fb Wirtualny spacer
2010-07-05

Ognista Noc Kupały

Tradycyjnie, w pierwszą sobotę po dniu świętego Jana, przy wiatrakach odbył się festyn świętojański, zwany popularnie „wiankami”. Impreza organizowana jest corocznie przez Centrum Kultury, a od kilku lat do organizacji włączył się także Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji. Tego roku współorganizatorami były również Zarządy Osiedli nr II i III w Śmiglu.
Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu zaprosił mieszkańców do udziału w festynie świętojańskim na sportowo. Rozpoczęli go uczniowie klas gimnazjalnych turniejem piłki nożnej. Na boisku „Orlika” rywalizowało sześć drużyn. Zwyciężyła drużyna „Rumunów”, po niej uplasowały się „Maniaki” i dalej kolejno „Czacz”, „Zabójcze Okonie”, „Parówy" oraz „Netia”. Za zajęcie miejsc od I do III piłkarze otrzymali medale i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy czekolady i lody.
Na „Orliku” odbył się również turniej piłkarski mężczyzn niezrzeszonych. Drużyny walczyły o puchar Burmistrza Śmigla. Mecze rozgrywano w dwóch grupach, systemem „każdy z każdym”. Pierwsze miejsce zajęła drużyna „PB Wieczorek”, po niej uplasowała się „Astra 2 i dalej kolejno: „DH Trans”, „Eleven Team Morownica”, „Eda Trans” i „Picaso”.
W turnieju siatkarskim wzięły udział dwie drużyny: „OKFiR I” oraz „WC NET”. Puchar zdobyła drużyna OKFiR-u.
Rozgrywki w darta odbywały się w trzech kategoriach wiekowych. W grupie 7 – 11 lat lotki najcelniej rzucała Ola Wojciechowska, w grupie 12 – 17 lat – Andrzej Doleżałek, 18 lat i więcej Michał Omieczyński. Trzy najlepsze osoby w każdej kategorii otrzymały medale i nagrody rzeczowe.
W tym samym czasie na terenie kompleksu sportowego przy ulicy Kościuszki odbywał się plenerowy turniej szachowy. Zwyciężył Sebastian Hanusek, drugie miejsce zajął Sławomir Hanusek, a trzecie Krystian Mikołajczak.
Ponadto przy wiatrakach Krzysztof Daniel, instruktor sekcji modelarstwa w Starym Bojanowie przeprowadził konkurs pilotowania modeli pływających. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił. Najlepszy w roli pilota okazał się Adrian Liwerski, za nim uplasował się Dawid Ratajczak i Mateusz Gliniak. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.
Także przy wiatrakach odbyły się konkursy sprawnościowe dla dzieci. Chętnych do udziału nie brakowało, tym bardziej, że każdy odważny uczestnik otrzymał nagrodę.
Zakup tak wielu nagród w konkurencjach sportowych był możliwy dzięki współpracy z OKFiR-em dwóch śmigielskich osiedli. Organizatorzy dziękują Zarządom Osiedli nr II oraz III za pomoc.
Po sportowych emocjach przyszedł czas na program artystyczny. Jako pierwsze, na scenie przy wiatrakach przed publicznością zaprezentowały się wokalistki Studia Piosenki „Muzol” – Daria Kaczór, Małgorzata Kozak i Anna Tomaszewska. Występy przeplatane były premierową prezentacją Formacji Tańców Latynoamerykańskich, która działa przy Centrum Kultury od października ubiegłego roku. Formacja prowadzona przez Agnieszkę Piechel i Michała Sarbinowskiego wystąpiła w trzech odsłonach, najpierw młodsi członkowie zatańczyli cha-chaę następnie starsi rumbę i rock and rolla, po czym obie grupy wykonały taniec integracyjny – morengo.

Po godzinie 18.00 na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Dąbczaki” z Międzychodu. Zespół pod kierunkiem Elżbiety Starengi przedstawił śmigielskiej publiczności suitę szamotulską, przyśpiewki ludowe oraz tańce i przyśpiewki Beskidu Żywieckiego. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Vivat”. O godzinie 22.30 rozpoczął się obrzęd świętojański w wykonaniu zespołu „Dąbczaki”. Widowisko z udziałem tancerzy - chłopców w białych strojach i dziewczyn w wiankach na głowach - ognisko i pochodnie stworzyły niepowtarzalny klimat. Obrzęd zakończył pokaz sztucznych ogni.

M.D.

 

fot. archiwum CK i OKFiR

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych