fb Wirtualny spacer
2009-10-13

Piknik dla przyjaciół

Stowarzyszenie Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki zakończyło realizację projektu „Wąskotorówką w przeszłość regionu”. Impreza podsumowująca przedsięwzięcie odbyła się w niedzielne popołudnie 4 października na stacyjce w Śmiglu. Na piknik Zarząd Stowarzyszenia zaprosił członków organizacji, władze samorządowe oraz osoby, które zaangażowały się w prace przy projekcie.
Decyzja o udzieleniu dotacji zapadła rok temu. Grant opiewający na 8 tysięcy złotych Stowarzyszenie otrzymało z Fundacji Wspomagania Wsi, w ramach programu „Kultura Bliska”. Sam projekt powstał w 2004 roku. Jego pomysłodawcą była Wiesława Poleszak-Kraczewska, która wspólnie z Moniką Kałek opracowały wniosek. Wówczas złożony przez Śmigielskie Towarzystwo Kulturalne nie uzyskał akceptacji zarówno u Marszałka Województwa Wielkopolskiego, jak również Fundacji Wspomagania Wsi. Po 5 latach, w zmienionej formie wniosek ponownie trafił do Fundacji. Tym razem Stowarzyszenie wnioskowało z pomyślnym skutkiem. Pomysłodawca Wiesława Poleszak-Kraczewska, obecnie zastępca Burmistrza Śmigla oraz członek Stowarzyszenia została koordynatorem projektu.
Realizacja rozpoczęła się w kwietniu 2009 r. Pierwszym zadaniem było pozyskanie młodzieży chętnej do opracowania historii zabytków leżących wzdłuż trasy kursowania kolejki. Członkowie Stowarzyszenia zwrócili się o pomoc do dwóch szkół: w Śmiglu oraz Starym Bojanowie. Na prośbę odpowiedzieli nauczyciele historii prowadzący koła zainteresowań dla uczniów: Joanna Głowacka-Wieczorek oraz Krzysztof Chudak. W projekcie założono postawienie na stacyjkach w Żegrówku, Śmiglu, Nietążkowie, Robaczynie i Starym Bojanowie tablic informujących o miejscowej historii i zabytkach. Opracowana przez uczniów ze Starego Bojanowa i Śmigla treść zapełniła owe tablice. Drugim krokiem było ogłoszenie konkursu fotograficznego na najciekawsze zdjęcia miejsc leżących na trasie kursowania kolejki. Niestety, mimo szeroko zakrojonej akcji informacyjnej w śmigielskich szkołach, odpowiedziały na nią tylko dwie osoby - bracia Koźlik. Nagrodą w konkursie było opublikowanie zwycięskich fotografii na pocztówkach oraz w folderze, które zostały wydane także w ramach projektu. Dla zwycięzców przewidziano również nagrody rzeczowe, ich fundatorem był Burmistrz Śmigla. Za zajęcie pierwszego miejsca – Łukasz Koźlik otrzymał markowy plecak, zaś Karol Koźlik za miejsce drugie śpiwór. Folder z mapą oraz pocztówki otrzymali wszyscy uczestnicy pikniku. Część egzemplarzy zasili stoisko PTSM na Targach Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon, które odbywać się będą od 21 do 24 października br. w Poznaniu, część trafi do operatora śmigielskiej kolejki, a także do śmigielskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Schroniska Młodzieżowego w Śmiglu.
W projekt wpisało się również sprzątanie stacyjek. W akcję, dzięki przychylności dyrektorów oraz nauczycieli, włączyli się uczniowie szkół w Starym Bojanowie, Nietążkowie, Śmiglu oraz szkoły filialnej w Żegrówku. Dla wszystkich osób biorących udział w akcji sprzątania Stowarzyszenie przekazało soki oraz batoniki.
Podsumowaniem projektu był piknik. Główną jego atrakcję stanowił turystyczny przejazd kolejką do Starego Bojanowa. We wsi zwiedzono pałac oraz kościół pw. św. Bartłomieja. Przewodnikiem była Monika Kałek. Po powrocie na stacji czekały na uczestników grillowane kiełbaski. Następnie odbyło się wręczanie nagród dla braci Koźlików, którego dokonał burmistrz Wiktor Snela. Prezes Stowarzyszenia, Włodzimierz Drótkowski złożył podziękowania wszystkim osobom wspierającym realizację projektu, m.in. dyrektorom szkół: ze Starego Bojanowa, Śmigla i Nietążkowa, kierowniczce szkoły filialnej w Żegrówku, Monice Kałek z Urzędu Miejskiego Śmigla, Magdalenie Dymarkowskiej i Jerzemu Marciniakowi za udział w pracach jury konkursu fotograficznego, a także nauczycielom i młodzieży szkoły w Śmiglu i Starym Bojanowie. Dla tych ostatnich burmistrz przygotował komplety publikacji książkowych wydanych przez śmigielski samorząd. Oryginalnym zakończeniem imprezy była wspólna krzyżówka, stanowiąca sprawdzian wiedzy o Ziemi Śmigielskiej.

Koordynator projektu Wiesława Poleszak-Kraczewska składa szczególne podziękowanie Włodzimierzowi Drótkowskiemu – prezesowi Stowarzyszenia za ogromne, bezinteresowne zaangażowanie w przeprowadzenie projektu.

A.      Kasperska

Fotoreportaż z pikniku:

fot. A.Kasperska

Fot. ze sprzątania stacyjek:

fot. Zespół Szkół w Nietążkowie

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych