fb Wirtualny spacer
2009-08-10

Prahistoryczna wystawa

Po trzynastu sezonach prac wykopaliskowych, na stanowisku archeologicznym w Bruszczewie w 2008 roku zakończono odkrywanie szczątków osady obronnej, której dzieje sięgają 2000 tysiące lat przed Chrystusem. Teraz naukowcy w zaciszach pracowni badają wydobyte, prahistoryczne pozostałości. Ubiegłoroczne prace archeologiczne, były ostatnimi, prowadzonymi na stanowisku „Bruszczewo”. Wtedy też, była ostatnia sposobność do uczestniczenia w organizowanych tam, przez pięć sezonów, Dniach Otwartych. Były to jedyne niepowtarzalne okazje dla przeciętnych obywateli, kiedy mogli wejść na teren wykopalisk i zobaczyć odkrycie na „własne oczy”.
Tego lata nie ma już możliwości zwiedzenia stanowiska archeologicznego, jest jednak inna, nie lada okazja, by obejrzeć fragmenty pozostałości po bruszczewskiej osadzie. Urząd Miejski Śmigla, Stowarzyszenie „Porozumienie Ziemia Kościańska”, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zorganizowali wystawę eksponatów pochodzących z Bruszczewa, zatytułowaną „Bruszczewo – perła archeologii Wielkopolski”. Wystawę otwarto 7 sierpnia w śmigielskim Centrum Kultury. Jej otwarcia dokonał, prowadzący przez lata bruszczewskie badania, prof. Janusz Czebreszuk wspólnie z Wiktorem Snelą, włodarzem Gminy Śmigiel. Tego dnia do miasta wiatraków zjechały osobistości z poznańskiego Uniwersytetu m.in.: dr hab. Hanna Koćka-Krenz, dziekan Wydziału Historycznego, dr hab. Danuta Minta-Tworzowska, kierownik Zakładu Historii i Metodologii Prahistorii oraz prof. dr hab. Kazimierz Przyszczypkowski. Ponadto przybyli także: Andrzej Jęcz Starosta Powiatu Kościańskiego, Maciej Wiśniewski, radny Sejmiku Wielkopolskiego i jednocześnie Sekretarz Śmigla, Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, włodarze okolicznych Gmin oraz archeolodzy, w tym dr Jutta Kneisel z niemieckiego Uniwersytety Christan-Albrechts w Kilonii, koordynująca badania osady wspólnie z prof. Czebreszukiem.
Wśród 23 eksponatów, wypożyczonych z poznańskiego Muzeum Archeologicznego na śmigielskiej wystawie można obejrzeć możdżeń tura, naczynia codziennego użytku m.in. siekierki i toporki kamienne, kubki, dzbanuszki, młot z poroża, czy kamienne żarno z rozcieraczem. Ekspozycji towarzyszy naukowe opracowanie, sporządzone w formie plakatów opisujące przebieg bruszczewskich badań. Cała ekspozycja, będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach pracy Centrum Kultury: od 8.00 do 16.00, od poniedziałku do piątku aż do 11 września.

Wystawa jest częścią projektu pt. „Bruszczewo” realizowanego przez Urząd Miejski Śmigla i Stowarzyszenie „Porozumienie Ziemia Kościańska”, na które organizacja otrzymała dotację z samorządu  Województwa Wielkopolskiego w kwocie 6 000 zł. W ramach projektu zostały wydane także ulotki, tym razem przez Urząd Miejski Śmigla, poświęcone badaniom w Bruszczewie. Można je otrzymać przy okazji zwiedzenia wystawy. W projekt wpisuje się również nowa publikacja pt. „Bruszczewo – perła archeologii Wielkopolski”, napisana pod redakcją profesora Czebreszuka, a wydana ze środków budżetu Gminy. Książka ukazała się w niewielkim nakładzie, będzie niebawem dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Śmiglu, a także w bibliotekach szkolnych.

A.Kasperska

Fotoreportaż:

 

fot. A.Kasperska

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych