fb Wirtualny spacer
2009-09-09

Tańczyli w Serbii, Bułgarii i na Węgrzech

W Serbii
 W pierwszej połowie sierpnia 2009 roku najstarsza grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” wraz z kapelą dudziarską koncertowali w Serbii, gdzie pojechali na zaproszenie zespołu folklorystycznego „Tanasko Rajić” z Cacak.

Kilkudniowy pobyt w Serbii był niezwykle ciekawy i emocjonujący. Już drugiego dnia zespół uczestniczył w festiwalu trębaczy w Guczy. W tym roku po raz 49 zjechały się tam kapele trębaczy grające charakterystyczny dla Serbii rodzaj muzyki znany w Polsce z utworów Gorana Bregovica. Gucza to miejsce magiczne, na jednym rogu ulicy potrafiło grać jednocześnie kilka kapel. Przez cztery dni, festiwal ten odwiedziło 200 tys. miłośników tego rodzaju muzyki, w tym także z Polski. Zespół z Nietążkowa zaprezentował się podczas dwóch wieczornych koncertów transmitowanych przez jedną z serbskich stacji telewizyjnych. Następnego dnia gospodarze zorganizowali „Żeńcom” wycieczkę do monastyrów znajdujących się w okolicy Cacak, a wieczorem wspólnie z zespołem Tanasko Raić, dali koncert w Ivanjicy. Kulminacyjnym punktem pobytu w Cacak był wieczór polsko-serbski. W miejscowym kinie nietążkowski zespół zaprezentował program przygotowany specjalnie na wyjazd: Mazura, tańce i przyśpiewki górali Beskidu Żywieckiego, Oczepiny Łowickie oraz utwory solowe kapeli dudziarskiej. Swój program zatańczyli także gospodarze. Po koncercie odbyło się spotkanie przy muzyce i obowiązkowo wszyscy uczyli się polskich i serbskich tańców. Następnego dnia, Polacy wyjechali do Ribarsku Banjiu – najsłynniejszego serbskiego uzdrowiska. Tego dnia wieczorem Żeńcy dali ostatni koncert w Serbii.

 

Na Węgrzech i w Bułgarii
 
Na przełomie lipca i sierpnia 2009 r. dwie najmłodsze grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” przebywały w Balatonfűzfő na Węgrzech oraz uczestniczyły w Balkan Folk Festiwal w Kiten (Bułgaria).
W Balatonfűzfő, mieście partnerskim Śmigla, Zespół został bardzo ciepło przyjęty przez lokalny samorząd. Burmistrz miasta, Zuzanna Kiss Majorne zapoznała młodzież z historią i współczesnym życiem mieszkańców Balatonfűzfő. Po zakwaterowaniu w miejscowej szkole zespół udał się na plażę, gdzie późnym wieczorem odbył się koncert dla mieszkańców miasta. Żeńcy zaprezentowali tańce rzeszowsko-przeworskie, kszczonowskie, tańce i zabawy z Bukówca Górnego oraz utwory solowe kapeli dudziarskiej. Żywa reakcja publiczności była dowodem, że koncert bardzo się podobał. Następnego dnia Zespół ruszył w dalszą drogę. Kolejnym punktem wojaży „Żeńców” było bułgarskie Kiten, gdzie zostali zaproszeni na Balkan Folk Festiwal. Ze względu na bardzo dużą liczbę zespołów uczestniczących w festiwalu, Zespół z Nietążkowa zaprezentował podczas koncertu tylko dwa układy: tańce i zabawy z Bukówca Górnego oraz tańce rzeszowsko-przeworskie. Była to doskonała okazja do konfrontacji swoich umiejętności z rówieśnikami z innych zespołów w tym także z Polski („Łany” z Poznania, „Mali Gorzowiacy” z Gorzowa oraz „Promni” z Warszawy). Poza koncertami młodzież korzystała ze wspaniałej pogody. Na kąpiel w Morzu Czarnym wykorzystywano każdą wolną chwilę. Znalazł się także czas na próby taneczne i wokalne, zwiedzanie Sozopolu i Nesebaru oraz chrzest najmłodszych stażem tancerzy. W drodze powrotnej do kraju grupa zatrzymała się w Cacak w Serbii, gdzie spotkała się z tamtejszym zespołem „Tanasko Raić” oraz ze swoimi kolegami z najstarszej grupy, którzy w tym samym czasie przyjechali do Cacak na koncerty.
Wakacyjne wyjazdy „Żeńców” wsparło finansowo Wielkopolskie Kuratorium Oświaty.
 

Rafał Rosolski

 fot. archiwum Zespołu
 
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych