fb Wirtualny spacer
2011-06-03

Dni Śmigla

Tegoroczne XX Dni Śmigla odbyły się w pięknej, słonecznej pogodzie. Tradycyjnie już w piątek z przygotowanych przez OKFiR atrakcji sportowych mogły skorzystać dzieci i młodzież.
Imprezy rozpoczęły się Indywidualnym Turniejem w Tenisie Stołowym. Pięćdziesięcioro tenisistów rozgrywało mecze w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Śmiglu. W kat. klas I-III SP wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Nikola Kortus ze Śmigla, a wśród chłopców Jakub Jankowski z Bronikowa, w kat. klas IV-VI SP najlepszymi tenisistami byli Joanna Maślak z Czacza i Rafał Pelec, również z Czacza. Wśród gimnazjalistów triumfowali Grażyna Cieśla i Andrzej Juszczak, oboje ze Śmigla. W kategorii niezrzeszonych I miejsce zajęli Danuta Strzelczyk i Karol Marciniak. Współorganizatorem turnieju był Klub Sportowy „Polonia” Śmigiel. O godzinie 16.00 na boisku „Orlik 2012” rozpoczęły się dwa turnieje: Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców „dzikich drużyn” oraz Turniej Siatkówki Gimnazjalistów. W turnieju piłki nożnej wzięły udział trzy drużyny, I miejsce zajęła ekipa „Orlik Team”. Wyższą frekwencją cieszył się turniej siatkówki, gdzie walczyło siedem drużyn. I miejsce zajęła drużyna „Maniacy”. Podczas piątkowych imprez sportowych medale zwycięskim drużynom i zawodnikom wręczali burmistrz Wiktor Snela, przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Kasperski oraz wicestarosta Jaromir Pařik z partnerskiego miasta Kamenice nad Lipou.
W kaplicy poewangelickiej została otwarta wystawa rzeźby Mirosława Dziewiałtowicza, który przybył do nas aż z Warmii. Wystawę można było podziwiać również w sobotę i niedzielę.
W tym roku, odchodząc setną rocznicę powstania harcerstwa polskiego, Hufiec ZHP w Śmiglu w piątkowe popołudnie zorganizował na terenie Centrum Kultury biwak, który rozpoczął się na placu targowym, gdzie harcerze wręczyli okolicznościowe grawertony „Przyjaciołom ZHP”.
W sobotni poranek przy śmigielskich wiatrakach spotkała się ponad trzydziestoosobowa grupa rowerzystów, aby pod kierunkiem Karola Marciniaka wyruszyć w trasę po gminie. Po dwugodzinnej jeździe na zmęczonych rowerzystów czekał ciepły posiłek oraz gry i zabawy sportowo-rekreacyjne. Uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy za udział w imprezie. O godzinie 15.00 na terenie „Orlika” rozpoczęły się gry i zabawy dla najmłodszych mieszkańców gminy. Dzieci mogły rzucać ringo na krzyżak, woreczki do misek, czy sprawdzić swoje siły w strzałach piłką na bramkę. O tej samej godzinie, ale na terenie przy wiatrakach, Krzysztof Daniel – instruktor sekcji modelarstwa zaprosił uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów do wzięcia udziału w zawodach modeli latających. W kategorii szkól podstawowych I miejsce zajął Michał Wasielewski, wypuszczony przez niego szybowiec utrzymał się w powietrzu łącznie 8,60 sek. W kat. gimnazjalistów zwyciężył Piotr Wasielewski z wynikiem 7,97 sek. W sobotę również rozpoczął się Turniej Tenisa Ziemnego, którego finał rozegrano w niedzielę. W kat. dziewcząt I m. zajęła Aleksandra Banasik, chłopców – Radosław Styziński. Ewa Wieczorek zajęła miejsce I w kat. kobiet, a wśród mężczyzn triumfował Michał Moszak – wszyscy zawodnicy byli mieszkańcami Śmigla.
Najważniejszy punkt programu Dni Śmigla to uroczysta sesja Rady Miejskiej Śmigla, która odbyła się w sali widowiskowej Centrum Kultury. W sesji, poza obecnymi i byłymi śmigielskimi samorządowcami, uczestniczyli mieszkańcy gminy, a także zaproszeni goście, m.in. senator Małgorzata Adamczak, posłowie Wiesław Szczepański i Wojciech Ziemniak, wicestarosta kościański Edward Strzymiński, przedstawiciele okolicznych samorządów, radni powiatowi, zasłużeni i honorowi obywatele miasta i gminy. Z okazji Dni Śmigla przybyła także delegacja z partnerskiego miasta w Czechach Kamenice nad Lipou – wiceburmistrz Jaromir Pařik, sekretarz urzędu Leoš Zhornỳ i kierownik działu inwestycji Karin Vovsová.
W tym roku medalem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Śmigiel” Rada Miejska odznaczyła śmigielski Hufiec ZHP. Z wnioskiem o uhonorowanie organizacji wystąpiło pięciu radnych. Ponadto Kazimierz Król, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie, w ramach podziękowania za wspieranie działań w zakresie ochrony przeciwpożarowej wręczył burmistrzowi Wiktorowi Sneli oraz wiceburmistrz Wiesławie Poleszak-Kraczewskiej pamiątkowy odlew św. Floriana.
Uroczystość uświetnił udział pocztów sztandarowych śmigielskich organizacji oraz szkół, a także recital Marii Kolanoś, przy akompaniamencie Michała Sobierajskiego.
Po uroczystej sesji na terenie przy wiatrakach rozpoczęły się imprezy rozrywkowe, po raz pierwszy na profesjonalnej scenie, dzięki uprzejmości śmigielskiej firmy ALL SOUND A.M. Tomaszewscy. Firma, zajmująca się kompleksową obsługą imprez, nieodpłatnie wypożyczyła swoją scenę miastu, za co należy jej się szczególne podziękowanie.
Zaczęło się rockowo – występem zespołu „Metafizyczni”. Zespół zaprezentował się niedawno śmigielskiej publiczności w czasie koncertu w sali widowiskowej, teraz mieli okazję zmierzyć się z niełatwym akustycznie terenem wiatraków. Z konfrontacji tej wyszli zwycięsko. Jak zawsze dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się występy Zespołu Tańca Nowoczesnego „Pryzmat-Bis” Aldony Ostrowskiej. Najmłodsza grupa zatańczyła m.in. widowiskowy „taniec z pomponami” i polkę, w wykonaniu grupy młodszej widzowie obejrzeli inscenizacje taneczne „ Zaczarowane lalki”, „Tańcz i graj” oraz taniec country, natomiast grupa starsza zatańczyła m.in. hip-hip i jazz.
Taniec przeplatany był występami solistek Studia Piosenki „Muzol”. Emilia Ziegler zaśpiewała „Mercy” i „Cyklady na cykladach” Manamu, Daria Kaczór „I'm trough with love”oraz „Se stasera sono qui”, Małgosia Kozak „Venus” i „It's oh so quiet”, a Ania Tomaszewska „Moje ostatnie słowo” i „Kołysankę dla mamy”. Występy urozmaiciła Formacja Tańca Towarzyskiego, prowadzona przez Agnieszkę Piechel i Michała Sarbinowskiego, która zatańczyła trzy tańce: cha-cha, sambę i jive.
Dni Śmigla są zawsze okazją, by na scenie zaprezentowały się rodzime zespoły, nie mogło więc zabraknąć ZPIT „Żeńcy Wielkopolscy”. Tym razem w wykonaniu tancerzy mogliśmy zobaczyć tańce i przyśpiewki z Bukówca Górnego, z Wielkopolski Zachodniej czy Beskidu Śląskiego, a na zakończenie koncertu wystąpiła grupa zrzeszająca byłych członków zespołu w wiązance tańców i przyśpiewek rzeszowsko-przeworskich. Na scenie oprócz kapeli zaprezentowała się również para młodych dudziarzy – Michał Umławski i Jarosław Kozak.
Hufiec ZHP w Śmiglu również tego dnia przygotował swoją, bardzo atrakcyjną, propozycję spędzenia czasu wolnego. W wiatraku można było obejrzeć wystawę pamiątek harcerskich, a między namiotami rozgrywane były konkurencje sportowe dla dzieci, można było spróbować świeżo upieczonych podpłomyków, czy zrobić sobie kolorową plecionkę we włosach.
Gwiazdą wieczoru był „Kwartet Rampa”. Ten profesjonalny zespół wokalny uprawia różne gatunki muzyczne. Żeby zaciekawić i „wciągnąć” publiczność, trzeba mieć jednak jeszcze „to coś”. W jego przypadku jest to niewątpliwie ogromne poczucie humoru i swoboda sceniczna.
Sobotni wieczór zakończył się zabawą taneczną w rytm muzyki ekspresyjnego zespołu „Orange”.
Niedziela rozpoczęła się sportowo. W godzinach porannych w sali sportowej szkoły podstawowej odbył się Turniej Minisiatkówkidziewcząt szkół podstawowych. Do turnieju przystąpiło 10 par, które rywalizowały systemem każdy z każdym, osiem par w rywalizacji klas VI i dwie pary w klasach czwartych. Wśród dziewcząt z klas szóstych I miejsce zajęła para Julia Apolinarska i Sara Szlachetka, II miejsce – Daniela Kiełczewska i Natalia Targosz, a III – Paulina Toś i Monika Górna. W kat. klas IV wygrała para Martyna Ziegler i Olga Szlachetka przed Oliwią Dorynek i Martyną Białą (rezerwowa Dagmara Świtała).
WTurnieju Piłki Nożnej mężczyzn niezrzeszonych, rozgrywanym na „Orliku”, wzięło udział sześć drużyn. Mecze, jak zawsze, były emocjonujące – o trzecim miejscu zadecydowały rzuty karne. I miejsce w turnieju zajęła drużyna EDA TRANS. W tym samym czasie na bieżni stadionu rozgrywano turniej gry w bule. W kategorii dziewcząt i chłopców do lat 17 I miejsce zajął Patryk Kubiak, w kat. mężczyzn I m wywalczył Maciej Urbanek a w kat. kobiet – Magdalena Jagodzińska. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca I-III w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe statuetki oraz nagrody. Kurkowe Bractwo Strzeleckie przygotowało dwa turnieje: strzelania z wiatrówki oraz broni czarnoprochowej. Pierwszy turniej odbył się w strzelnicy krytej. Wśród dziewcząt z wynikiem 20 punktów zwyciężyła Angelika Skorczyk ze Śmigla, wśród chłopców Piotr Wasielewski. W turnieju z broni czarnoprochowej o puchar przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla najcelniejszym okiem wykazał się Marcin Nowak z Przysieki Polskiej. Puchar i nagrody wręczał fundator Wiesław Kasperski.
Turnieje strzeleckie zakończyły sportowe rozgrywki XX Dni Śmigla.
O 16.00 na terenie przy wiatrakach zaczęły się równocześnie zabawy i konkursy dla dzieci oraz, na scenie, „Balladyna” na wesoło w wykonaniu śmigielskiej młodzieży gimnazjalnej.
Grupa, przygotowana przez Hannę Portala, przedstawiła publiczności znaną wszystkim tragedię w sposób nietuzinkowy, humorystyczny i pełen współczesnych odniesień.
Pozostała część dnia upłynęła pod znakiem muzyki różnej, były znane przeboje w wykonaniu duetu „Magnus”, muzyka rockowa w wykonaniu kościańskiego zespołu 50 Degrees, a wreszcie cover show w wykonaniu gwiazdy wieczoru – zespołu „Modern Touching”.
Ostatnim punktem tegorocznych „Dni Śmigla” była dyskoteka poprowadzona przez DJ Macieja Brzezińskiego.
M.D.

 

 

fot. MD

fot. AKA

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych