fb Wirtualny spacer
2011-11-28

„Ignysiowy Laur”

II Wielkopolskie Konfrontacje Młodych Skrzypków i Dudziarzy im. Edwarda Ignysia odbyły się 26 i 27 listopada 2011 r. O pierwszy „Ignysiowy Laur” muzycy ubiegali się w 2009 r.
Założeniem organizatorów konfrontacji: Stowarzyszenia Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy”, śmigielskiego samorządu i Centrum Kultury w Śmiglu jest propagowanie dudziarskich tradycji w Śmiglu, a także upamiętnianie postaci Edwarda Ignysia - znakomitego dudziarza i skrzypka, wybitnego pedagoga i strażnika wielkopolskich tradycji muzyki ludowej.
Tegoroczny konkurs zebrał 25 muzyków: 8 w kategorii dudziarz i 17 w kategorii skrzypek. W sobotę, dzień przed przesłuchaniami konkursowymi odbyły się warsztaty gry na dudach oraz skrzypcach podwiązanych prowadzone przez: Tomasza Kicińskiego i Michała Umławskiego.
Umiejętności młodych muzyków oceniało jury w składzie: prof. Bogusław Linette, Janusz Jaskulski – kierownik poznańskiego oddziału Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz Kazimierz Budzik.
Laur w kategorii – dudziarz zdobył Radosław Żak z Połajewa. II miejsce zajął Patryk Nowak z Gołębina Starego a miejsce III Tomasz Babiarczyk również z Gołębina Starego.
W kategorii skrzypek „Ignysiowy Laur” powędrował do Igora Kowalskiego z Szymanowa. II miejsce zdobyła Joanna Brygier z Gołębina Starego, a III miejsce zajął Konrad Foremski z Nietążkowa. Jury przyznało również wyróżnienia. Pierwsze wyróżnienie otrzymał Mateusz Kiełczewski z Bukówca Górnego. Trzy drugie, równorzędne wyróżnienia powędrowały do: Mateusza Bryla i Magdaleny Brygier ze Starego Gołębina oraz Małgorzaty Szymankiewicz z Krobi. Nagrody dla laureatów ufundował Burmistrz Śmigla.
Zwieńczeniem warsztatów i konkursowych przesłuchań był niedzielny koncert laureatów w śmigielskim Centrum Kultury prowadzony przez Zofię Dragan. Przed publicznością wystąpiły również zespoły z Bukówca Górnego, Leszna, Nietążkowa, Stęszewa, Kościana, Starego Gołębina, Zbąszynia oraz Krobi.
Tego dnia odbyła się także msza św. w intencji skrzypków i dudziarzy odprawiona przez ks. Dziekana Tadeusza Fołczyńskiego w kościele p.w. św. Stanisława Kostki w Śmiglu. Mszę poprzedził przemarsz kapel dudziarskich oraz skrzypków ulicami miasta. Muzycy wyruszyli z śmigielskiego cmentarza, gdzie zagrali nad miejscami spoczynku Edwarda Ignysia i Edmunda Wasielewskiego, a następnie powędrowali pod pamiątkową tablicę poświęconą mistrzowi Ignysiowi. Na grobach oraz pod tablicą wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele samorządu.
A.Kasperska

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych