fb Wirtualny spacer
2006-08-02

Wizyta prorektora

Prace wykopaliskowe w Bruszczewie, prowadzone przez ekipy dwóch uniwersytetów – UAM w Poznaniu i Christiana Albrechta z Kilonii – odwiedził 27 lipca profesor Marek Kręglewski, prorektor Uniwersytetu Poznańskiego do spraw naukowych i współpracy międzynarodowej (fot drugi od prawej). Obok wizyty na miejscu prac badawczych, profesor wziął udział w rozmowach z uczestnikami wykopalisk, prof. Januszem Czebreszukiem z Instytutu Prehistorii UAM oraz Józefem Cieślą, burmistrzem Śmigla.

Prof. dr hab. Marek Kręglewski interesował się stanem prac naukowców i planami powołania w Bruszczewie skansenu archeologicznego. Jak wiadomo międzynarodowa współpraca polsko-niemiecka w projekcie badawczym Bruszczewo trwa od 1999 roku, rozwija się bardzo pomyślnie i obydwie strony są z niej zadowolone. Zdaniem władz poznańskiej uczelni, ta współpraca mogłaby stanowić wzór dla wielu innych międzynarodowych projektów. Po zakończeniu obecnego sezonu archeologicznego, najważniejsza pozostanie kwestia opracowania wieluset prehistorycznych obiektów wydobytych spod ziemi, tymczasowo mieszczących się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Zdaniem wszystkich uczestników rozmów, najlepszym miejscem ich wyeksponowania byłby właśnie skansen w Bruszczewie. Podstawową jednak kwestią będzie uregulowanie spraw własnościowych, a także pozyskanie odpowiednich funduszy europejskich na ten cel.

Uczestnicy rozmów zgodzili się, że po zakończeniu sezonu archeologicznego w Bruszczewie, niezbędne będzie spotkanie wszystkich sygnatariuszy porozumienia o współpracy badawczej w Bruszczewie. Przypomnijmy, że 24 lutego br. w reprezentacyjnej sali UAM im. Lubrańskiego, umowę podpisali rektorzy obydwóch uniwersytetów, marszałek województwa wielkopolskiego, starosta kościański i burmistrz Śmigla.

Znany jest już termin kolejnego „Dnia otwartego” na wykopaliskach, który – w odpowiedzi na żywe zainteresowanie mieszkańców – odbędzie się po raz trzeci. Archeolodzy zapraszają na wykopaliska do Bruszczewa 16 sierpnia o godz. 10.00. Pół godziny wcześniej zostanie przed Urzędem Miejskim w Śmiglu podstawiony autobus, który nieodpłatnie przewiezie wszystkich chętnych na miejsce. Naukowcy gotowi są pokazać swoje dotychczasowe dokonania i deklarują odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania. W tym samym dniu, o godz. 12.00, planowana jest w sanatorium w Wonieściu konferencja prasowa, poświęcona tematyce archeologicznych odwiertów na Jeziorze Wonieść.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych