fb Wirtualny spacer
2006-06-02

Walne kółek

 

Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo Wyborcze Delegatów Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Śmiglu obradowało 30 maja w restauracji „POEMAT”. Przedmiotem obrad był wybór nowych władz związku oraz określenie programu działania na kolejną kadencję.

Na zgromadzenie przybyli przedstawiciele 22 kółek rolniczych, 5 kół gospodyń wiejskich oraz Przedsiębiorstwa Produkcji, Handlu i Usług Rolniczych, spółki z o.o. „Śmigrol”. Związekw gminie Śmigiel zrzesza  w sumie 320 osób.

W obradach wzięli udział goście: Andrzej Jęcz, starosta kościański, Ryszard Fornalik, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kościanie, wiceburmistrz Stefan Stachowiak, Jan Józefczak – przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla, Tadeusz Grygier, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kościanie, Jacek Jankowiak z Zarządu OZRKiOR w Lesznie, a także przedstawiciele innych organizacji związanych z GZRKiOR.

Sprawozdanie z działalności związku w mijającej kadencji wygłosił prezes Zygmunt Konieczny, przedstawiając podejmowane inicjatywy oraz starania, związane zwłaszcza z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Prowadzono  szeroką działalność doradczą i informacyjną, interweniowano  w sprawie szkód powodowanych przez zwierzynę leśną i odszkodowań dotyczących słupów energetycznych znajdujących się na gruntach rolnych. GZRKiOR był też organizatorem wielu imprez, w tym ubiegłorocznych Dożynek Samorządowo-Kościelnych o wymiarze powiatowym i dekanalnym.

Znaczące miejsce w dyskusji zajęła sprawa wstrzymania eksportu żywych polskich świń z powodu choroby auyeszki. Problem scharakteryzował dr Tadeusz Grygier, podkreślając, iż w tym stanie rzeczy niedopuszczalne jest  odbieranie i przekazywanie zwierząt z gospodarstwa do gospodarstwa. W związku z tym obowiązuje zakaz działalności pośredników w skupie, tzw. wozaków, którzy w przypadku stwierdzenia ich funkcjonowania muszą liczyć się z mandatami karnymi.

Z dużym zainteresowaniem zebrani przyjęli też wystąpienie Stefana Stachowiaka, który przedstawił obraz prac związanych z postępami w programie kanalizacji gminy i pomocą w budowie przydomowych oczyszczalni ścieków, zwłaszcza w takich miejscowościach jak Machcin, Parsko i Gniewowo oraz możliwości przyznania wyższych dopłat z UE dla wsi Księginki.

Delegaci powołali komisje:

- skrutacyjno-mandatową, w składzie Urszula Jąder z Czacza (przewodnicząca), Marian Wawrzyniak z Glińska i Marcin Miś z Brońska;

- wyborczą – Antoni Śliwiński z PPHiUR sp. „Śmigrol” (przewodniczący), Paweł Dudziak z Czacza, Marianna Stephen ze Spławia;

- wnioskową – Andrzej Słodzinka z Bruszczewa (przewodniczący), członkowie Jan Majer z Poladowa i Stefan Nowak z Morownicy.

Do Rady GZRKiOK weszli: Paweł Dudziak i Urszula Jąder z Czacza, Ryszard Śliwiński z Bronikowa, Marcin Miś z Brońska, Andrzej Słodzinka z Bruszczewa, Marian Wawrzyniak z Glińska, Hieronim Wysocki z Karmina, Lucjan Jagodzik z Karśnic, Sławomir Lewandowski z Machcina, Stefan Nowak i Urszula Sieracka z Morownicy, Jan Ratajczak z Nietążkowa, Aleksander Przydrożny z Nowej Wsi, Henryk Stachowiak z Nowego Szczepankowa, Marian Skoracki z Nowego Białcza, Witold Kamieniarz z Olszewa, Barbara Sterniak i Jan Majer z Poladowa, Edward Majchrzak z Przysieki Polskiej, Mirosław Dąbkowski i Marianna Stephan ze Spławia, Andrzej Włodarkiewicz ze Starej Przysieki Pierwszej, Andrzej Stankowiak i Danuta Kozak ze Śmigla, Andrzej Ślotała z Wonieścia, Jan Marcinkowski z Wydorowa, Wacław Nowak z Bielaw, Piotr Kaczmarek z Żegrówka oraz Wojciech Dudziński i Zygmunt Konieczny z PPHiUR sp. „Śmigrol”. Wybrano również komisję rewizyjną w składzie: Genowefa Nowak (przewodnicząca), Grażyna Nowak i Lucjan Jagodzik.

Wybory prezydium związku i jego prezesa odbędą się na najbliższym,

pierwszym posiedzeniu rady GZRKiOK.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych