fb Wirtualny spacer
2007-10-31

„Żeńcy” – Niech żyją!

Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” obchodził srebrny jubileusz działalności. Dokładnie 23 września br. minęło 25 lat od spotkania organizacyjnego kółka tanecznego, które zapoczątkowało powstanie zespołu.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się 23 września br. uroczystą mszą św. w kościele p.w. NMP w Śmiglu. Na mszę zespół przyszedł korowodem w barwnych strojach ludowych i przy dźwiękach kapeli dudziarskiej. Licznie zgromadzili się byli członkowie zespołu oraz przedstawiciele lokalnego samorządu a ks. Zygmunt Bartkowiak wygłosił wspaniałe kazanie o historii zespołu i jego roli w społeczeństwie. Po mszy św. w Centrum Kultury w Śmiglu odbyło się otwarcie wystawy pt. „Strój ludowy powiatu kościańskiego”. Wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy” była kolejnym etapem rekonstrukcji tego stroju, który w przyszłości wzbogaci zbiory strojów ludowych zespołu z Nietążkowa. Tydzień później 29 września odbyła się druga część uroczystości jubileuszowych. W Kościańskim Ośrodku Kultury spotkali się członkowie zespołu, którzy grali i tańczyli na przestrzeni minionych 25 lat. O dniu dzisiejszym zespołu i jego planach opowiedział kierownik zespołu – Rafał Rosolski, natomiast jego założyciel – Eugeniusz Kurasiński przypomniał chwile związane z narodzinami zespołu. Spotkanie zostało uwiecznione rodzinnym zdjęciem. Dokładnie o 1600 rozpoczął się koncert jubileuszowy.

Zgodnie z polską tradycją rozpoczął go Polonez poprowadzony przez pary małżeńskie, do których nieco później dołączyły pary z najstarszej grupy w nowych strojach z księstwa warszawskiego. Polskie tańce narodowe Polonez i Mazur wprowadziły odpowiedni nastrój i publiczność obejrzała bogaty program zespołu.

Zespół zaprezentował nowe programy (Lublin, Bukówiec Górny, drugą część „Oczepin łowickich”) ale także zatańczył stare i lubiane układy takie jak: Rzeszów czy Żywiec.

Nowością była też kapela dudziarska oraz kapela w siedmioosobowym składzie (niestety nadal bez basu). Trudno jest recenzować własny koncert ale zgodnie z odczuciami tancerzy i reakcją publiczności myślę, że był bardzo dobry na miarę jubileuszu 25-lecia. Koncert tradycyjnie zakończyły otrzymywane życzenia od władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych, zespołów folklorystycznych i prywatnych osób. Życzenia nadesłała między innymi Polska Sekcja CIOFF, ks. Edward Majka i pani Bronisława Kus z Francji z okrzykiem „Żeńcy ” – Niech żyją! Stowarzyszenie Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy” uhonorowało Małgorzatę Maćkowiak, Mieczysława Lipnego i Bogdana Śniadego okolicznościowymi tabliczkami za długoletnią pracę na rzecz zespołu, natomiast Eugeniusz Kurasiński – założyciel zespołu otrzymał legitymację członka honorowego Stowarzyszenia. Zespół i jego kierownik – Rafał Rosolski otrzymali dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatnią odsłoną uroczystości jubileuszowych był bal, który odbył się w Lipnie. Tym razem Poloneza zatańczyli wszyscy obecni na sali czyli około 170 osób.

W imieniu własnym oraz członków zespołu pragnę podziękować za pomoc przy organizacji jubileuszu: członkom komitetu organizacyjnego (Małgorzacie Purczyńskiej, Teresie Foremskiej, Rafałowi Klemowi, Taduszowi Stankowiakowi, Piotrowi Ratajczakowi, Stefanowi Jaworskiemu, Eugeniuszowi Kurasińskiemu i Ryszardowi Kozakowi), Kościańskiemu Ośrodkowi Kultury, Centrum Kultury w Śmiglu, księdzu Zygmuntowi Bartkowiakowi. Szczególne podziękowanie składamy panu Burmistrzowi Śmigla – Wiktorowi Sneli, panu Przewodniczącemu Rady – Janowi Józefczakowi, wszystkim radnym oraz Starostwu Powiatowemu w Kościanie za pomoc finansową otrzymaną w roku jubileuszowym. Dziękuję także tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia 25-lecia zespołu. Do zobaczenia na koncertach!

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych