczycielki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie.
Występy na terenie przy wiatrakach rozpoczął koncert ZPiT „Żeńcy Wielkopolscy”, po czym na scenie pojawił się zespół „Fant” z Leszna składający się z trzech utalentowanych wokalistek.
Naprawdę widowiskowo zrobiło się na scenie za sprawą dwóch zespołów, które tego dnia na śmigielskiej scenie połączyły swoje siły. Był to zespół muzyki irlandzkiej „Banshee” z Krakowa i zespół tańca irlandzkiego z Wrocławia „Ellorien”. Godny podziwu był nie tylko profesjonalizm obu zespołów, ale i pasja z jaką podchodzą do muzyki irlandzkiej. Dziewczyny z „Ellorien” zaprezentowały się na scenie w wielu „odsłonach”, a tylko ktoś, kto nigdy nie próbował tańca irlandzkiego nie potrafił docenić wysiłku, jaki włożyły w swój występ.
Gwiazdą tego wieczoru był bez wątpienia zespół „Żuki”. Od początku lat osiemdziesiątych w tym samym składzie: Piotr Andrzejewski (gitara, wokal), Adam Staniszewski (gitara, wokal), Marek Posieczek (gitara basowa, wokal), Jerzy Bołka (perkusja) popularyzują największe przeboje Rock`a lat 60 i 70, głównie utwory grupy „The Beatles”, której spolszczoną nazwę przejęli. Trzeba przyznać, że „Żuki” „dali czadu”, a ich wykonania tak niewiele różniły się od oryginałów, że wystarczyło zamknąć oczy i wyobrazić sobie na scenie „chłopców z Liverpoolu”. XXI Dzień Śmigla zakończył się zabawą przy muzyce zespołu „Orange”, która trwała do późnej nocy.
Dzięki firmie „All Sound” Alli i Mirosława Tomaszewskich ze Śmigla impreza mogła się odbyć nie tylko na pięknej scenie, ale również była profesjonalnie nagłośniona, co słychać było zapewne w całym mieście.
Imprezie towarzyszyła wystawa plastyczna twórców amatorów, która była ulokowana w pomieszczeniach wiatraka, a także liczne stoiska handlowe.

M.D.

 

Fot. M. Dymarkowska
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych