fb Wirtualny spacer
2007-01-31

W lutym wybory

Styczniową sesję Rady Miejskiej, śmigielscy radni rozpoczęli minutą ciszy, poświęconą zmarłemu Stanisławowi Ciordze, mieszkańcowi Żegrówka, odznaczonemu „Medalem Zasłużony dla Miasta i Gminy”.

Śmigiel, jest jedną z osiemnastu gmin Wielkopolski, które przystąpiły do programu budowy międzygminnego systemu gospodarki odpadami, realizowanego przez Miejski Zakład Oczyszczania w Lesznie. Od ubiegłego roku radni podejmują decyzje związane z przekazaniem na ten cel funduszy do MZO w Lesznie, który jest jednostką realizującą projekt. W programie styczniowej sesji znalazły się dwie kolejne uchwały dotyczące zwiększenia nakładów na ten cel. Aby rozwiać wątpliwości radnych, co do konieczności podjęcia proponowanych projektów uchwał, burmistrz Wiktor Snela zaprosił na sesję Anetę Tomalę – kierownika projektu oraz Agnieszkę Bożyk z MZO, które przedstawiły szczegóły realizowanego przedsięwzięcia.

 Inwestycja przewiduje budowę zakładu gospodarki odpadami w Trzebani oraz zamknięcie i rekultywację trzynastu wysypisk z obszaru członkowskich gmin, w tym mieszczącego się w Koszanowie. Kosztorys przedsięwzięcia opiewa na kwotę 25 221 tys. euro. Jednak, już dziś wiadomo, że koszty mogą ulec zmianie po przeprowadzeniu przetargów z wykonawcami. Zadanie finansowane jest przede wszystkim z Funduszu Spójności, ale również z środków własnych członkowskich gmin. Ostatecznie, w wyniku podjętych na sesji uchwał, na zadanie dot. gospodarki odpadami gmina Śmigiel w 2007 r. planuje przeznaczyć kwotę nieco ponad 500 tys. zł., natomiast zobowiązania gminy na lata 2008 do 2011 to prawie półtora miliona złotych.

Zmiana ustawy o finansach publicznych była powodem podjęcia kolejnych czterech uchwał.

Kontynuując wspieranie przedsiębiorców wychodzących z nowymi inicjatywami w sferze rozwoju gospodarczego gminy, radni podjęli po raz kolejny uchwałę zwalniającą z podatku od nieruchomości, firmy tworzące m.in. nowe miejsca pracy. Według znowelizowanych zasad już od trzech nowych miejsc pracy przysługuje zwolnienie od podatku na 1 rok. Powyżej 10 etatów jest ono odpowiednio wyższe. Jednym z warunków ubiegania się o ulgę jest utrzymanie stałego zatrudnienia przez pół roku przed złożeniem wniosku.

Ponadto radni ponownie określili: zasady i tryb umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych względem gminy, których nie obejmuje ordynacja podatkowa, tryb udzielania dotacji dla podmiotów nie zaliczanych do sektora finansów publicznych, a także zasady przyznawania środków na prace konserwatorskie i restauratorskie obiektów zabytkowych nie stanowiących własności gminy.

Upływająca kadencja jednostek pomocniczych gminy, tj. sołtysów, rad sołeckich oraz zarządów osiedli i ich przewodniczących była powodem podjęcia przez Radę uchwały, dotyczącej zarządzenia wyborów. Według przyjętego harmonogramu będą się one odbywać w następujących terminach: 5 lutego w Starej Przysiece Drugiej, 6 lutego w Starej Przysiece Pierwszej, 7 lutego w Poladowie, 8 lutego w Parsku, Starym Białczu i Starym Bojanowie, 9 lutego w Wonieściu i Bielawach, 12 lutego w Nietążkowie, Nowej Wsi i Czaczyku, 13 lutego w Bronikowie, Glińsku oraz Gniewowie, następnego dnia w Nowym Szczepankowie, Nowym Białczu i Sierpowie, 15 lutego w Spławiu, Przysiece Polskiej i Żegrowie, 16 lutego w Robaczynie, Wydorowie, a także w Śmiglu na Osiedlu nr IV, 19 lutego w Czaczu, Brońsku oraz Żydowie, 20 lutego w Księginkach, Machcinie i Olszewie, 21 lutego w Jezierzycach i Bruszczewie, 23 lutego w Morownicy i Zygmuntowie, 26 lutego w Karminie, Karśnicach oraz Koszanowie, 27 lutego na Osiedlu nr I w Śmiglu, a dzień później na Osiedlu nr II. W pierwszy dzień marca odbędą się wybory na Osiedlu nr III w Śmiglu. Jako ostatni będą wybierać, 2 marca,  mieszkańcy Chełkowa i Żegrówka.

Ostatnia uchwała dotyczyła ustalenia miesięcznego ryczałtu pieniężnego dla burmistrza Sneli za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych.  Miesięczny limit na jazdy lokalne został ustalony na 300 km.

Zapewne jedną z istotniejszych wiadomości dla mieszkańców gminy, będzie planowane na 1 czerwca, przełączenie do śmigielskich gospodarstw domowych gazu z kościańskich złóż. Taką informację przekazał radnym, po rozmowie ze Spółką Gazowniczą w Poznaniu burmistrz Snela. Według obliczeń realna obniżka ceny za m3 wyniesie od 17 do 20%.

Kolejne obrady przewodniczący Rady zapowiedział tradycyjnie w ostatni czwartek miesiąca, tj. 22 lutego.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych