fb Wirtualny spacer
2006-10-25

Kopiec graniczny znów w pełnej krasie!

Rekonstrukcja granicznego kopca, jest dziełem dra Grzegorza Nowaka, lekarza weterynarii z Parska i cenionego regionalisty Ziemi Kościańskiej i Śmigielskiej. Dzięki jego zabiegom odtworzono kopiec z 1278 r. Został on ponad 700 lat temu wybudowany w związku z przekazaniem wsi Przysieka (wówczas Przysieka Niemiecka, a dziś Stara Przysieka Pierwsza i Druga) klasztorowi ojców cystersów z Wielenia. Wsie Parsko i Gniewowo należały wówczas do dóbr zakonu benedyktyńskiego w Lubiniu. Gwarantami wspomnianej darowizny byli dwaj znakomici książęta z rodu Piastów: Bolesław Pobożny oraz Przemysł II, późniejszy król Polski. Źródła podają, że dwadzieścia lat później, synowie darczyńcy, wojewody Beniamin i Wacław, potwierdzili ten akt osobnym dokumentem. Obecnie, jak zapowiedziano, ów atrakcyjny turystycznie kopiec, będzie już łączyć, a nie rozgraniczać sąsiednie miejscowości.

- Mocą przysługujących mi uprawnień, czynię Stanisława i Adama Nowaków, ojca i syna, ze Starej Przysieki Pierwszej, honorowymi i dożywotnymi kustoszami kopca, który stanął na granicy Gniewowa, Starej Przysieki Pierwszej i Parska, rozdzielając dobra benedyktynów i cystersów” – odczytał sentencję nominacji burmistrz Józef Cieśla, wręczając dokument opatrzony śmigielskim herbem obydwom mieszkańcom wsi. Uroczystość odbyła się w minioną niedzielę, 22 października.

Przy rekonstrukcji kopca znaczący wkład wniósł dr Michał Brzostowicz, archeolog, specjalista okresu średniowiecza na ziemiach polskich i autor książki o nieopodal położonej wsi Bruszczewo w wiekach średnich. On właśnie sporządził projekt, nadzorował jego wykonanie i udzielał istotnych rad, walnie przyczyniając się do pełnego powodzenia przedsięwzięcia. Wreszcie, nie można zapomnieć o roli Stanisława i Adama Nowaków, którzy nie wahali się udzielić zgody na przeznaczenie prywatnej ziemi pod nietypowy obiekt.

Uroczystość odbyła się w samo południe, ściągając na miejsce zdarzenia licznych gości i mieszkańców wsi, w sumie ponad sto osób. Wszyscy, własnoręcznymi podpisami, zgodnie potwierdzili akt erekcyjny przygotowany na czerpanym papierze. Po zalakowaniu i opatrzeniu pieczęcią z herbem Śmigla, umieszczono go w kopcu.

Dopisała zarówno pogoda jak i osoby zaproszone. Poza już wymienionymi, udział w wydarzeniu wzięli: poseł Wiesław Szczepański, Jerzy Bartkowiak, burmistrz Kościana, ojciec Florian ze zgromadzenia benedyktynów w Lubiniu, ks. Jan Chrzanowski, proboszcz parafii w Wonieściu, prof. Janusz Czebreszuk z Instytutu Prehistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Zdzisław Witkowski, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej, sołtysi okolicznych wsi.

Po uroczystości gospodarze przygotowali skromny festyn i poczęstunek w sali wiejskiej w Starej Przysiece Drugiej, połączony z kiermaszem książek ostatnio wydanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej. Ważnym akcentem uroczystości, był wieczorny organowy koncert w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Wonieściu.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych