fb Wirtualny spacer
2005-12-05

Jaki będzie skansen w Bruszczewie?

Profesor UAM Janusz Czebreszuk, który kieruje pracami archeologicznymi w Bruszczewie, przekazał swoje uwagi do koncepcji turystycznego zagospodarowania gminy Śmigiel. Dokument przygotowuje European Infrastructure Group – firma z Wrocławia, specjalizująca się jednocześnie w pozyskiwaniu funduszy europejskich.

Wstępna wersja koncepcji została w październiku poddana przez pracowników firmy szerokim konsultacjom i szereg osób zgłosiło swoje opinie w tej sprawie. Wiele z nich jest bardzo interesujących. EIG obiecuje uwzględnić wszystkie przekazane autorom uwagi.

Zbudowanie archeologicznego skansenu w Bruszczewie należało do najważniejszych punktów programu opracowywanego przez EIG. W swoim piśmie, prof. Czebreszuk zwraca uwagę na duże naukowe znaczenie odkrycia w Bruszczewie. Wskazuje przy tym na potrzebę umiejętnego wyeksponowania stanowiska archeologicznego ze szczególnym uwzględnieniem zachowanych drewnianych umocnień i fos. Spore znaczenie przypisuje zabytkom świadczącym o warunkach życia ówczesnych mieszkańców. Są to: ceramika, narzędzia kamienne i krzemienne, także wykonane z kości i rogu, wytwory z drewna, jak również liczne przedmioty związane z silnie rozwiniętą w osadzie metalurgią. Według profesora, aż kilka tysięcy z tych przedmiotów posiada niekwestionowaną wartość ekspozycyjną.

Prof. Czebreszuk proponuje ponadto uwzględnienie konieczności powstania odpowiedniej struktury komunikacyjnej, w tym budowę asfaltowej drogi z Bruszczewa do Przysieki Polskiej, a także odcinka dojazdowego do skansenu. Obok zrekonstruowanej osady (część 1 - pawilon wystawienniczy z centrum konferencyjnym i pracowniami oraz administracją) przewiduje powstanie zaplecza organizacyjno-turystycznego (cz. 2) obejmującego parking z dojazdem, zaplecze gastronomiczno-handlowe, kasy, informację turystyczną i miejsce na ewentualną część hotelowo-gastronomiczną. Centralna część ekspozycyjna (cz. 3) obejmuje zrekonstruowaną część osady z początków epoki brązu.

Ponadto profesor wskazał potrzebę wprowadzenia miasta i gminy Śmigiel do przebiegających przez Wielkopolskę szlaków archeologicznych, np. „Szlaku znalezisk z epoki brązu”.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych