fb Wirtualny spacer
2006-08-29

Kompendium regionalnej wiedzy

W czytelni Biblioteki Publicznej w Śmiglu, 22 sierpnia oficjalnie zaprezentowano nowy Śmigielski Zeszyt  Historyczny. Podobnie jak poprzedni, powstał on pod redakcją Jerzego Zielonki, wytrawnego historyka i dziennikarza. Publikację zatytułowano: „Kompendium Regionalne Ziemi Śmigielskiej” i wydano staraniem Biura Promocji Urzędu Miejskiego.

Na spotkaniu przy kawie i pączkach „Kompendium” zaprezentował  red. Zielonka, szef zespołu redakcyjnego.  Powstałe wyjątkowo niskim kosztem, wypełnia dotkliwą lukę w śmigielskiej publicystyce regionalnej. – Z pewnością trzeba je będzie jeszcze uzupełniać, ale dzięki życzliwości pana burmistrza i jego przywiązaniu do upamiętniania dziejów Ziemi Śmigielskiej, został zrobiony naprawdę dobry początek. Nasz poprzedni zeszyt historyczny został bardzo dobrze przyjęty w śmigielskiej społeczności. Liczymy na podobnie życzliwe recenzje również przy tej publikacji – powiedział red. Zielonka.

Publikacja składa się z trzech części: opracowań, artykułów i aneksów. W „Opracowaniach”, Leszek Sowiński z Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego w Poznaniu pisze o geografii gminy, dr Piotr Bauer prezentuje herb Śmigla, Jerzy Zielonka zajmuje się onomastyką czyli pochodzeniem wszystkich nazw miejscowości w gminie, Elżbieta Olender, dyr. Archiwum Państwowego Lesznie przekazuje informacje o dotyczących Śmigla i gminy archiwaliach, mieszczących się w zbiorach podległej jej placówki. Bardzo interesujący jest wybór tekstów Oskara Kolberga dokonany przez red. Teresę Masłowską z Poznania, a odnoszących się bezpośrednio do życia i zwyczajów mieszkańców podśmigielskich wsi (zwłaszcza Torownicy i Machina) z XIX wieku. W dziale „Artykuły” znajdziemy krótką prezentację dworów i pałaców Tadeusza Jądera. Śmigielski powiat i historię strajków szkolnych przedstawił Jan Pawicki. Rafał Kościański z poznańskiego oddziału IPN pokazał sylwetkę ppłk. Adama Lipińskiego ze Starego Bojanowa, zaś Hubert Zbierski genezę czasopisma „Witryna Śmigielska”. Ciekawe są również „Aneksy” z fragmentami unikalnej pracy Mariana Józefa Kokocińskiego pt. „Z przeszłości Ziemi Śmigielskiej” oraz sporządzony przez J. Zielonkę i Mariana Koszewskiego wybór okupacyjnych dokumentów z lat 1939-1945.

 Oficyna drukarska – Zakład Poligraficzny Zbigniewa Sołtysiaka z Kościana, dołożył szczególnej staranności, dołączając pieczołowicie wykonany reprint niemieckiej mapy powiatu śmigielskiego z 1913 roku, wykonany na podstawie wzoru przekazanego przez Archiwum Państwowe w Lesznie. Jak pokazuje mapa, ówczesne granice powiatu daleko wykraczały poza  dzisiejszą gminę, sięgając po Wojnowice, Lipno, Boszkowo, Wielichowo i Ujazd.

W spotkaniu, obok autorów poszczególnych prac, nie bez powodu udział wzięli dyrektorzy szkół z gminy Śmigiel. To właśnie do uczniów i nauczycieli jest przede wszystkim zaadresowany drugi tom Śmigielskich Zeszytów Historycznych. Teksty zamieszczone w tej publikacji, z pewnością będą się bardzo przydatne w prowadzeniu zajęć z historii, geografii, języka polskiego. Powinny także wspomóc placówki oświatowe w kształtowaniu patriotycznych i obywatelskich postaw podopiecznych. Wcześniej, pomysł powstania „Kompendium”, konsultowano z grupą nauczycieli śmigielskich szkół.

Książka jest już dostępna w śmigielskich księgarniach oraz Bibliotece Publicznej w Śmiglu i jej filiach w gminie.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych