2010-05-07

Memoriałowy cwał

Siódmy rok z kolei na śmigielskim hipodromie końskie zaprzęgi rywalizowały o trofea włościańskich zawodów. Specjalnym laurem był puchar przechodni im. dr. Ireneusza Maślińskiego, który otrzymał zwycięzca memoriałowego biegu.
Zawody odbyły się w stałym od kilku lat terminie 1 maja i zebrały tradycyjnie spore grono zawodników oraz widzów. Na zawody przybyli także oficjalni goście m.in. Mariusz Kubiak z departamentu Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Andrzej Jęcz – Starosta Powiatu Kościańskiego, Zbigniew Haupt – radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Leszek Majchrzak – Komendant Powiatowy Policji, Maciej Kasprzak - zastępca Burmistrza Kościana, a także wdowa po dr Ireneuszu Maślińskim – Irena Maślińska wraz z rodziną – goście honorowi zawodów.
Zwyczajowo konkurencje poprzedziła parada zaprzęgów ulicami Śmigla.
W szranki stanęły łącznie 34 zaprzęgi koni dużych oraz 19 zaprzęgów kucy podzielonych na dwie kategorie: zaprzęgów pojedynczych i parokonnych. Sędziowie (główny - Krzysztof Rembowski) oceniali czas pokonania toru oraz sprawność powożących.
W biegach zaprzęgów parokonnych koni dużych najlepszy czas (143 s.) uzyskał Marcin Jęśkowiak z Brenna. Zwycięzca tej kategorii odebrał puchar ufundowany przez Burmistrza Śmigla. Drugie miejsce (149 s.) zajął Artur Derenda z Dębowa, a trzecie (152 s.) Wiesław Górski z Masłowa.
W kategorii zaprzęgów pojedynczych koni pierwsze miejsce wywalczył Krzysztof Wiśniewski z Kowalewa (131 s.) Fundatorem zwycięskiego pucharu był Starosta Kościański. Na drugim miejscu uplasował się Emil Frankowski z Włoszakowic (142 s.), a na trzecim mieszkaniec Rokosowa Piotr Jańczak (179 s.)
Na hipodromie wystartowało 12 zaprzęgów parokonnych kucy. Najszybsze okazały się kuce Michała Nowaczyka zdobył puchar ufundowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. O 8 sekund dłużej, pokonywały trasę przejazdu kucyki Włodzimierza Niedźwiedzkiego z Kępna. Trzeci czas tej konkurencji 137 sekund uzyskał zaprzęg powożony przez Dominikę Rimke z Brenna.
W konkurencji zaprzęgów kucy pojedynczych najlepiej powoził Piotr Niedźwiedzki z Szymanowa (147 s.). Puchar dla zwycięzcy ufundowała redakcja Radia Elki. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Michał Gruchot z Rokosowa (153 s.), a trzecie Andrzej Kempa również z Rokosowa (156 s.).
Do biegu memoriałowego przystąpili zdobywcy trzech pierwszych miejsc w kategorii zaprzęgów parokonnych koni dużych. Puchar Przechodni im. dr. Ireneusza Maślińskiego wywalczył Wiesław Górski z Masłowa, pokonując trasę w 138 sekund, bez punktów karnych. Drugie miejsce zajął Artur Derenda, a trzecie Marcin Jęśkowiak. Puchar wręczał fundator, burmistrz Wiktor Snela oraz Irena Maślińska wraz z synem.
Zwycięzcy poza pucharami otrzymali nagrody rzeczowe, m.in. siodła i uprzęże dla koni, w dużej części ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców oraz sponsora głównego VII Włościańskich Zawodów w Powożeniu Zaprzęgami - lidera w zakresie ubezpieczeń upraw i zwierząt na polskim rynku - PZU SA.
Nagrody otrzymali także największy pechowiec zawodów, którym uznano Jerzego Kłonicę z Kotli oraz Ferdynad Kurpisz z Leszna właściciel najpiękniejszego zaprzęgu.
Zawody uświetniły występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP ze Śmigla.
Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Sportowe „Pegaz”. Honorowymi Przewodniczącymi Zawodów byli: burmistrz Śmigla Wiktor Snela oraz burmistrz poprzedniej kadencji - Józef Cieśla jako przewodniczący senior. Kierownikiem organizacyjnym zawodów był Leszek Kowalski – prezes Stowarzyszenia.
Imprezę współfinansowali: Gmina Śmigiel, PZU S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Starostwo Powiatowe w Kościanie.
Patronami medialnymi byli: Radio „Elka”, „Gazeta Kościańska” oraz „Witryna Śmigielska”.
Organizatorzy dziękują strażakom OSP Śmigiel, Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, ZPiT „Żeńcy Wielkopolscy” oraz harcerzom a także wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w organizację imprezy.