fb Wirtualny spacer
2011-08-31

Gminne święto plonów 2011

Dożynkowa uroczystość odbyła się w niedzielne popołudnie, 28 sierpnia na boisku sportowym zagospodarowanym przez wsie Karśnice, Brońsko, Nowy Białacz i Księginki. O godz. 14.00 przystrojonymi ulicami Karśnic ruszył pochód dożynkowy prowadzony przez konną banderę z flagami. Jako pierwsi jechali starostowie dożynek – Halina Skoracka z Karśnic i Marek Skoracki z Nowego Białcza. Za nimi członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy nieśli okazały wieniec wykonany z tegorocznych zbiorów. Egzotycznie i kolorowo wyglądały dziewczyny z okolicznych wiosek przebrane za cyganki. Za nimi, ze śpiewem na ustach, szedł Zespół „Wilkowianie” z Wilkowa Polskiego. Grupę zaproszonych gości rozpoczynała bryczka wioząca księży: Marka Smólskiego – proboszcza z Wilkowa Polskiego i Piotra Markiewicza proboszcza parafii w Czaczu. Pochód kończyły zabytkowe i nowoczesne maszyny rolnicze.
Uroczystości na boisku rozpoczęły się hymnem narodowym, po czym przewodniczący Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Śmiglu powitał przybyłych gości: senator Małgorzatę Adamczak, posłów: Wojciecha Ziemniaka i Wiesława Szczepańskiego, starostę powiatu kościańskiego Andrzeja Jęcza, wicestarostę Edwarda Strzymińskiego, przewodniczącą Rady Powiatu Kościańskiego Iwonę Bereszyńską, burmistrza Śmigla Wiktora Snelę, wiceburmistrz Wiesławę Poleszak-Kraczewską, przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla Wiesława Kasperskiego, sekretarza Śmigla Macieja Wiśniewskiego, skarbnika Śmigla Danutę Marciniak, burmistrzów Czempinia, Krzywinia, Kościana, radnych powiatu i gminy oraz prezesów, dyrektorów, kierowników, sołtysów, sponsorów i licznie zebranych mieszkańców gminy.
Dożynkową mszę św. odprawili ks. Marek Smólski i ks. Piotr Markiewicz wspólnie z bratem Bogusławem z opactwa w Osiecznej, po czym rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Przy słowach pieśni „Plon niesiemy, plon” przewodniczącemu Rady Miejskiej Śmigla „żniwiarka” przekazała wieniec dożynkowy, za który – jak tradycja nakazuje - podziękował zapraszając ją do tańca. Chleb z tegorocznych plonów na ręce włodarza gminy – Wiktora Sneli przekazali starostowie dożynek.
Halina Skoracka – tegoroczna starościna prowadzi swoje gospodarstwo wraz z mężem Ignacym od 1983 roku. Mają pięcioro dzieci, obecnie mieszka z nimi dwóch synów, z których jeden zamierza w przyszłości przejąć rolę rodziców. Gospodarstwo liczy 15 ha dobrych gleb, na których uprawiane są głównie rośliny zbożowe oraz kukurydza. W produkcji zwierzęcej utrzymywanych jest średnio 20 krów mlecznych, 12 sztuk bydła opasowego, tuczniki produkowane są w cyklu zamkniętym - ponad 100 sztuk rocznie. Starosta dożynek - Marek Skoracki mieszka z żoną Agatą i córką Justyną w Nowym Białczu. Gospodarstwo przejął po ojcu w 2003 roku. Posiada 25 hektarów ziemi, w tym 15 h stanowią grunty orne, a 10 h to łąki. Specjalizuje się w hodowli bydła opasowego i trzody chlewnej.
Otrzymanym z rąk starostów chlebem burmistrz podzielił się z zebranymi, a także złożył rolnikom z Gminy Śmigiel podziękowania za niełatwą pracę w rolnitwie.
Część artystyczną dożynek rozpoczęli Wilkowianie”, po czym wystąpił gość specjalny – zespół z
Yõre Fader w Turcji. Egzotyczna muzyka kapeli tureckiej, barwne stroje tancerzy wzbudziły wielkie zainteresowanie publiczność. Członkowie tureckiej ekipy tańczyli nie tylko na scenie ale i poza nią. Nie zabrakło ich również na zabawie tanecznej, która przy muzyce zespołu „Metrum” trwała do późnych godzin nocnych.
Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych dziękuje za pomoc wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegorocznych dożynek.

M.D.

fot. M. Dymarkowska

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych