fb Wirtualny spacer
2010-08-29

III Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Pociągiem do folkloru”

Na Ziemi Śmigielskiej odbyły się III Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Pociągiem do folkloru”. Wzięło w nich udział około 150 tancerzy i muzyków z 4 krajów Europy i Azji.
Polskę reprezentowali gospodarze - Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy, Turcję – Troya Folk Dance oraz Folk Music Reaserch Association, Włochy – Gruppo Folk „Fabaria Folk”, a Słowację – Folklorny Subor „Maj”. Spotkania trwały 6 dni, od 18 do 23 sierpnia br. W programie były zaplanowane spotkania integracyjne, zajęcia rekreacyjne, sportowe oraz koncerty. Bazą spotkań był kompleks szkolny Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie. To tutaj odbył się między innymi „Wieczór kultur”, podczas którego zespoły bawiły się przy muzyce kapel ludowych, poznając tańce tureckie, polskie, słowackie i włoskie. Zagraniczni goście zwiedzili Poznań i Leszno oraz skorzystali z Pływalni „Akwawit”, a także z śmigielskich obiektów sportowych. Grupy zagraniczne zaśpiewały również podczas niedzielnych mszy świętych.
Kulminacyjnymi punktami spotkań były koncerty, które skupiły rzesze miłośników kultury ludowej. Tak było w Starym Bojanowie, Kościanie i Śmiglu. Koncert kończący festiwal odbył na śmigielskim rynku i z całą pewnością pozostanie na długo w pamięci wielu widzów. Bardzo wysoki poziom zespołów sprawił, że pięciogodzinne widowisko, bez chwili znudzenia w atmosferze fiesty, oglądała wyjątkowo liczna publiczność. Wystąpiły w nim zespoły zagraniczne, wszystkie grupy „Żeńców” oraz gość specjalny - Tadeusz Biały - grający na pile. Serca publiczności szczególnie podbiła grupa „Fabaria Folk” z Sycylii.
Organizatorzy Spotkań - Burmistrz Śmigla i Stowarzyszenie Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy” wraz z gospodarzem spotkań Zespołem Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” dziękują za pomoc w organizacji festiwalu: Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego, Starostwu Powiatowemu w Kościanie, Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie, Centrum Kultury w Śmiglu, Kościańskiemu Ośrodkowi Kultury, Radzie Sołeckiej Starego Bojanowa, Jednostce Wojskowej w Lesznie, Przedsiębiorstwu „SPA” ze Śmigla, policji, straży miejskiej, rodzicom tancerzy zespołu, członkom stowarzyszenia oraz wszystkim innym darczyńcom i wolontariuszom.
III Spotkania przeszły już do historii jednak z całą pewnością były bardzo udane. Zdaniem uczestników z zagranicy stały na wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym. Następne spotkania zaplanowano za dwa lata.

Rafał Rosolski

Fotoreportaż:

 

  

 fot. A. Kasperska

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych