fb Wirtualny spacer
2009-12-04

„Ignysiowy Laur”

Wielkopolskie Konfrontacje Młodych Skrzypków i Dudziarzy im. Edwarda Ignysia na stałe mają wpisać się do kalendarza śmigielskich imprez kulturalnych. Tak postanowili ich organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy” wspólnie z władzami samorządowymi Śmigla. Pierwsze konfrontacje odbyły się 28 i 29 listopada 2009 r., kolejne zaplanowano za dwa lata.
Impreza ma na celu propagowanie dudziarskich tradycji w Śmiglu, a także upamiętnianie postaci Edwarda Ignysia - znakomitego dudziarza i skrzypka, wybitnego pedagoga i strażnika wielkopolskich tradycji muzyki ludowej.
Edward Ignyś nie urodził się w Śmiglu, ani też nie spędził w tym mieście ostatnich lat życia. Był jednak przez wiele lat mieszkańcem miasta wiatraków i jego działalność zapisała się w historii grodu. Ze Śmiglem związał się w 1952 r., wtedy to zamieszkał w nim i podjął pracę w zasadniczej Szkole Zawodowej. W tym samym roku wspólnie z Edmundem Wasielewskim założył w Śmiglu kapelę dudziarską. Swoje zamiłowanie do muzyki zaszczepiał młodym pokoleniom. 29 listopada minęło pięć lat od śmierci Edwarda Ignysia, dlatego w program I Wielkopolskich Konfrontacji organizatorzy wpisali odsłonięcie pamiątkowej tablicy, która została zamieszczona na kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej w Śmiglu, domu w którym dudziarz mieszkał. Obecnie budynek jest własnością państwa Jadwigi i Tomasza Borowskich. Dzięki ich uprzejmości tablica znalazła się we właściwym miejscu i przypomina o człowieku, który pielęgnował dudziarskie tradycje. Jej uroczystego odsłonięcia dokonali wnuk i prawnuk Ignysia. Nim jednak to nastąpiło przybyłe do Śmigla kapele dudziarskie zagrały na śmigielskim cmentarzu w miejscach spoczynku Edwarda Ignysia i Edmunda Wasielewskiego.
O „Ignysiowy Laur” - statuetkę przyznawaną w dwóch kategoriach: skrzypek i dudziarz młodzi muzycy będą się ubiegać co dwa lata.
Tegoroczny, premierowy konkurs zebrał 26 muzyków: 13 w kategorii dudziarz i tyle samo uczestników w kategorii skrzypek. Dzień przed przesłuchaniami konkursowymi odbyły się warsztaty gry na dudach oraz skrzypcach podwiązanych prowadzone przez: Romualda Jędraszaka, Tomasza Kicińskiego i Michała Umławskiego.
Umiejętności młodych muzyków oceniało jury w składzie: prof. Bogusław Linette, Janusz Jaskulski – kierownik poznańskiego oddziału Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz Bernard Śliwa.
Laur w kategorii – dudziarz zdobył Łukasz Kontek z Powiatowej Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej „Koźlary”, działającej przy Domu Kultury w Stęszewie. II miejsce zajął  Mateusz Kiełczewski z  Kapeli Dudziarskiej „Miglance" z Bukówca Górnego, miejsce III Mateusz Zapłata również z kapeli „Miglance".
W kategorii skrzypek „Ignysiowy Laur” powędrował do Jarosława Kozaka z Kapeli Dudziarskiej Zespołu Pieśni i Tańca "Żeńcy Wielkopolscy" z Nietążkowa. Także II miejsce należało do członka tej kapeli Adrianny Kośmider. III miejsce zdobył Dawid Bugzel z Dziecięco-Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej działającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie. Wyróżnienie za grę na sierszankach otrzymał Mateusz Bryl. Nagrody dla laureatów ufundował Burmistrz Śmigla.
Na organizację pierwszych konfrontacji Stowarzyszenie Miłośników Folkloru pozyskało dodatkowe środki - grant w wysokości 3000 zł  z samorządu województwa wielkopolskiego. Dzięki temu oraz wsparciu finansowemu śmigielskiego samorządu młodzi muzycy z Wielkopolski mogli doskonalić swój warsztat muzyczny, ubiegać się o „Ignysiowy Laur”, a także wzajemnie się poznać i wymienić doświadczeniami.
Również dzięki środkom samorządów wielkopolskiego i śmigielskiego ukazała się kilkunastostronicowa publikacja opisująca dudziarskie tradycje w Śmiglu. Jej autorem jest Michał Skrzypczak – wnuk Edmunda Wasielewskiego wspomnianego współzałożyciela kapeli dudziarskiej w Śmiglu.

Nietążkowskie Stowarzyszenie pozyskało także kwotę 5000 zł z Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej (z programu: Razem możemy więcej) za które zakupiono dudy oraz dwoje skrzypiec podwiązanych. Instrumenty Kapeli Dudziarskiej „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa uroczyście przekazał Ryszard Kozak – prezes Stowarzyszenia, podczas niedzielnego koncertu laureatów.  Tego dnia odbyła się także Msza św. w intencji skrzypków i dudziarzy. Nabożeństwo odbyło się w kościele p.w. NMP w Śmiglu. Mszę św. odprawił ks. Łukasz Grys.

A.Kasperska

Fotoreportaż:

 

fot. A. Kasperska

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych