2008-06-05

XVII Dni Śmigla na sportowo

Imprezy sportowe rozpoczęliśmy w piątek Ogólnopolskim Turniejem Minisiatkówki Dziewcząt Szkół Podstawowych. W turnieju startowało 7 drużyn, które walczyły o puchary Burmistrza Śmigla. W meczach półfinałowych spotkały się cztery drużyny, które zajęły dwa pierwsze miejsca w grupach. Ostatecznie I miejsce w Turnieju po zaciętych meczach zdobyła Szkoła Podstawowa z Sulechowa, II miejsce UKŻPS z Kościana a III miejsce nasz UKS „Volleyball” ze Śmigla. Najlepsza zawodniczka – Julia Sznabel z Kościana zdobyła puchar przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla. Imprezę przeprowadził Ryszard Primel.

Tego samego dnia na boisku treningowym rozpoczęły się mecze piłki nożnej „Dzikich Drużyn” rocznik 1995 -1996. Do udziału w turnieju zgłosiły się cztery ekipy. Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym” 2x15 min. Medale za zajęcie I miejsca, z rąk Burmistrza Śmigla odebrała drużyna „Zielonych Gigantów” ze Śmigla, II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Czaczu a III „FC Diabły” również ze Śmigla.

W sobotę o godzinie 9.00 przy wiatrakach spotkali się amatorzy jazdy rowerowej. W III Rajdzie Rowerowym wzięło udział około 20 osób. Grupa przemierzyła okolice miasta i zwiedziła oczyszczalnię ścieków, a po powrocie przy basenie kąpielowym rozpoczęły się konkursy i zabawy. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe butony, dyplomy i nagrody.

O 9.30 w sali sportowej szkoły w Śmiglu rozpoczął się Turniej Siatkówki Chłopców. Wzięło w nim udział 10 drużyn z terenu gminy Śmigiel. Zespoły podzielono na dwie grupy, rozgrywające mecze systemem „każdy z każdym”. Zdobywcy I i II miejsca w grupie awansowali do dalszych rozgrywek. Ostatecznie najlepszą ekipą turnieju i zdobywcą złotych medali została drużyna „WC NET Aktywator”. Turniej poprowadzili panowie Robert Plewka i Wojciech Wieczorek.

Indywidualny Turniej w Tenisie Stołowym odbył się w salach gimnastycznych Szkoły Podstawowej i Samorządowego Gimnazjum w Śmiglu. 54 tenisistów grało w siedmiu kategoriach wiekowych. Gośćmi turnieju byli tenisiści stołowi z miasta partnerskiego Kamenice nad Lipou (Czechy), którzy rozegrali mecz towarzyski z zawodnikami KS „Polonia Arsenał” Śmigiel. Zawodnicy śmigielskiego klubu pokonali Czechów.

W kategorii klasy I-III SP wśród dziewcząt najlepsza była Joanna Maślak z Czacza, wśród chłopców Nikodem Maćkowski ze Śmigla; w kategorii klas IV-VI SP wśród dziewcząt I m zajęła Magdalena Bodowiak z Czacza, wśród chłopców Andrzej Juszczak ze Śmigla. W kategorii Gimnazjum i Szkoły Ponadgimnazjalne I m wśród dziewcząt zajęła Weronika Żurek ze Śmigla a wśród chłopców Wojciech Waligórski również ze Śmigla. Wśród mężczyzn niezrzeszonych najlepszym zawodnikiem był Tadeusz Urbaniak z Kurzej Góry.

Turniej przeprowadzili trenerzy KS „Polonia Arsenał” Danuta Strzelczyk i Tadeusz Kozłowski.

Od godz. 11.00 rozpoczęły się Turnieje Strzeleckie.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie zorganizowało turniej strzelecki z broni pneumatycznej dla dzieci i młodzieży (10 – 17 lat) o puchary i nagrody Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miejskiej. W kategorii dziewcząt I miejsce zajęła Andżelika Skorczyk ze Śmigla, w kategorii chłopców Remigiusz Styziński również ze Śmigla. W strzelnicy napowietrznej przeprowadzono turniej o Srebrny Pierścień Burmistrza Śmigla. Uczestnicy strzelali z broni czarnoprochowej. Pierścień zdobył pan Adam Olejnik z Nowej Wsi.

O godzinie 15.00 na terenie przy wiatrakach rozpoczęły się Zawody Modeli Latających i zabawy rekreacyjno – sportowe dla najmłodszych. Zawody modelarskie poprowadził pan Krzysztof Daniel instruktor sekcji w Starym Bojanowie.

W zawodach wzięło udział 15 zawodników w dwóch kategoriach: szkoły podstawowej i gimnazjum. W kat. szkoły podstawowe zwyciężył Sebastian Kaźmierczak ze Śmigla a w kat. gimnazjum Adrian Wolski ze Śmigla. Zwycięzcy otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Nagrody i dyplomy odebrali również zawodnicy, którzy zajęli miejsca II i III w poszczególnych kategoriach. Zabawy rekreacyjno – sportowe poprowadziły panie Violetta Kozak i Zdzisława Ratajczak. Dzieci bawiły się rzucając ringo na krzyżak, woreczki do pojemników, trafiając piłką do bramki. Każde dziecko otrzymało słodki upominek i nagrodę.

O godzinie 17.00 w sali szkoły w Śmiglu rozpoczął się Międzynarodowy Mecz Piłki Siatkowej pomiędzy siatkarzami z Kamenice nad Lipou (Czechy) a ekipą OKFiR Śmigiel. Zwyciężyli Polacy wynikiem 3:1. Mecz sędziował Tomasz Frąckowiak.

W sobotę wieczorem odbyło się spotkanie sportowców czeskich, polskich, delegacji miast partnerskich z Czech i Francji oraz władz Śmigla. W czasie spotkania wręczone zostały medale za międzynarodowe zmagania sportowe oraz wymiana pamiątek. Po spotkaniu uczestnicy przeszli na teren przy wiatrakach, gdzie odbywała się zabawa taneczna.

Niedzielny poranek nasi goście – tenisiści stołowi i siatkarze z Czech, spędzili zwiedzając Śmigiel. Przewodnikiem grupy był pan Wojciech Ciesielski, który oprowadził ich i opowiedział o historii gazowni, kościoła św. Wita. Goście zwiedzili obiekty sportowe, cmentarz poewangelicki, kolejkę wąskotorową oraz kuźnię pana Kicińskiego.

Również w niedzielę o godzinie 12.00 na boisku treningowym rozpoczął się Turniej Piłki Nożnej Mężczyzn Niezrzeszonych. W turnieju wzięły udział cztery drużyny: „DH Trans”, „FC Huragan”, „GMB Nowa Wieś” i „Koszanowo”. Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym”, 2 x 20 minut. Najlepszą drużyną turnieju została „DH Trans”,

II miejsce „FC Huragan”, III miejsce „Koszanowo”. Zwycięzcy otrzymali puchary.

Imprezy przygotował i nad ich przebiegiem czuwał Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu.